Ako planiraš putovanje u Jordan i trenutno si u fazi organizacije istog, onda mislim da ovaj tekst može da ti dosta pomogne. Uostalom, i ja sam bio na tvom mjestu ne tako davno i sjećam se svojih muka i pretraživanja po internetu. Trebalo mi je dosta vremena iskreno, da sve ovo stavim na jedno mjesto, ali sam se potrudio da u ovom tekstu dobiješ mnoštvo korisnih informacija koje će ti omogućiti nezaboravan odmor u Jordanu. Garantujem da je ovo najkompletniji tekst o ovoj zemlji koji ćeš pronaći na internetu na našem jeziku!
A ukoliko budeš imao dodatnih pitanja, piši mi u komentar ispod.
Putovanje u Jordan – osnovne informacije
Puno ime zemlje: Hašemitska Kraljevina Jordan
Površina: 92,300 km2 (gotovo identično kao Portugal)
Broj stanovnika: 5,1 milion
Glavni grad: Aman (1,2 miliona stanovnika)
Jezik: arapski
Valuta: jordanski dinar. Kurs iznosi 1 JD = 1,23 evra.
Mapa Jordana
Ovdje ti ostavljam i mapu Jordana kako bi lakše mogao da pratiš i vizualizuješ mjesta i destinacije o kojima ćeš čitati u ovom tekstu.
Kako jeftino otići u Jordan?
Jedan od najpovoljnijih načina da odeš u Jordan je Ryan air letom iz Budimpešte za Aman, kojim smo i mi išli. Povratne avio karte platili smo 72 evra.
Druga opcija, bio bi let iz Sofije za Akabu, grad na jugu zemlje. Iako je za većinu nas Sofija ipak dalje nego Budimpešta, ukoliko letiš za Akabu, nećeš morati da plaćaš vizu, te ćeš tim uštedjeti dosta novca. U svakom slučaju, u obe varijante možeš da pronađeš povratne karte za oko 60 do 80 evra sa priority boardingom, što je realno super cijena,
Sve ponude avio karata za Jordan, možete pronaći na ovom linku.
Smještaj u Jordanu
Tokom boravka u ovoj zemlji, noćili smo u tri različita mjesta, Amanu, Petri i Akabi. U Amanu smo boravili u hotelu Concord i topla preporuka za njega. Lociran je u epicentru grada sa pogledom na amfiteatar i sasvim je ok. Čisto je i uredno.
U Petri, kao i u Akabi, imali smo low budget smještaji, ali sasvim zadovoljavajući, bez nekih većih zamjerki. Jedino je problem bio sa smještajem u Petri u hostelu Valentine-Inn, gdje je bilo određenih problema sa vodom, ali i sa grijanjem. Znači li šta ako kažem da smo spavali u duksevima?
Za dodatne opcije smještaja, pogledajte ovaj box ispod sa popustima na smještaje u Amanu.
Hotels in Amman: Rating
Hotel | Stars | Discount | Price before and discount | Select dates |
---|---|---|---|---|
The Castle Star Hotel | -9% | 39 35 | Pogledaj hotel | |
Battuta Hostel | -8% | 32 29 | Pogledaj hotel | |
Double Key by HR | -6% | 182 172 | Pogledaj hotel | |
Two Bedroom Shmeisani Apartment | -27% | 106 77 | Pogledaj hotel | |
Sandra Hotel | -7% | 50 47 | Pogledaj hotel |
Kako se kretati po Jordanu?
Bez dileme, najbolji način da vidiš Jordan je rent a car-om. Lokalni busevi su veoma rijetki i često ne voze do bitnih lokacija u zemlji, te je rentanje auta ili angažovanje privatnog vozača jedina opcija, mada je rentanje opet isplativije. Mislim da u malo kojoj zemlji u kojoj sam bio, izuzev možda Kostarike, nisam osjećao da je rent a car toliko potreban.
Da pregledaš ponudu jeftinih auta za rentanje, kliknite na ovaj link. Samo izaberi grad u kojem ćeš preuzeti auto i uživaj u istraživanju.
