Ako planiraš put u ovaj dio Španije i zanima te šta vidjeti u Barseloni, u ovom tekstu donosim ti listu TOP 20 stvari koje moraš vidjeti u ovom čudu od grada. Toliko toga ima da se vidi i radi u ovom gradu da bismo mogli danima da pričamo o tome, ali sam ipak pokušao, da na jednom mjestu stavim ono što nikako ne smiješ propustiti.
The best of the best.
Uz to, uz određene atrakcije koje se plaćaju, stavio sam i cijene ulaza kao i još neke dodatne informacije za koje sam smatrao da ti mogu biti od koristi. Ako misliš da sam zaboravio nešto, piši mi u komentar dole, kako bismo nadopunili ovo listu i napravili jedan ultimativan vodič o tome šta vidjeti u Barseloni.
A ovdje se nalazi i link za odličan smještaj u gradu u kojem sam ja bio i koji toplo preporučujem.
Šta vidjeti u Barseloni – TOP 20 lista
Ispod se nalazi lista meni lično 20 najdražih stvari u gradu, mada mi je iskreno bilo teško da je napravim, jer grad nudi toliko toga. Svaku od atrakcija, pokušao sam da približim na način kako sam je ja doživio, ali i da podijelim neke stvari koje će ti biti korisne, te se nadam da ćeš uživati. A ovdje ti isto ostavljam link na kojem možeš uzeti skip the line ulaznice za gotovo sve atrakcije u gradu, što mislim da ti može uštediti dosta vremena.
I da. Oni koji žele da saznaju više o gradu, snimio sam poseban video o tome, sa mnogo drugih lokalnih savjeta i preporuka.
1. Istraži Sagradu Familiu
Postoji li prepoznatljiviji simbol Barselone od Sagrade Familije? Jedan od najneobičnijih objekata u Evropi, ova spektakularna bazilika dominira svojim okruženjem sa svojih 18 visokih tornjeva, te je danas vjerovatno jedno od najpoznatijih dijela Antonija Gaudija, osobe čije ćeš ime često da čuješ za vrijeme čitanja ove priče.
Priča kaže da je Gaudi 1883. dobio zadatak da dizajnira ovu baziliku kao neogotičku crkvu. Međutim, smatrao je da može napraviti nešto mnogo bolje i zanimljivije, te je odlučio da stvori nešto iz Art Nouveau arhitekture.
Kamen temeljac na Sagradu, postavljen je još 1882. godine, a od Gaudijeve smrti 1926. kada ga je pregazio tramvaj, čak devetorica arhitekata pokušala su bezuspješno da je završe. Iako je Gaudí prvobitno predviđao da će za izgradnju bazilike biti potrebno između deset i petnaest godina, ona nikada nije zvanično završena. Suštinski, niko ne zna da li će ovaj projekat ikada biti završen.
Možda nisi znao ali …
postoji priča među lokalcima da je svojevremeno dok je Ronaldinjo igrao u Barseloni, za vrijeme snimanje jedne reklame za Najk, loptom polomio dio stakla na jednom prozoru Sagrade Familije. Ispostaviće se da je to Ronaldinju drugo staklo koje je slomio na nekoj katedrali. Kako je u Sagradi Familiji stalno gužva i jedna je od najposjećenijih atrakcija ne samo u Barseloni, već i čitavoj Španiji, ukoliko želiš da je vidiš iznutra, preporuka da rezervišeš kartu unaprijed i tako uštediš vrijeme koje bi vjerovatno izgubio čekajući u redu. Kartu možeš rezervisati na ovom linku.
Cijena ulaza: od 17 evra na više
2. Prošetaj se čuvenom ulicom La Rambla
Ako bi postojalo srce društvenog života Barselone, ono jedno mjesto na kojem se nekako sve dešava, to je La Rambla. Ova široka avenija, inače dijeli Stari grad na dva dijela, a proteže se od trga Plaça de Catalunya, gdje se nalazi predivan samostan Santa Anna iz 12. vijeka, pa sve do luke.
Kada bi tražio da je opišem u nekoliko riječi, bila bi to široka ulica prepuna restorana i barova sa velikim brojem uličnih performera i muzikom koja gotovo da nikada ne prestaje. Ovo je jedno od onih mjesta gdje ćeš poželjeti uvijek da se vratiš, a prema lokalnoj legendi, ukoliko popiješ malo vode sa Canaletes fontane, to će se i desiti.
