Siros – ostrvo za koje nikad niste čuli!

Jeste li kad čuli za ovo Grčko ostrvo? Pretpostavljam da niste, a moram priznati da nisam ni ja, dok nisam počeo da istražujem mjesto za pravi, istinski odmor.  Malo, ušuškano mjesto sa skrivenim plažama i uvalama.

Ove godine se jako puno snimalo i radilo, tokom cijele godine, otišlo se na preko 20 novih destinacija i snimilo bar 3x više videa.

Zaista nam je trebao odmor. Odlučili smo da u našem skoro pa jednomjesečnom odmoru koji je uključivao Atinu, Mikonos i Rodos sa pratećim izletima na okolna ostrva, uvrstimo i Siros, za koje sam od brojnih Grka tokom prethodnih godina čuo sve najbolje i najčešće preporuke.

Zato, bacili smo se u istraživanje i pripremanje puta, i već smo na prvu znali da će nam se ovo mjesto itekako dopasti.

Malo o Sirosu…

Siros je grčko ostrvo koje se nalazi u Egejskom moru i pripada grupi Kiklada. Glavni grad ostrva je Ermoupolis, koji je poznat po svojoj veličanstvenoj arhitekturi, bogatoj istoriji i kulturi.

Siros se ističe među Kikladskim ostrvima ne samo po svojoj arhitektonskoj i kulturnoj raznolikosti, već i po tome što je jedno od rijetkih ostrva gdje Grci žive tokom cijele godine. Ostrvo ima dugogodišnju pomorsku tradiciju, a Ermoupolis, kao njegov glavni grad, nosi ime po Hermesu, bogu trgovine. Zbog svoje centralne pozicije u Egeju, Siros je kroz vijekove bio važno trgovinsko i pomorsko središte, što je doprinijelo njegovom urbanom razvoju.

Pored Ermoupolisa, na ostrvu se nalazi i Ano Siros, stariji srednjovjekovni grad smješten na brdu iznad grada. Ano Siros odiše tradicionalnim kikladskim šarmom sa uskim, kamenim ulicama i bijelim kućama. Ovaj dio ostrva je poznat po katoličkoj zajednici, koja je tu prisutna vijekovima, što je rijetkost za Kiklade gdje pretežno dominira pravoslavno hrišćanstvo.

Kako doći?

Do Sirosa, odnosno do glavnog grada Ermoupolisa, smo došli trajektom iz Atine, mada na ovom malom ostrvu postoji čak i aerodrom. Ipak, mi smo se odlučili za opciju broda, karte kupili online, i slično je kao i sa avionskim kartama, što ih ranije kupite, jeftinije su.

Sjedišta na trajektu su numerisana, možete unijeti jedan veliki kofer po osobi, a ukoliko ste kojim slučajem došli autom ili ste ga rentali, možete i autom na trajekt (morate dokupiti kartu za njega), jer su ovo ogromni brodovi koji nose i do 150 auta u jednom ukrcaju!

Mi smo putovali sa kompanijom Sea Jets, tokom cijelog putovanja, i zaista su sigurni i ažurni.

Osim Sea Jets-a, druga vodeća kompanija je Blue Star i oni svakodnevno voze na okolna ostrva i kopnene luke Grčke. Unutar samog broda imate i kafe – bar, mada znajte da je dosta skup, cijene idu i do 3x više nego u okolnim mjestima, pa ako se možete strpiti za kafu ili sendvič to bi bilo sjajno ako želite uštediti koji evro.

Kretanje po ostrvu

Kretanje po ostrvu je vrlo jednostavno, s obzirom da je ostrvo malo, i sve možete obići pješke. Mi smo naš boravak na Sirosu podijelili na dva mjesta – prvo 4 dana u Ermoupolisu, a zatim 5 dana na drugom, istočnom kraju ostrva, u malom mjestu Kini.

Od Ermoupolisa do Kinija smo otišli taksijem, a u glavnom gradu i u Kiniju smo se kretali pješke.

Ipak, ako želite biti fleksibilniji, možete rentati auto, po povoljnim cijenama, i tako sami obići sve ono što nudi ovo ostrvo. Jedan dan smo unajmili privatnog vozača za 4 do 5 sati, te sa njim obišli neke znamenitosti i čuli nešto više o samom ostrvu.

Vjerovali ili ne, na ovom malom ostrvu postoji i javni prevoz, ali nismo se sa njim vozili u toku našeg boravka.

Gdje se smjestiti?

Složili smo se da će jedan od top 5 smještaja u kojima smo ikad u životu bili biti upravo na Sirosu.