Šta vidjeti u Jordanu? – TOP 5 stvari
Petra
Glavni razlog zbog kojeg većina ljudi, pa i ja sam, odluči da ode u Jordan je naravno Ona. Petra. Jedno od sedam svjetskih čuda i usudio bih se reći, jedan od najmističnijih lokaliteta na planeti. Prva stvar koju ti moram reći, prije nego ti ispričam nešto o Petri, je da Petra nije samo Riznica, tj. onaj objekat koji obično viđaš na slikama iz Jordana. Još čitav niz od oko 20 neprocjenjivih istorijskih objekata nalazi se u ovom lokalitetu, za koji ti treba minimalno jedan dan da ih obiđeš.
Grad je kasnije aneksiran od strane Rimskog carstva, te je nastavio sa razvojem sve do velikog zemljotresa koji se desio 363. godine, koji je uništio njegov veliki dio. Zajedno sa promjenom trgovinskih ruta, grad Petra tokom vremena sve više gubi na značaju, da bi sredinom 7.vijeka, postao potpuno napušten.
Trebalo je skoro 11 vijekova, da grad ponovo bude vraćen na mapu svijeta, a najveće zasluge za to idu Johanesu Burkhardtu, koji je 1812. godine ponovo otkrio ovo mjesto. Priča kaže da se jednog dana prerušio u Arapa i ubjedio jednog beduina da ga odvede u izgubljeni grad.
Nakon što je stigao do visoke klisure u kojoj se otvorila pukotina kroz koju je hodao 25 minuta okružen i do 70 metara visokim stijenama, ugledao je raskošnu Faraonsku riznicu (Al Khazneh) – impresivnu građevinu uklesanu u stijenu, današnji simbol Petre.
Šta je zapravo Riznica?
Riznica je bez dileme najpoznatiji objekat u Petri, te je obično predstavljena na gotovo svim slikama ovog lokaliteta. Isklesana u stijeni bila je mauzolej nabatejskog kralja Aretasa IV. Njegova kći je bila udata za jevrejskog kralja Iroda, koji se potom razveo od nje i oženio udovicu svog brata, odnosno snaju Irodijadu. Ovom činu, kao nemoralnom, protivio se Jovan Krstitelj i to ga je koštalo glave. Bukvalno. Irodijada je naredila da Jovanu odsijeku glavu.
Ovo zdanje riznicom su prozvali Beduini, jer su verovali da se unutra nalazi skriveno blago.
Na vrhu Riznice nalaze se četiri orla koja nose dušu umrlog na nebo.U gornjem delu stubova oslikane su Amazonke kako plešu, iz možemo pretpostaviti kog razloga, a u donjem Kastor i Polideuk, blizanci od dva različita oca. Kako, ne znam. To je sad već grčka mitologija.
U svakom slučaju, Riznica je samo djelić Petre.
Ad Deir, manastir visine 47 metara, koji spada među najveće objekte na lokalitetu. Manastir datira još iz drugog vijeka stare ere, a tokom dugog niza godina, korišten je za religijske ceremonije.
Iako od Riznice do njega treba skoro sat vremena pješačenja, mišljenja sam da je ovo najbolje mjesto koje sam vidio u čitavom Jordanu.
Aman
Prestonica zemlje, neobičan je grad koji svakako trebaš posjetiti dok si ovdje. Ruku na srce, nema ništa spektakularno da ponudi, ali ima neki poseban šmek koji je meni lično bio mnogo zanimljiv. Sva ta buka, frka i mirisi orijenta koji te okružuju, čine da osjetiš pravu egzotiku putovanja.
Ako vas zanimaju dodatne ture i izleti koje možete raditi dok ste u Jordanu, na ovom linku imate dosta opcija.
Mrtvo more
Iako sam ga uplanirao prije samog odlaska, na kraju ipak nisam otišao tamo, ponajviše iz razloga što sa samo određenih (dosta udaljenih) mjesta možeš da uđeš u more. Dodatni faktor iznenađenja bila je i činjenica da se na većini plaža papreno naplaćuje ulaz (oko 20 evra), a u vodi smiješ da budeš samo nekoliko minuta, iako do nje putuješ satima.