Osim šetališta, na La Rambli se nalazi Palau Güell, impozantan dvorac i još jedno djelo sjajnog Gaudija.
Možda nisi znao ali…
riječ rambla, dolazi od arapske riječi ramla, koja znači pješčano. Za vrijeme 10. i 11. vijeka, kišno vrijeme i vjetar koje je došlo sa Collserola planine, ponijelo je sa sobom i pjesak, prekrivajući tako ovu površinu.
3. Istraži neobični Park Guelj
Ovaj neobični, šašavi i simpatični park, još je jedno Gaudijevo remek djelo, koje je zaštićeno od strane UNESCO kulturne baštine. Stvaran je u period od 1900. i 1914. godine, a sam Gaudi mnogo volio ovaj dio grada, te se njegova kuća nalazila ovdje.
U parku se nalazi sedam kapija, a na onoj glavnoj, napisane su u mozaicima riječi Parc i Güell, označavajući da je ovdje početak. Na ulazu u park je višebojna mozaična fontana, napravljena u obliku mitološkog bića nalik Pitonu, iz čijih usta teče voda, što je u skladu sa vjerovanjem da je Piton čuvar podzemnih voda.
U parku Guelj, nalazi se i najduža klupa na svijetu, kao i Casa Museu Gaudí, kuća u kojoj je on živio, a u kojoj se danas nalaze uglavnom dekorativni predmeti i namještaj, koji je dizajnirao.
Možda nisi znao ali…
nekada je park Guelj bio potpuno besplatan za posjetioce. Međutim, usljed velikog porasta broja turista, grad odlučio da malo zaradi, a kartu možeš kupiti unaprijed na ovom linku, kako ne biste čekali u redu.
Cijena ulaza: 13 evra
4. Svrati do kuće Vicens
Iako ćemo u nastavku teksta obići neke od najpoznatijih Gaudijevih kuća, ova koju sada vidiš, nalazi se na samo desetak minuta šetnje od park Guelj i mislim da zaista vrijedi posjete. U pitanju je Casa Vicens, prva kuća koju je Gaudi ikada sagradio i koja je građena u periodu od 1883. do 1885. godine. Kuća se danas nalazi pod zaštitom UNESCO kulturne baštine i mislim da je sjajno mjesto za sve ljubitelje ovog umjetnika, zato što pruža uvid u jedan od njegovih prvih radova.
Da je posjetiš, klikni na link da rezervišeš kartu unaprijed.
Možda nisi znao ali…
Postoji jedna veoma zanimljiva priča za Gaudija koja kaže da mu je na dan kada je završavao Univerzitet, njegov profesor rekao “ne znam da li ovu diplomu dodijeljujemo najgenijalnijoj ili najluđoj osobi koja je ovdje ikada studirala, ali vrijeme će valjda pokazati.”
5. Skloni se od gužvi u parku Citadela
Mogu li da budem iskren i kažem da mi je ovo možda najdraže mjesto u Barseloni? U parku se nalazi vještačko jezero, na kojem možeš iznajmiti čamac, pozvati svoje najdraže i veslati uživajući u smiraju koji te okružuje, a tu je i fontana “La Cascada” izgrađena za Univerzalnu izložbu 1888. godine.
Evo, već mi naviru sjećanja na trenutak kada sam prvi put došao ovdje. Zar nije divno ovo mjesto? Ovaj veliki park površine 30ha, je i mjesto u kojem se nalazi zoološki vrt Barselone, sa oko 7.500 životinja, među kojima su najpoznatije gorile, delfini, snježni leopardi, krokodili i aligatori. Bivša prva atrakcija vrta, albino gorila imena Pahuljica, uginula je 2004. godine.
Možda nisi znao ali…
u blizini samog parka, nalazi se i Trijumfalna kapija, koja isto tako vrlo moćno izgleda.
6. Doživi pravu energiju grada u Gotičkoj četvrti
Ako je La Rambla žila kucavica grada, gotička četvrt je njegovo duhovno središte, s obzirom na to da se ovdje nalaze relikvije drevnih rimskih građevina, kao i srednjovijekovni spomenici od velikog značaja.