Kako sam gore već i naveo, ovde smo boravili na dva mjesta, ali onaj u Kiniju je odnio sve zasluge zašto nam je odmor ovde tako prijao i velikim dijelom učinio da se pošteno odmorimo.

Radi se o smještaju Captain’s, fantastičnoj porodičnoj kući sa apartmanima koju iznajmljuju muž i žena, nešto nalik američkim innovima, sa bazenom i pogledom koji oduzima dah. Vjerovatno jedna od najboljih stvari ovog mjesta je domaći doručak, koji oni sami spremaju i služe, a dok doručkujete uživate u nevjerovatnom pogledu, miru i tišini.

Oboje smo se složili da je ovo jedan od rijetkih smještaja gdje smo jedva čekali da dođemo nazad nakon dnevnih obilazaka i kupanja, jer obično mjesta u kojima odsjedamo su tu samo da prespavamo i nije nam nešto bitno kako izgledaju, već samo da je čisto i uredno. Uživali smo i u njihovom infinity bazenu, kao i Freddo Cappucino kafama na balkonu!

Ako budete dolazili ovde, obavezno obratite pažnju na Captain’s i bukirajte svoj boravak ovde, nećete se pokajati, jer pogledajte samo taj zalazak!

U Ermoupolisu smo takođe bili smješteni u fantastičnom mjestu, samo što je ovaj bio nešto skromniji, i nije bio apartman sa kuhinjom, već soba sa kupatilom. Zove se 1901 Hermoupolis, i taj broj ustvari predstavlja godinu kada je kuća izgrađena! Uprkos godinama, unutra je sve renovirano i moderno, tako da ćete dobiti onaj stari, rustikalni šmek, sa novim, modernim detaljima i svime onim što smo navikli. Pogled je bio jednako dobar kao i u Kiniju, imali smo privatno kupatilo i ogromnu terasu samo za nas na kojoj smo uživali svake večeri i jutra.

Kakve su plaže?

Ako ostajete samo u Ermoupolisu, a volite pješčane ili šljunkovite plaže, moraćete otići malo dalje da biste ih pronašli, jer u glavnom gradu imate samo dvije betonske gradske plaže, koje su nama iskreno jako prijale i uživali smo i na njima. Vodite računa da su talasi ponekad jako veliki, i mogu da odjednom iznenade i da u potpunosti ostanete mokri, sa svim vašim stvarima, što se nama jednom i desilo.

Bukvalno nas je more samo odjednom zapljusnulo preko glave, a tek smo kasnije shvatili da na plažama postoje upozorenja na tablama za mogućnost da se to desi.

Dvije najpoznatije plaže glavnog grada su Asteria i Vaporia, a pogledajte samo kakav pogled imate iz vode sa ovog mjesta!

Dok smo boravili u Kiniju, jedan dan smo uzeli izlet sa lokalnom kompanijom, koja vas vozi na 5 plaža, te vi onda birate na kojoj želite da ostanete. Sve su uglavnom puste, nema nigdje nikoga i možete uživati sami i bez drugih ljudi, u predivnom tirkiznom moru i toploj vodi!

Do ovakvih plaža možete doći samo brodom ili pješke, a mi smo se jedan dan odlučili i na hike, pa smo lagano prošetali nekih 45 minuta stazom uz more koja nas je vodila do plaže, i baš je bilo super iskustvo.

Šta vidjeti na Sirosu?

Iako je dosta maleno, ovo ostrvo ima mnogo toga da ponudi. Ako ništa, nudi onaj istinski odmor bez buke, galame i uz zvuk talasa, što sam siguran sam svima od nas treba. Ali, hajde da redom prođemo sve ono što možete vidjeti i posjetiti ovde.

Glavni grad

Kako sam već u uvodu pisao nešto više o Ermoupolisu, nećemo sada dužiti sa činjenicama, već o konkretnim stvarima koje možete vidjeti ovde kada niste na plaži.

Kao prvo, nezaobilazan dio je stari grad, odnosno uske, bijele popločane uličice pune suvenirnica i prodavnica grčke hrane, u kojima ćete sigurno poželjeti da se izgubite i samo nekoliko sati istražujete.

Tu je i glavni trg na kojem se nalazi ova skulptura Adama Antetokunpa, koji je bio admiral i heroj Grčkog rata za nezavisnost. Iza se nalazi opština grada, gdje ćete često moći vidjeti vjenčanja.