Istina, postoji jedna tačka sa koje možeš besplatno da osoliš svoje noge u najslanjem moru na svijetu, ali lokalci često govore da to mjesto i nije najčistije.
Wadi Rum pustinja
Pustinja Wadi Rum (dolina Rum), udaljena je od Petre nekih 110 kilometara, a najpoznatija je kao mjesto u kojem su snimani dijelovi Star Wars filmova.
Crvenog pijeska, čija boja neodoljivo podsjeća na boju šljake kojom obično isprljam patike na tenisu, predstavlja mjesto bogate istorije, u kojem su pronađeni arheološki predmeti i natpisi na kamenju, stari nekoliko hiljada godina.
Akaba
Akaba je bila naša posljednja stanica u Jordanu. Priznajem sada pred svima koji ovo čitaju da nikada nisam čuo za ovaj grad prije dolaska ovdje, ali ako me sada pitaš šta me je najviše iznenadilo u pozitivnom smislu u zemlji, bilo bi to ovo mjesto.
Gotovo meditaranskog stila i potpuno ležerno, Akaba je potpuna suprotnost užurbanom Amanu i iskreno, odlična stvar da malo odmoriš od sve buke i trke koju tamo vidiš. Ako tražiš relaksirajuću destinaciju, onu na kojoj možeš ležati na plaži i lagano šetkati, onda je Akaba ono što ti treba.
Cijene u Jordanu
Prije samog dolaska u ovu zemlju, slušao sam od mnogo ljudi da je Jordan poprilično skupa zemlja i da se spremim. Nakon sedam dana koje sam tamo proveo, ukupan trošak mog putovanja, zajedno sa avionskom kartom bio je 320 evra, što složićeš se i nije mnogo novca, posebno ako se uzme u obzir da sam samo Jordan pass i avio kartu platio oko 150 evra. Praktično, trebalo mi je oko 25 evra po danu za smještaj i hranu.
Vidi jednu stvar. Ne mogu da kažem da je Jordan jeftin. To nikako nije tačno.
Ali ako znaš gdje da ideš, možeš povoljno da prođeš. Postoji mnogo restorana, posebno u Amanu gdje ne možeš da nađeš pristojno jelo ispod 10 evra, a mi smo opet uspjevali da ručamo po nekim lokalnim restoranima za po 2-4 evra. Ako bih trebao da ti dam neki savjet kako da sačuvaš novac ovdje, pronađi nekog lokalca na Couchsurfingu. Imali smo sreću da upoznamo Hanin, sjajnu djevojku, inženjera elektrotehnike, koja nas je vodila po svim lokalnim mjestima, pokazujući nam kako prava autentična kuhinja Jordana izgleda
A kad smo već kod hrane….
Jordanska hrana
Ako bih trebao da opišem jordansku hranu u samo jednoj riječi, bio bi to humus. Šta god da bi smo naručili, dolazilo je uz neku varijantu humusa sa strane. Druga bi možda bila falafel, jer i njega ima gdje god da se okreneš. Inače, ako si ljubitelj arapske kuhinje, mislim da će ti se hrana ovdje mnogo dopasti, jer je zaista autentična. Predlažem ti da isprobaš baba ganoosh, kao i kofte. Najpopularnije piće u zemlji je crni biljni čaj.
Oba ova jela možeš pronaći u restoranu Sheherezad u Amanu za neka 2-3 evra, te je uvijek ispunjeno velikim brojem lokalaca. To mi je uvijek nekako najbolja preporuka da je mjesto zaista ok.
Kakvi su Jordanci?
Mnogo su drag narod. Ono što mi se dopalo je što nisu toliko navalentni i napadni, te obično poštuju ako im kažeš ne. Na momente su i toliko ljubazni da ne znaš da li zaista žele nešto da ti učine od srce, ili te muljaju. Evo jedan primjer.
Obilazili smo citadelu u Amanu, kad smo odlučili da uzmemo taksi i odvezemo se u drugi dio grada. U priči sa taksistom koji je isto inženjer (ne znam da li je do mene, ali svaka druga osoba sa kojom smo pričali bila je inženjer nečega), ponudio se da nas sutra odveze na izlet do jednog grada udaljenog dva sata od Amana. Kada sam ga pitao koliko će to koštati, reče mi „Ništa. Ja samo želim da vam pokažem svoju zemlju. To mi predstavlja veliko zadovljstvo“.
Poučen iskustvima iz prijašnjih posjeta arapskim zemljama, uvijek budeš oprezan kad čuješ ovakve stvari, ali nakon što sam ovo ispričao Hanin, začudila se mojim pitanjem. „Šta je tu čudno? On samo želi da vam pokaže našu zemlju. Mi Jordanci se jako ponosimo onim što imamo i volimo da i drugi to vide“.
Evo još jedna priča.
Sjedio sam poprilično umoran na prašnjavim stepenicama u blizini ulaza u Petru, kad se pojavio mladić sa nekih 30-tak godine, jake crne kose u debeloj smeđoj jakni, koji je u rukama nosio kese pune hrane.
Zaista, gotovo svi se trude da ti izađu u susret. U detalje će ti uvijek objasniti ono što želiš da znaš, a ako se malo bolje upoznate, neće se stidjeti i da te pozovu svojoj kući.
Gdje i kako se vadi viza za Jordan?
Ovdje imaš dvije opcije. Jedna, ona koju ti toplo preporučujem, je da izvadiš Jordan Pass. U pitanju je mnogo zanimljiva fora koju mislim da bi mnoge zemlje mogle da primijene, a radi se o tome da ti je u taj Pass, koji je ujedno i viza za zemlju, uključen ulaz u preko 40 lokaliteta od kultunog i istorijskog značaja u zemlji. Naravno, uključen je i ulaz u Petru, a na tebi je da izabereš da li želiš ulaz od jedan, dva ili tri dana na ovom lokalitetu.
Postoje tri varijante Jordan Pass-a, a cijene variraju samo od toga koliko dana ćeš biti u Petri, jedan, dva ili tri dana. Mi smo uzeli opciju Explorer.
Uz Jordan Pass, dobićeš i mapu Jordana i određene savjete o tome šta da vidiš u zemlji, a sve što treba da uradiš je da isprintaš dokument na kojem se nalazi ovaj kod.
Jordan pass se kupuje preko neta i važi 12 mjeseci od dana kupovine, ali će automatski isteći u roku od dvije sedmice nakon što prvi put bude skeniran pri ulazu u neku turističku atrakciju. Ovo je više nego dovoljno vremena da obiđeš Jordan. Obavezno je da u zemlji provedete minimalno tri noći kako biste ga mogli koristiti.
Ukoliko ne želiš da uzmeš Jordan pass, za vizu možeš aplicirati regularno online. Na ovom linku nalazi se više informacija vezanih za vizu. Cijena je 50 evra, ali ako vidiš da je sam ulaz u Petru 60 evra za jedan dan, mislim da se ova opcija mnogo manje isplati.
Ovo mi je bilo čudno
Postoji samo jedna stvar koja mi je bila čudna. Nije u pitanju ništa loše, samo je neobično. Ako bolje pogledaš lokaciju na kojoj se nalazi Jordan, vidjećeš da je u pitanju veoma turbulentna regija. Dok smo bili u Akabi, u jednom trenutku, našli smo se sa jedne strane na nekoliko kilometara udaljeni od granice sa Izraelom, a sa druge od granice sa Saudijskom Arabijom.
A da. Zaboravio sam ti ispričati da su većina današnjih Jordanaca u stvari Palestinci, te da je Izrael i sve što ima veze sa njim, doživljeno kao jako loše. Da ne koristim neke ružne riječi.
U samo nekoliko kilometara, imaš Izrael, Palestinu i Saudijsku Arabiju. Pomislio bi neko da bi ovo samim tim trebala biti vrlo nesigurna teritorija, ali potpisujem da se niko od nas niti u jednom trenutku ovog putovanja nije osjetio ugroženim. Ok, možda je samo Teodora osjetila blagu paniku kada smo vozeći iz Akabe ka Amanu, shvatili na pauzi da benzin curi po našim koferima i da nešto ozbiljno nije u redu sa busem, ali osim toga, sve je bilo ok.
Preporuke, savjeti i zanimljivosti
Kao i mnogim drugim zemljama, u Jordanu postoje određena pravila ponašanja. Pravila, čije pridržavanje ne samo olakšava život ovdje, već pomaže i da steknete veću naklonost lokalaca i istinski shvatite način na koji žive.
Prije svega, ako ste pozvani kod nekoga kući, ponesite mali poklon poput slatkiša ili cvijeća.
Vodi računa da ne odbiješ hranu ili piće koje vam domaćin ponudi, čak i ako ti se ne dopada. Mogu se dosta uvrijediti. Ne koristi lijevu ruku kada jedeš i piješ. Kao žena nikada ne smiješ dirati čovjeka koji nije tvoj muž i obratno. Nemoj se ni iznenaditi ako muškarac ne želi da ti pruži ruku, te radi neprijatnosti, izbjegavaj da prva pružaš ruku nekome. Ustani kad pozdravljaš druge ljude, a kada završiš sa kafom, protresi šolju sa jedne strane na drugu kako bi domaćin znao da ne želiš više piti.
Većina jordanskih žena pokriva svoje glave, ali kao turista, ne moraš to raditi.
Izbjegavaj politička pitanja, a vodi računa o tome da su današnji Jordanci, njih čak 1,7 miliona, Palestinci. Nemojte u superlativu pričati o Izraelu dok si ovdje, jer će se jako uvrijediti. Za njih, Izrael nije država, bez obzira šta vi mislili o tome.
Pitajte ih umjesto toga čime se bave, gdje putuju i kakvi su im planovi u životu. Mnogo će cijeniti tvoju pažnju.
I još jedna napomena. Voda nikako nije za piće, te se mora kupovati.
Cijenkanje – da ili ne
Obavezno! Gotovo svuda i na svakom mjestu. Nekada čak i u lokalnim prodavnicama. U Amanu smo stalno kupovali vodu u jednom marketu i treći dan kad smo došli cijena je umjesto 50 centi bili 1 dinar.
– “Kako 1 dinar, zar nije 50 centi voda, juče smo platili toliko?” – pitam ga u čudu.
– “Ah ok, ako ste platili. Neka bude 50 centi” – reče bez problema.
Nikada ne pristaj na prvu cijenu jer ona je barem dva ili tri puta veća od realne cijene, a često i više.
Crtice za kraj
Razmišljam o tome da li sam preskočio nešto što bi ti moglo pomoći oko organizacije samog puta. Šta za vidjeti, smještaj, savjeti, cijene, hrana…suštinski to bi nekako bilo to. Mislim da je to to, da sad imaš sve na jednom mjestu što se tiče samog putovanja u Jordana.
Što se tiče mog ličnog doživljaja, zaista sam uživao u vremenu koje sam proveo ovdje, ali da je Jordan jedna od najboljih zemalja koje sam ikada vidio, iskreno nije. Poznajem neke ljude koji se kunu u njega. Kada sa njima pričaš, gotovo da ne vjeruješ sa kojim žarom pričaju o Petri i svemu onome što su ovdje vidjeli. Ne mogu da kažem da se meni nije dopao, ali čisto sumnjam da ću se ikada vratiti ovdje. Ima zaista mnogo toga da se vidi. Neobično je. Drugačije. Ljudi su stvarno kul i obrazovani. Hrana je super. Dobiješ neki skroz novi šmek i zaista doživiš nešto novo. Bez sumnje.
Ali izgleda da neke zemlje imaju tu moć da ti se iz nekog razloga uvuku po kožu i natjeraju da se zaljubiš u njih. Kao recimo Porto. Ove druge, ipak ne.
Ono što je zanimljivo je da je ovo bilo moje prvo putovanje sa većom grupom ljudi. Konkretno, išlo nas je sedam, a osim Milana i Dejana, nisam poznavao nikoga više. Iskren da ti budem, u početku baš i nisam bio siguran koliko je ova ideja dobra. Posebno kada su određene žene iz grupe krenule da sa takvom preciznošću biraju smještaj, kao da je u pitanju izbor kuće u kojoj će stanovati do kraja svog života. Ali, na kraju nam je zaista bilo super. Ispalo je mnogo bolje nego sam mogao očekivati.
A ako i vi poželite da putujete u ovu divnu zemlju, možete se prijaviti za turu koju organizujem. Tura je potpuno lokalna, gdje uz ove destinacije, obilazimo i još neka zanimljiva mjesta i upoznajemo mnogo lokalce. Ako vas interesuje i željeli biste da putujete sa mnom, ostavite mi u komentaru ispod svoj kontakt i ja ću vam se javiti kada tura bude spremna.
Pozdrav drag ljudi! Nadam se da opet putujemo negdje zajedno.
Volela bih da vam se ptiključim na sledećem putovanju u Jordan. Nas dvoje bi išli…..
Hvala na korisnim savetima. Da li ce uskoro, pocetkom 2024,biti neka tura, kao ova koju si opisao? Zamolio bih da me obavestis mail-om koji sam ostavio
Lepo izlaganje.. da li u Novembru mozda ima neka tura?
Lep sažetak možda neka grupa septembar ? Hvala
Hvala, biće možda naredne godine 🙂
Neka grupa za prvu polovinu jula? Isle bi nas dve? Hvala
Hvala na ovako lepom izvestaju sa tvog putovanja posto je moja cerka trenutno u Jordanu pa sada manje brinem
Sjajan tekst. Zainteresovana sam za sledecu turu. Pozdrav
Pozdrav, volela bih da me obavestiš o nekom od narednih putovanja.
Pozdrav
Pozdrav, volela bih da se priključim grupi na nekom od putovanja koja ubuduće budeš organizovao.
Pozdrav
Izvrsno opisano! 2 žene, u stvari jedna žena i djevojka od 15g same u rent-a-caru? Da ili ne?
Postoji li mogucnost angaziranja privatnog vodiča za cijelo vrijeme ili barem vecinu vremena? Hvala
Pozdrav Vanda, možda bolje ipak ne zbog načina kako se divlje vozi po gradovima tamo, ali svakako je dobra opcija za kretanje od recimo Amana do Petre i slično.
Caos, kada ce biti tura za Jordan
Sjajan tekst. Ja planiram Jordan već neko vreme pa bi moje pitanje bilo preporuka za doba godine u kome treba otići… Hvala unapred.
Proljeće i jesen su najbolji Majo 🙂
Tekst je fenomenalan I sadrzi sve potrebne informacije. Hvala od srca. Ja bih se prijavila za neku sledeću grupu
Hvala Ivana 🙂 Javim kada bude neka tura 🙂
Postovani,
Ima nas minimum trojica. Moze na listu_
Pozdrav. Putujemo za dve nedelje u Jordan. Tekst je odličan, obuhvata ono najvažnije. Mene interesuje tema koja nije spomenuta: bakšiš. Imamo info da je nepisano pravilo da se ostavlja neka suma, da li postotak ili neki iznos. Imaš li neka iskustva o ovome?
Hvala unapred.
Pozdrav
Iskreno, nije bilo nikakvo pravilo, ali ja uvijek dajem nešto ako mi je usluga ok 🙂
Oktobar 2022?
Pozdrav, text je veoma zanimljiv i inspirativan. S obzirom da mi se dopada nacin na koji planiras putovanja bio bih zainteresovan da se prikljucim na nekom od putovanja.
Hvala Aleksandre, stavljam te na mejling listu 🙂
zanima me za rentanje vozača koliko vas je to došlo i to se po danu renta jel tako
Sjajan putopis! Hvala na svim info. Mozes li biti ljubazan da mi kazes da li postoje neke ture u novembru 2022? Da li je preporuka ici sa 4dece u ovu turu?
Hvala puno!
Nema na čemu Majo 🙂 Možda ja budem pravio jednu u to vrijeme, vjerovatno će biti 🙂
Bas mi se dopao putopis i od velike mi je pomoći s obzirom na to da Januara ide u Jordan..
Zanima me kako si se snalazio oko prevoza? Da li si isao lokalnim autobusom,rent a car ili taxi? Da li znaš možda koliko iznosi prevoz od Petre do Wadi Ruma ili do Aqabe?
Ukoliko imas jos neki savet bila bih ti veoma zahvalna..
Sve pohvale
Hvala Jovana 🙂 Rentali smo vozača sve vrijeme tokom boravka 🙂
Cao 🙂 moje pitanje je, da li je ok da kupimo karte jedan smer 26.1 Budimpešta – Amman? A 30.1 povratak Aqaba- Budimpešta? U medjuvremenu da obidjemo Mrtvo more, Petru, itd, i svaku noć na drugom mestu noćimo? Unapred hvala na odgovoru
Pozdrav Nedo, iskreno, mislim da je to premalo dana a se obiđe sve. Petru bih preporučio na dva dana samo, mada ako žurite, može se stići možda, ali biće baš žurba.
Zaista te “mrzim” zbog svih putovanja ?. Palim se naravno. Svaka čast na svim putopisima.
Pitanje: kako se prelazi/putuje iz mesta u mesto?
Ide nas dvoje, znači taksi se ne bi baš isplatio…lokalni prevoz?
ZELIM PUTOVAT
+38971828844
Super za info. Moji prijatelji i ja planiramo da idemo u Jordan. Pre svega zbog Petre. Mene interesuje u kom periodu si bio? Mi negde planiramo maj i nadam se da nece biti pretoplo. Pretpostavljam da niste imali organizovane transfere, da li je lako od Amana stici do Petre, busom verovatno? Sve ste sami organizovali? Karte i sve ostalo? Povratak u Pestu isto iz Amana? Nema iz Akabe?
Zdravo.. Hvala za tekst, Putujem za par dana i planiram da nocim u Wadi Rumu. Koja je tvoja prepuruka za prenociste – centar Wadi Ruma ili Village?
Pozdrav
Pozdrav, kako nismo noćili tamo, već samo išli na dan, zaista ne mogu biti od mnogo pomoći.
Prekrasno napisano i sve lijepo objašnjeno. Samo pitanjce, u vezi Jordan pass :”Obavezno je da u zemlji provedete minimalno tri noći kako biste ga mogli koristiti.” – znači li to da ga kao ulaznicu u Petru ili neki muzej u Amannu mogu koristiti tek 4. dan? Jer normalno da mislim krenuti u obilazak odmah.
Ne ne, misli se da barem tri dana trebate biti u Jordanu 🙂 Mi smo već prvi dan krenuli da obilazimo 🙂
Jel traže kakav dokaz o smještaju ili časna pionirska? 😀
Meni nisu tražili ništa 🙂
Odlična priča. Fantastični i dobrodošli savjeti. Mislim da će mi Jodan biti iduća destinacija. Hbala na svim sugestijama….
Hvala Ognjene 🙂
Divno rečeno, puno korisnih podataka!!!
Postovani.
Koji mecec u godini je najbolji za posetu Jordanu.
Mislim topliji zbog eventualnog kupanja u moru.
ali da ne bude ni prevruce zbog obilaska pustinje i Petre.
Pozdrav.Goran J
Rano proljeće i jesen po meni 🙂
Jedno pitanje, treba da sletimo u Akabu,da li ce nam biti potrebna viza za dalje kretanje po zemlji i gde mozemo da je izvadimo?
Pozdrav Mihajlo, koliko znam ako se dođe na granični prelaz u Akabu, ne treba viza.
Pozdrav,
Planiram da mozda u februaru ili martu putujem u Jordan. Samo sto bih leteo iz Sofije za Akabu, posto mi je dosta blize. Da li je tvoja preporuka da se onda ne uzima “JORDAN PASS” ? Posto si rekao da ne treba da se plati viza u Akabi. I jos jedno pitanjce, vezano je za prevoz. Koju vrstu prevoza ste koristili izmedju gradova? Posto online nikako ne mogu da nadjem opcije tipa iz Akabe za Petru, bukvalno samo taxi.
Heej pa na isto ti dođe u suštini, ali ne moraš uzimati ako ćeš tako. Mi smo tamo taksi samo uzeli, tj. našli smo tipa koji nas je vozio 3 dana i pošto nas je bilo 7, isplatilo se zaista.
Pozdrav,
zanima me što je bolje nositi i dolje mjenjati.. eure ili dolare? Provizije na bankomatima (ne mogu naći u kojim bankama/bankomatima je najpovoljnije podizanje gotovine)? Internet (dostupnost, free WiFi)?
Pozdrav Lu,
Mi smo nosili evre i bilo je sasvim ok. Provizija u gradu manja koliko se sjećam nego na aerodromu, a wifi ima na svakom ćošku 🙂
Pozdrav,
moje prijateljice i ja ( nas 5) upravo se spremamo za Jordan, putujemo 17. ovog mjeseca i zanima me/ nas gdje je najbolje mijenjati dolare/ eure jer sam procitala na dosta stranica da se ne isplati mijenjati na aerodromu.
Hvala
Pozdrav, mi smo mijenjali u gradu, mislim da je bolja opcija. Samo smo osnovno za taksi promijenili na aerodromu 🙂
Da li si spavao u Wadi Rumu i preporuka za vodica i sator???
Pozdrav Vesna, nismo spavali. Bili smo samo jedan dan tamo.
Pozz,
Samo si zaboravio napisati info u vezi vize a to je da ukoliko se sleti u Aqabu onda nije potrebna viza, jer je dolje kao bezcarinska zona.
Heej to piše u tekstu za vizu za Jordan 🙂 Trebalo bi da ima 🙂
Jaoo pa steta za mrtvo more, neverovatno iskustvo!! Ja bila sa Izraelske strane, ima vise plaza, na onoj sto smo mi bili uopste se ne naplacuje, cista je skroz, pesak neverovatno zut, i ako nije najveća sezona nije ni guzva. A onaj osecaj kad plutas na vodi :)) I otkud to da ne smes dugo u vodi? Mi bili dva dana po mozda 2 sata, em sto i vodi, em na plazi, jeste da si posle skroz beo i slan, ali ima odmah tusevi da se istusiras 🙂 Moras posetiti i Izrael, mislim da bi ti o tome imao sta da pises.. 🙂
P. S. Obožavam tvoje price!! Samo nastavi tako 🙂
Heeej Ana, hvala na komentaru 🙂 Šteta da, baš smo planirali da idemo, ali dobro, biće Izrael sigurno nekada :)) Čuo sam baš super stvari o njemu i mnogo se radujem. Ne znam da li imaš neku preporuku šta da obiđem? 🙂
Uff, tu ima sta da se obilazi 🙂 Ukratko mesta koja smo mi posetili naravno Tel Aviv, Jerusalim, severno Cezarea, Haifa, gora Karmel, Galilejsko jezero i okolna mesta, Jordan, juzno – pustinjski deo, Mizpe Ramon, Ein Avdat nacionalni park, Red Canyon, Timna park, Eilat, Mrtvo more, Masada, En Gedi.. Ne znam sta bih izdvojila pod obavezno, svako mesto je divno na svoj nacin, ja obozavam Izrael 🙂 Nije velika drzava ( 6 sati od najsevernije do najjuzinije tacke) moze lako da se obidje sve, pogotovo ako uzmes auto. Ljudi su mnogo prijatni. Kad se odlucis da ides, mogu ti detaljnije napisati nasa iskustva u inbox 🙂
Meni bi trebalo iskustvo za Izrael. Planiramo Novu godinu provesti tamo. Let imamo za Tel Aviv. Ako moze preporuka za smjestaj i sta sve obici za nedjelju dana. Hvala.
Pozdrav Jovana, nisam još bio u Izraelu 🙂
Cao Jovana,
zao mi je sto nisam ranije videla tvoj komentar, verovatno si se snasla do sada, ali ako treba jos neki savet ili pitanje za Izrael, mozes da mi pises na k.ana9123@gmail.com 🙂