Šetajući kroz gotičku četvrt, otkrićeš jedan drugačiji svijet Barselone, ispunjen uskim ulicama popločanim kaldrmom, na momente osjećajući da se vraćaš stotinama godina kroz prošlost. Na ovom mjestu nalazi se i Pikasov muzej, smješten u nekoliko gotičkih kuća. U njemu možda nećeš naći mnogo poznatih Pikasovih slika, ali muzej je prepun skicama i ostalim radovima iz njegovog ranijeg života, te ga svakako vrijedi pogledati.
A dok si ovdje, ne propusti posjetiti i čuvenu gotičku katedralu, poznatiju kao Katedrala La Ceu.
Možda nisi znao ali…
na ovom mjestu su Kristofera Kolumba primili katolički vladari nakon svog prvog putovanja u Novi svijet.
7. Posjeti Casu Mila
Casa Milà još je jedna od Gaudijevih kreacija, koja se danas nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Njeno drugo ime “La Pedrera”, u prijevodu označava”Kamenolom”.
Izgrađena između 1906. i 1912. godine, ova sasvim neobična i jedinstvena u svijetu zgrada, možda je nešto najkreativnije što je Gaudi ikada stvorio. Svaka linija fasade od prirodnog kamena je zakrivljena, sa zaobljenim prozorima i metalnim balkonskim ogradama koje se vrte oko oblika biljnog oblika. Čak i krov ima valoviti oblik dopunjen ukrasnim dimnjacima.
Možda nisi znao ali…
ulaz u zgradu nalazi se na Carrer de Provença, kroz kapiju od kovanog željeza koja vodi do unutarnjeg dvorišta.
Cijena: od 22 evra na više
8. Pogledaj utakmicu Barselone na stadionu Kamp Nou
Najveći stadion u Evropi i mjesto na kojem igra jedan od najboljih timova u istoriji ovog sporta, otvoren je još 1954. godine, a sa kapacitetom od 99,354 gledalaca, spada i među najveće stadione na svijetu. U jednom trenutku, kapacitet stadiona dostigao je čak 120,000 mjesta, te je bio u rangu sa čuvenom Maracanom u Brazilu, ali je usljed sigurnosnih razloga kapacitet smanjen.
Sve do 2001. godine, službeno ime stadiona bilo je “Estadi del FC Barcelona’”, ali na referendumu koji je tada sazvao Joan Gaspart, članovi kluba su sa 68,25% izglasali Kamp Nou kao oficijelo novo ime, koje je već dugo godina bilo neslužbeno ime po kojem se prepoznavao stadion.
U prevodu sa katalonskog, Kamp Nou, znači “nova zemlja”
Možda nisi znao ali….
muzej Fudbalskog kluba Barselona je najposećeniji muzej u gradu, sa više od milion posjeta svake godine. Da ga posjetite, rezervišite kartu na ovom linku.
9. Ne propusti Magične fontane
Jedna od stvari koje obavezno moraš uraditi tokom noći u Barseloni je da pogledaš predstavu čarobne fontane i njen ples u milion različitih boja.
Ali osim što pleše, ova fontana će te očarati svojom pjesmom u kojoj će se tokom jednosatnog spektakla, smijenjivati čuvene numere iz filmova kao što su Gospodar prstenova, Kum i Titanik. Ovaj muzički spektakl sa najrazličitijim koreografijama godišnje poseti preko dva miliona ljudi! Za vrijeme našeg boravka, predstava je počinjala u osam časova uveče, tako da dobro isplaniraj ovo, jer dosta turista nerijetko zna da dođe ranije i zauzme sebi mjesto.
Možda nisi znao ali…
ova fontana za svoj muzički spektakl ispusti u sekundi više od 2400 litara vode, a za nastup koristi skoro 5000 lampi!
10. Popni se na Monžuik i doživite najbolji pogled u gradu
A kad si već ovdje, svakako ne propustiti obići Monžuik, jedno od mjesta sa vjerovatno najboljim pogledom kojeg ćeš imati na grad.
Da li je bolji pogled sa Monžuika ili TIbidaba, stvar je ukusa. Možda je pogled sa Tibidaba nekako pregledniji, ali ovaj sa Monžuika je zasigurno šarmantniji. Čitav kompleks nekada je bio prilično neuređen i zapušten, ali je za potrebe Svjetske izlobže 1929. godine renoviran, te je danas zasigurno jedna od lokacija koje ne smijete propustiti u gradu.
Ukoliko se odlučiš da posjetiš ovo mjesto, onda obavezno obiđi i Olimpijski stadion, izgrađen za potrebe Olimpijade 1992. godine, koja je održana u ovom gradu.
Možda nisi znao ali…
glavna atrakcija Monžuika je žičara sa koje se možeš spustiti do grada, a vožnja istom pruža najbolji pogled na Barselonu iz vazduha.
11. Zaviri u Casu Batilo
Kada govorimo o tome šta vidjeti u Barseloni, ne možemo a da ne spomenemo još jednu nevjerojatnu Gaudijevu kreaciju, Casa Batllo, jednu od najkarakterističnijih modernističkih zgrada u Barseloni.
Zgradu je 1877. godine sagradio Emilio Sala Cortes, da bi ju već 1900. godine kupio imućni Josep Batilo. Prva stvar koju je uradio po kupovini, bila je šta drugo nego poziv za Gaudija kako bi je preuredio. Gaudi dodaje peti sprat kuće, kompletno mijenja njenu unutrašnjost, te stavlja novu fasadu, pa tako 1906. kuća Batilo zvanično biva završena.
U periodu od juna do oktobra ovdje se mogu poslušati i zanimljivi koncerti i flamenko predstave, a da posjetiš ovo mjesto, evo link za kupovinu karte.
Možda nisi znao ali…
čitava fasada napravljena je od mozaika sastavljenih od komadića stakla i keramike.
Cijena: od 25 evra na više
12. Ne propusti ni Casu Amatller
Ono što mnogi ljudi često ne primijete, ali odmah kraj kuće Battlo, nalazi se i prelijepa Casa Amatller, koju je svojevremeno izgradio Puig i Cadafalch, a koja kombinuje neogotiku sa neobičnom fassadom inspirisanom kućama u Holandiji. Ovaj objekat, iako ne toliko poznat, po meni spada među ljepše u čitavoj Barseloni, ali nekako ne dobija dovoljno pažnje.
Dok si ovdje, preporuka je da zaviriš u prvi dio kuće koji je potpuno besplatan te vidiš kako ona izgleda iznutra.
Možda nisi znao ali…
Ali zajedno sa kućama Batllo i Lleo Morera, kuća Amatller spada u takozvanu “mansana de la discòrdia” ili blok razdora Barselone, zbog svojih nekoliko vrsta različitih stilova koji se nalaze veoma blizu jedan drugog.
13. Nauči više o neobičnom Caganeru
Sad se vjerovatno pitaš šta to ova figura predstavlja, zar ne?
E pa, Katalonci imaju jedno neobično novogodišnje vjerovanje vezano za Caganera (u prevodu na naš “onaj koji vrši veću nuždu), seljaka iz Katalonije koji nosi tradicionalnu katalonsku crvenu kapu (barretinu) i spuštenih je hlača. A ono što će izaći iz njega, vjeruje se da će oploditi zemlju i donijeti sreću ljudima, te je vjerovao ili ne, on u stvari jedan od najomiljenijih likova u Kataloniji.
Toliko je popularan da ga za vrijeme novogodišnjih praznika sakrivaju djeci kako bi ga pronašla, a kada ga pronađu, on će vjerovatno “pokakiti” dosta poklona.
Caganer se danas može naći u jako mnogo oblika i formi, pa ćeš tako vidjeti pjevače, glumce, sportiste i razne druge osobe iz javnog života, kako imaju svoju figuru u ovoj pozi. U neku ruku, ako ste dovoljno velika faca, naći ćete se ovdje. Figurice su inače ručno rađene i nisu baš jeftine, ali mogu biti super poklon i uspomena iz Barselone.
Možda nisi znao ali…
Dok si ovdje, možda pronađeš i figuricu Novaka Đokovića u istoj ovoj pozi.
14. Uživaj na plaži Barseloneta
Ako bih govorio o stvarima koje su me najviše iznenadile u Barseloni, jedna od njih sasvim sigurno je vezana za plaže u gradu. Naime, da li ste znali da Barselona prije Olimpijskih igara, nije imala niti jednu plažu? Postojalo je nešto više nalik na močvaru, ali plaža kao plaža, zvanično nije postojala.
Međutim, vlasti grada željele su turistima omogućiti da što više uživaju u njihovom gradu, pa su tako u veoma kratkom periodu, izgrađene čak četiri plaže. Jedna od njih, je i danas čuvena Barseloneta, koja je čak proglašena od strane National Geographica za najbolju urbanu plažu na svijetu.
Možda nisi znao ali…
Plaža je zaista fantastična i na njoj možete provesti sate i sate uživajući, a ono što vam preporučujem dok ste ovdje, je da iznajmite bicikl i provozate se ovim prekrasnim šetalištima i doživite novu dimenziju Barselone.
15. Obiđi bolnicu Sant Pau
Početkom 20. vijeka, usljed velikog rasta broja stanovnika u gradu, došlo je do potrebe za izgradnjom nove, moderne bolnice. Bolnica 1401 Santa Creu, koja je bila u funkciji pet vijekova u gotičkom srcu Barselone, potpuno je zastarjela, te se tako rodila ideja za novom.
Tu na scenu dolatzi bankar Paul Gil Sera, koji se nudi da donira veliki dio svog bogatstva za izgradnju nove moderne bolnice koja će krasiti njegov grad, te je ovo što vidiš danas, veliki dio njegova zasluga. Ipak, i njegov novac nestaje nakon 10 godina, te je danas od 48 planiranih paviljona, izgrađeno 27.
Možda nisi znao ali…
do bolnice možeš doći direktno od Sagrade Familije, šetajići prelijepom “Avinguda de Gaudí” ili metrom do stanice “Hospital Sant Pau”.
Cijena: od 9,5 do 13,5 evra zavisno od godina
16. Doživi čudesni morski svijetu u Akvarijumu
Iako se nalazi na kraju ove liste, ne znači da je akvarijum nešto manje lijep ili značajan za ovaj grad. Uostalom, ovo je najveći akvarijum u Evropi! Veći čak i od onog nevjerovatno iz Valensije koji me je oduševio. U 80m stakla se nalaze tuneli koji vode kroz okeanijum, koji pak sadrži 4000 vrsta riba, uključujući i glavnu atrakciju – ajkule. Ukoliko želiš da ga posjetiš, možeš rezervisati kartu ovdje.
Možda nisi znao ali…
Okeanarijum koji je ujedno i najveća atrakcija ovog mjesta, sadrži mnoge nevjerovatne vrste riba, smještene u četiri miliona litara vode.
Cijena: 21 evro
17. Uživaj u odličnoj hrani na pijaci La Boqueria
La Boqueria je vjerovatno najbolje mjesto u gradu na kojem možeš kupiti svježeg voća i povrća, mesa, ribe, začina, kao i raznih lokalnih specijaliteta. Čitavo mjesto odiše nevjerovatnim duhom i energijom, te je usudio bih se reći mnogo više od samo “pijace”.
Ovo je možda i najživlje i najšarenije mjesto u čitavom gradu. Mjesto, na kojem ćete osjetiti duh i energiju lokalaca i na trenutak postati građani ovog nevjerovatnog grada.
Možda nisi znao ali…
Na La Boqueriji pojedine stvari mogu da se nađu zaista povoljno. Jedna od preporuka koju ti mogu dati je da probaš savršene smutije koji koštaju svega 1 evro.
18. Posjeti neobični kafić iz bajke
Imena “El bosque de les Fadas”, što bi u prevodu na naš značilo Šuma iz bajke, ovaj kafić kojeg sada vidiš na fotografiji iznad, sasvim sigurno je jedan od najneobičnijih koje ćeš pronaći u Barseloni.
Smješten je uz samu La Ramblu i kada uđeš u njega, zaista ćeš dobiti osjećaj kao da si ušao od pripovjetki Braće Grim. A ono što je mene lično iznenadilo ovdje je da iako je mjesto prilično poznato i bilo je dosta ljudi kada smo mi bili, te se nalazi u samom epicentru Barselone, cijene su zaista normalne, čak i malo jeftinije u odnosu na pojedina druga mjesta u gradu i topla preporuka da ga posjetiš.
19. Upoznaj se sa kulturom i istorijom Katalonije
Ono što ti iskreno preporučujem prije dolaska ovdje, je da iščitaš nešto o katalonskoj istoriji i kulturi, jer ona je veoma važan dio Barselone i da bi razumio Barselonu, treba da razumiješ i Kataloniju.
Prije svega, nikada nemoj govoriti nekome ovdje da je Katalonije Španija ili da je katalonski, neki dijalekt ili neka verzija španskog. Katalonski je poseban jezik koji predstavlja neku mješavinu francuskog i španskog, a govori se u još nekoliko krajeva Španija, a oficijelni je jezik u Andori.
20. Završi svoj boravak u Barsi uz čašu dobrog vermuta
Pitaš se šta je vermut? Iako nije nešto što originalno potiče iz Barselone, vermut se vrlo često pije ovdje i vrlo je popularan među lokalcima.
U pitanju je vrlo ukusno, a opet vrlo jeftino vino, u koje se dodaju razne vrste začina kako bi poboljšali ukus. Tradicija u Barseloni nalaže da osoba popije barem jednu čašicu vermuta a hora del vermú (vremenu kada se on pije koje je obično oko podne), kako bi se pripremili za ručak.
Cijena vermuta kreće se obično od 1,5 do 2 evra, a može biti i dobra varijanta da te opusti pred let, ukoliko imaš strah od njega, i ukoliko nažalost uskoro putuješ nazad kući.
Možda niste znali ali…
postoje dvje osnovne vrste vermuta, slatki i suhi. Na vama je da izaberete koji vam više paše.
Preporuka za smještaj u Barseloni
Što se tiče smještaja, u Barseloni je obično potrebno rezervisati smještaj barem mjesec dana unaprijed, kako biste imali više opcija, jer u bilo koje doba godine da putujete ovdje, biće dosta turista. Smještaj koji se meni lično mnogo dopao i koji vam preporučujem je ovaj ovdje.
Nalazi se na jako dobroj lokaciji, dobro je povezan sa gradom, veoma udoban, osoblje je sjajno i cijena mu je iskreno odlična. Da ga rezervišete, kliknite na ovaj link.
A na linku ispod, nalaze se ponude smještaja u gradu koji su na akciji, a koje ti isto mogu biti zanimljive.
Hotels in Barcelona: Popularity
Hotel | Stars | Discount | Price before and discount | Select dates |
---|---|---|---|---|
Serennia Cest Apartamentos Arc de Triomf | - | - | Pogledaj hotel | |
Motel One Barcelona-Ciutadella | ★★★ | - | - | Pogledaj hotel |
Yeah Barcelona Hostel | - | - | Pogledaj hotel | |
Ayre Hotel Gran Vía | ★★★★ | - | - | Pogledaj hotel |
Novotel Barcelona City | ★★★★ | - | - | Pogledaj hotel |
Kako doći jeftino do Barselone?
Za ljude sa naših prostora, najjednostavniji način da dođete do Barselone je sa kompanijom Ryan Air, a moja kombinacija je bila iz Banjaluka za Brisel, te iz Brisela za Barselonu, a povratne karte za ova četiri leta izašle su oko 80-tak evra. Ukoliko niste sigurni kako da pronađete te avio karte, snimio sam ovaj poseban video u kojem sam podijelio pet savjeta za kupovinu jeftinih avio karata koje meni lično dosta pomažu.
Kako se kretati po Barseloni?
Barselona je super grad za šetanje, te iako je dosta stvari udaljeno jedno od drugih, ukoliko ste ljubitelj hodanja, vjerujem da ćete ih stići obići. Mada, ono što bih ipak preporučio ukoliko želite da na lakši način istražite sve, je putem bicikla ili skutera. Na ovoj stranici možete pronaći veoma jeftine ponude za rentanje i mislim da će vam pružiti jedno potpuno novo iskustvo grada.
Šta vidjeti u Barseloni – završna riječ
Toliko toga bi se još moglo pisati o ovom divnom gradu, ali nekako htio sam da u ovaj tekst stavim ono najbolje od najboljeg. Ukoliko imaš još prijedloga i ideja šta bi trebalo da se nađe na ovoj listi, piši mi u komentar ispod.
Koje je tvoje omiljeno mjesto u Barseloni?
Na ovom linku, nalazi se i lista zanimljivih informacija o ovom gradu.
P.S. Objavio sam putopisnu knjigu sa putovanja od skoro tri mjeseca po Južnoj Americi. “Pisma iz Južne Amerike”. Da je poručiš, klikni ovdje.
Klupa u parku Guelj je napravljena po ugledu na obline jedne žene, zbog toga je toliko udobna…
Hvala na informaciji, nisam to znao 🙂