U blizini se nalazi i Katedrala Sv. Nikole, najveća i najznačajnija katedrala na ostrvu. Izgradnja katedrale započela je 1848. godine, a završena je 1870. godine, u periodu kada je Ermupolis bio značajan trgovački i kulturni centar.

I unutra je složićete se jako lijepa!

Nezaobilazno je posjetiti i pozorište Apolon, izgrađeno je 1864. godine, a njegov dizajn je inspirisan slavnim evropskim pozorištima, poput milanske Scale. Arhitekt italijanskog porijekla, Pietro Sampo, osmislio je pozorište koje se ističe elegantnim neoklasičnim stilom, sa bogatim dekorativnim detaljima, a pozorište ne morate posjetiti kao posjetilac predstave, već možete kupiti ulaznicu od svega 2 evra i obići ovo impresivno mjesto sami.

Obožavali smo jesti u lokalnim tavernama, a jedan dan smo sasvim slučajno zalutali u jedan od restorana i poručili ovo neobično jelo, sa pecivom i kajganom između, služeno uz salatu.

Bilo je tu još nekih neobičnih jela, i zaista restorana koji su drugačiji od onoga što ste vidjeli ima zaista mnogo…

Ali nam je opet nekako najdraže bilo sjesti na našu terasu i uživati u pravom grčkom jogurtu, sa voćem i orašastim plodovima, pored nezaobilaznih kafa i bezboj Fredda Capuccina na obali mora!

Ano Siros

Dok ste u Ermoupolisu, obavezno otiđite i do Ano Sirosa, starog srednjovekovnog grada, smještenog na brdu iznad. Ovaj istorijski dio ostrva očarava svojim uskim kamenim ulicama, stepenicama, i tradicionalnom kikladskom arhitekturom, sa bijelim kućama i plavim detaljima.

Grad je osnovan u 13. vijeku kada su ostrvom upravljali Mlečani, a bio je središte katoličke zajednice na ostrvu.

Na vrhu brda se nalazi Crkva Svetog Jovana, koja je simbol Ano Sirosa i odakle se pruža predivan pogled na Ermupolis, Egejsko more i okolna ostrva. Ovaj dio ostrva odiše autentičnim duhom prošlosti, sa malim trgovima, kafanama i umetničkim ateljeima, te je omiljeno mjesto za posjetioce koji žele da iskuse tradicionalniju stranu Sirosa.

Tu smo šetajući i zalutali u jednu uličicu pa pronašli ovaj preslatki kafić!

Kini

Kini je malo mjesto na istočnoj obali ostrva, ne tako živo kao glavni grad na zapadu, ali jednako slatko i idealno za odmor. Na ovom dijelu ostrva su i pješčane, skrivene plaže, do kojih možete doći samo brodom ili pješke. Mi smo jedan dan uzeli izlet brodom koji nas je vodio od plaže do plaže, a onda vi sami izaberete kada vidite sve na kojoj želite ostati i oni vas pokupe na kraju dana.

Ipak, ovdje smo najviše uživali u našem smještaju o kojem je bilo riječi iznad, i gdje smo došli da se baš odmorimo.

U Kiniju možete vidjeti i ovu zanimljivu skulpturu imena “Sirena i mornar” gdje sirena drži mornara, i postavljena je u čast svim mornarima koji su izgubili svoje živote u moru. Skulptura prikazuje mitološku sirenu, stvorenje koje se u grčkoj kulturi često povezuje sa morem, a ovdje simbolizuje zaštitu i saosjećanje prema pomorcima.

Ima li Siros mane?

Kao i svuda i Siros ima nekih svojih nedostataka, a jedina zamjerka koju bi dali ovom ostrvu jeste veliki broj stepenica, dokle god da trebate doći.

Nama to nije predstavljao problem, jer smo navikli i volimo da hodamo, ali ako dolazite s malom djecom ili ste slabije pokretni, sa ovim biste mogli imati problem, jer je stepenica zaista mnogo.

I to je to! Zaista, Sirosu nismo pronašli više ni jedan jedini nedostatak, i jako bismo voljeli da smo ovde ostali još duže, da uživamo u predivnoj Grčkoj bez mnogo stranih turista i komercijale, tamo gdje cijene nisu u nebesima i gdje se ne vrti sve oko novca.

Mi se sigurno vraćamo ponovo ovde! Da li ste ikada čuli za Siros ili ste možda čak i bili na ovom predivnom ostrvu?

Odjavljujemo se sa slikom prekrasnog pogleda sa trajekta, s kojim odlazimo na našu sledeću destinaciju, a to je Mikonos!

 

 

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *