Limenas luka

Ostrvo Tasos – Kompletan vodič za putovanje (2023)

Bilo jednom jedno putovanje u Grčku…Samo malo. “Bilo jednom”, Zar to nije način kako počinju priče za djecu, a ne putopisni tekstovi na portalima? Zar tako ne kreću gotovo sve bajke koje nemaju mnogo veze sa realnošću? Ali, ako mi dozvolite da budem malkice sladunjav u ovom uvodu, naš boravak na ostrvu Tasos, bio je zaista kao neko putovanje iz sopstvene bajke, pa stoga smatram prikladnim da zadržim ovaj početak. Nekako, on najbolje opisuje dušu onoga što smo doživjeli ovdje.

Stoga, u ovom vodiču za putovanju na Tasos koji se upravo nalazi pred vama, pokušaću da vam prenesem jedan njen dio i pokažem vam zašto mi se ovo ostrvo toliko dopalo. Potrudiću se da vam isto tako pomognem prilikom organizovanja vašeg putovanja na Tasos i da vam prenesem neke svoje utiske, preporuke i savjete koje sam dobio od lokalaca, kako biste na najbolji mogući način iskoristili svoje vrijeme dok ste ovdje.

Ako ste u udobno smjestili i ako ste spremni, predlažem da krenemo sa obilaskom.

Ali prije nego krenemo…

Želim da vam dam par informacija za koje vjerujem da će vam pomoći kada budete putovali u na Tasos.

Prije svega, kada je u pitanju smještaj, na ovom sajtu možete rezervisati povoljan smještaj u Amsterdamu, a  na ovom linku imate listu zanimljivih tura i izleta koje možete raditi u zemlji. Posebna preporuka za ovu jedrenje brodom uz hranu i vino, jedno baš onako autentično grčko iskustvo.

Ono što vam isto tako može biti zanimljivo dok ste ovdje je ova univerzalna SIM kartica sa kojom ćete uštedjeti dosta novca na minute i internet.

Ostrvo Tasos – mali uvod prije nego počnemo

Tasos je deveto po veličini ostrvo u Grčkoj, čiji obim iznosi 96 kilometara. Ostrvo je dakle relativno malo, te se autom može obići za sat i po vremena vožnje. Ovo je isto tako i najsjevernije ostrvo Egejskog mora, udaljeno svega osam kilometara od luke Keramoti, iz koje ćete vjerovatno i trajektom doći na Tasos.

Na ostrvu tokom čitave godine živi oko 16 000 stanovnika, a tokom ljeta ovaj broj se poveća zbog dolaska brojnih turista, u posljednje vrijeme preteženo Rumuna, Bugara i naravno Srba. Ono što je zanimljivo i što Tasos razlikuje od drugih Grčkih ljetovališta je to što lokalci ovdje ne žive samo od turizma, već se bave poljoprivredom, kao i proizvodnjom mermera i nafte! Naime, u jednom manjem dijelu između Tasosa i Kavale, nalaze prave pravcate se bušotine za naftu. Jesu male, ali ipak su tu.

Zanimljivo je i to da ostrvo 3M ostrvo – meda, maslina i već spomenutog mermera i ovo mogu biti neki od suvenira koje ćete ponijeti kući sa sobom. Doduše, ne znam kako da mermer ponesete sa sobom, ali med i masline bih vam definitivno preporučio.

Ali ono zbog čega će vas Tasos najprije osvojite su njegove guste borove šume i prekrasni maslinjaci koji se nalazi duž ostrva, kristalno čisto more čije boje variraju od tamno plave pa sve do tirkizne zelene i čine ovdašnjih 60 do 70 plaža još ljepšim i čudesnijim.

Kako doći do Tasosa?

Trajekt Tasos

Do Tasosa možete doći na dva načina. U privatnoj režiji koja će uključivati vožnju automobilom do ostrva ili busom sa jednom od lokalnih agencija. Vožnja od Beograda do ostrva, autobusom obično traje oko 14-15 sati do luke Keramoti, iz koje ćete trajektom imati još oko 45 minuta vožnje do mjesta Limenas na ostrvu. Da budem iskren, sama vožnja trajektom bila je jedno veoma zabavno iskustvo, gdje su tokom čitave vožnje oko nas ponosno i širom raširenih krila letili divni galebovi, uzimajući svako parče hrane koje bi im neko od putnika ponudio.

Kad kažem putnike, ovdje mislim na jednog dječaka izrazito plave kose i očiju koji je dobrih pola sata udjeljivao komadiće svoje Plazme svakom od njih, sve dok nije nahranio čitavo jato koje je letilo oko nas, jer su u jednom trenutku jednostavno nestali i dok nije ostao bez Plazme. Duša.

Koju agenciju odabrati i gdje biti smješten?

Svoje putovanje organizovao sam putem lokalne Grčke agencije Hermes Holidays stacionirane u mjestu Potos na Tasosu i iskren da budem, bio sam više nego zadovoljan uslugom koju sam dobio.

Počev od same komunikacije i ažurnosti pred putovanje, komfornih autobusa zbog kojih vožnja od 16 sati do ostrva i nije izgledala previše strašno, više nego dobrog smještaja u studiju Hermes koja se nalazi na tri minuta od gradske plaže i raspolaže velikim sobama sa još većim balkonima, odlično opremljenom kuhinjom, te činjenicu da smo na raspolaganju imali jednog od najboljih vodiča kojeg sam imao priliku da upoznam u skorije vrijeme, ali i jednu sjajnu osobu, koja je bez dileme učinila da ovo ljetovanje bude još ljepše i nezaboravnije.

Smještaj na Tasosu

Za one koje zanima, njegovo ime je Bane. Po zanimanju je profesor istorije i jedna prava enciklopedija zanimljvih činjenica o Grčkoj i samom ostrvu, pa ako se kojim slučajem tokom ljeta nađete ovdje, obavezno ga potražite, ako ništa da sa njim popijete kafu i čujete mnogo toga zanimljivog i korisnog.

Bane Tasos

Agenciju Hermes Holidays vode jedan veoma simpatičan Grk i njegova žena Jasmina koji već dugi niz godina žive na ostrvu, te ukoliko tražite preporuke mjesta za obilazak, savjete u koje restorane otići ili jednostavno želite da otkrijete mala skrivena mjesta o kojima se malo piše, teško da možete naći bolje ljude.

Zajedno sa njima, dogovorili smo se da svako ko putem mog bloga rezerviše ljetovanje kod njih, dobije 10% popusta. Sve što treba da uradite je da im se javite porukom i napišete “RobiTasos”.

Mapa Tasosa

Ispod se nalazi mapa Tasosa, sa svim značajnim lokacijama u zemlji, o kojima ćemo detaljnije govoriti u nastavku ovog teksta.

Tasos mapa ostrva

Klima na Tasosu

Za razliku od većine drugih grčkih ostrva kao što su Krf, Skijatos, Rodos ili Krit, Tasos je poznat po svojoj specifičnoj mikroklimi i ovdje imamo četiri veoma izražena godišnja doba. Proljeće, jesen i zima, imaju prilično kontinentalnu klimu, dok je ljeto ono pravo mediteransko sa mnogo sunčanih dana.

Ipak, ljeta na Tasosu nisu paklena sa nesnošljivim vrućinama, a temperature rijetko kad prelaze 35 stepeni, dok večeri znaju da budu prilično svježe. A s obzirom na nadmorsku visinu ostrva i činjenicu da se ovdje nalazi 1204 metra visok vrh Ipsarion, nije neobično da u martu mjesecu u pojedinim mjestima bude i 50 do 60 centimerara snijega!

Iskren da budem, od svih mjesta u kojima sam bio u Grčkoj (ovo mi je šesto ljetovanje u zemlji), Tasos ima najbolju klimu, gdje je tokom mog boravka krajem juna i početkom jula mjeseca temperatura tokom dana uvijek bila između 28 i 33 stepena, a more između 23 i 25 stepeni, čineći ga idealnim za kupanje.

Kako najbolje obići ostrvo?

Divlje plaže

Prije nego krenete sa obilaskom Tasosa, znajte da postoji nekoliko načina kako možete obići ovo ostrvo, a u redovima dole, objasniću vam dobre i loše strane svake od opcija.

Rent a car

Vjerovatno najbolja opcija za obilazak ostrva Tasos. Agencija sa kojom smo bili ovdje ima zaista povoljnu ponudu vozila za iznajmljivanje, pa se tako sasvim pristojna auta mogu iznajmiti dnevno od 29 evra.

Ono što bih preporučio je da kod njih iznajmite auto na tri dana, jer u tom slučaju četvrti dobijate gratis. Na ovaj način će vas četiri dana rentanja automobila izaći svega 88 evra, ili 22 evra po danu, a to je sasvim dovoljno vremena da uzduž i poprijeko obiđete čitavo ostrvo.

Autobus

Ukoliko se odlučite za opciju busom, znajte da su glavne lokacije na ostrvu sasvim fino povezane. Recimo, od Potosa i Limenarije koje se nalaze na jugu, pa do Limenasa na sjeveru, postoje tri ili četiri autobusa dnevno, a cijena karte iznosi oko 7-8 evra u jednom pravcu. Cijena karte do zanimljive pijace u mjestu Prinos koja se dešava svakog ponedjeljka, iznosi pet evra.

Jedna stvar koja je za vrijeme našeg boravka predstavljala mali problem, je činjenica da je posljednji povratak iz Limenasa do Potosa ili Limenaraije bio u pola 3, pa se nije moglo ostajati duže u ovom gradu.

Ipak, ukoliko ne planirate rentati nešto, busom se dosta toga može obići.

Autostop

Za one željne avanture, jedna od opcija može biti i autostop. Iako nisam imao prilike da ga isprobam ovaj put, vjerujem da bi radio sasvim ok, iako bi vjerovatno veliki broj turista koji ipak čine većinsku populaciju ostrva tokom ljeta vjerovatno samo prošao pored vas, jer oni nikada nemaju naviku da voze druge turiste.

Ali siguran sam da bi se negdje našao jedan simpatičan Grk, širokog osmijeha i velikog srca, koje toliko često pronalazim u ovoj zemlji.

Taksi

Opciju koju bih preporučio samo za kraće vožnje do pojedinih plaža. Nikako ne bih preporučio korišćenje taksija za putovanje sa sjevera na jug i obrnuto, jer cijena ove usluge iznosi 50 evra, što je zaista mnogo. Mi smo ga koristili za vožnju od Potosa do plaže Psili Amos, a cijena je bila šest evra.

Šta vidjeti na ostrvu – Najbolje lokacije

Panagia selo

Prije nego započnem priču o tome šta sve ima da se vidi na ostrvu, znajte da je Tasos jedna od najsadržajnijih destinacija na sjeveru Grčke, sa zaista velikim brojem aktivnosti i stvarima koje možete raditi dok ste ovdje. Počev od zanimljivih gradova u kojima ćete pronaći prelijepa šetališta uz more, starih manastira, skrivenih sela, pa sve do divljih plaža i uvala, Tasos zaista za svakoga ima nešto da ponudi. Ukoliko želite, možete uzeti ovu turu za istraživanje ostrva koja je zaista dobra i ne košta mnogo, jer ćete u njoj obići one najbitnije atrakcije Tasosa, mada dosta tih lokacija ćemo sada preći u tekstu.

Páme. (To je grčki za idemo).

Istražite simpatični gradić Potos

Potos šetalište

Iako ne postoji određen razlog zbog kojeg ovu listu započinjem sa Potosom, jer svako mjesto o kojem ću govoriti zaista je lijepo na svoj način, Potos je bio mjesto u kojem smo bili smješteni i gdje smo provodili najveći dio svog vremena, te ga na neki način ga najbolje upoznali.

Crkva u Potosu

U pitanju je malo mjesto sa oko 1000 stanovnika i jedno od najatraktivnijih mjesta na ostrvu. Iako su prelijepa gradska plaža, gomila simpatičnih suvenirnica i dobrih restorana nešto što će vam ljudi vjerovatno prvo spomenuti kada budu govorili o Potosu, ono što mi se najviše dopalo ovdje je prilika da zaista doživite duh ovog mjesta i ljudi koje ovdje žive. Velika je vjerovatnoća da ćete kroz par dana boravka, već početi da pozdravljate lokalne mještane i pohvalite im se sa kojom novom riječi vašeg skromnog grčkog, sa kojom će oni svaki novi put biti jednako oduševljeni.

Ovdje apsolutno svako svakog zna, te nakon što jednom uđete u pekaru, mesnicu, market ili kod izrazito crnog momka kovrdžave kose i jakih brkova zvanog Jorgos kupite lubenicu na ulici, znajte da ćete već naredni put sa njima započeti malo dublju priču, a kroz koji dana možda dotaknete i malo intimnije teme, sa kojem ponekad ne pričate ni sa drugarima kući. Jednostavno, Grčka i Grci su čudo.

Potos Tasos

Savjet

Zbog svoje blizine nekih od ljepših plaža ostrva, kao što su Psili Amos, Notos, Roso Gremos, te San Antonio, te blizine grada Limenarije, Potos predstavlja odličnu bazu za boravak na Tasosu za sve ljude kojima je priorite kupanje i istraživanje plaža.

Zavirite u manastir Arhangela Mihajla

Manastir Arhangela Mihaila

Iako je posjeta svakom manastiru u Grčkom zaista posebno i veoma duhovno iskustvo, manastir arhangela Mihajla, jedan je od zanimljivijih manastira koji sam posjetio u ovoj zemlji. Manastir se nalazi smješten na samo 15 kilometara od Potosa, na jednoj litici sa koje se pruža zaista savršen pogled na Svetu Goru.

Osim svog zaista impozantnog zdanja koje će samim kročenjem na njegovo tlo, učiniti da osjetite poseban mir, manastir je poznat i po tome što se u njemu čuva dio klina iz Hristove desne ruke sa kojim je bio razapet na krstu, ali i zbog izvora svete vode koja ima iscijeljiteljsku moć i zbog koje na  hiljade hodočasnika svake godine dolazi na Tasos da se pokloni Arhangelu Mihailu.

Manastir je ženski, a monahinje u njemu žive još od 80-ih godina prošlog vijeka. Sastoji se iz dvije crkve, nove i stare, u kojoj se i čuva već spomenuta relikvija Isusa. Uz to, ovo je i mjesto sa kojeg se pruža jedan od najboljih pogleda na čitavo ostrvo.

More

Savjet

Manastir se nalazi na glavnom putu, te ukoliko budete išli do njega autom, ne trebate se brinuti za vaš auto, jer se u sklopu manastirskog kompleksa nalazi prostran parking. Uz to, ukoliko kojim slučajem prije dolaska ovdje budete na kupanju na plaži, ne morate se brinuti ni zbog odjeće, jer ćete na ulazu u sam manastir dobiti odgovarajuću garderobu kojom ćete se pokriti, te nema potrebe da nosite svoju odjeću.

Prošetajte ulicama Panagije

Panagia

Panagia u prevodu znači Bogorodica, a na ostrvu se nalazi i crkva posvećena njoj. Ovdje se nalazi i prva fabrika maslinovog ulja iz 1915. godine, koju je napravila grčka porodica Saterilis, gdje iz prve ruke možete vidjeti kako se nekada pravilo hladno cijeđeno maslinovo ulje. U razgovoru sa jednom simpatično starijom ženom izrazito crne i kovrdžave kose, saznajem da se ovdje maslinovo ulje koristi kako za salate tako i za prženje.

– Dok kuvam, često upotrebim isto ulje i po tri puta.

– Kod nas obično ljudi govore da maslinovo ulje nije baš za kuvanje. – govorim joj pomalo iznenađen ovim šta mi kaže.

– Naša porodica generacijama živi od proizvodnje maslivnog ulja i stalno na njemu pravimo hranu. Moj otac je doživio skoro 90 godina, kao i moja majka. Mislim da to dovoljno govori koliko je zdravo.

Uz to, ovo je i mjesto u kojem ćete tokom čitave godine vidjeti veliki broj lokalaca, jer ovdje ljudi žive od januara do decembra, te ako želite da upoznate onaj pravi duh Grčke dok ste na Tasosu, ovo može biti odlično mjesto.

Panagia Tasos

Savjet

Selo Panagia je isto tako poznata po svojoj izuzetnoj hrani koja obično podrazumijeva jagnjetinu i svinjetinu na ražnju i ostala domaća jela za koje će vam ovdašnji lokalci sa ponosom pričati o načinu njihovog pravljenja. Postoji i vjerovatnoća da ćete šetajući ovdašnjim uskim ulicama na trenutak imati i osjećaj da ste zalutali na neko naše selo, jer će lokalci većinu vremena pokušavati da vam daju što više hrane, ili poklone nešto od sebe ako kod njih budete kupovali.

Možda ima i do toga što naše NE, na grčkom zapravo znači DA. A možda su to samo Grci…

Kupajte se u Zevsovom oku – Gioli

Giolo Zevsovo oko

Ako kojim slučajem tokom boravka ovdje poželite da napravite zaista savršenu fotografiju koja će oduševiti sve vaše prijatelje i ljude na Instagramu, šansa je da ćete je na ovom mjestu najprije napraviti.

Mjesto koje vidite na fotografiji iznad, naziva se Giola ili oko boga Zevsa. U pitanju je neobičan bazen smješten u sred izrazito debele mermene stijene, koji privlači svakoga ko posjeti Tasos da se u njemu okupa ili skoči sa njegovih vrhova. Inače, ovaj oblik Giola je dobila nakon zemljotresa koji se desio prije više stotina godina, kada je jedan dio stijene upao u vodu, stvarajući ovaj neobičan oblik koji imamo danas.

A prema jednoj simpatičnoj legendi, vjeruje se da je Zevs napravio ovo oko kako bi kroz njega mogao da posmatra feničansku princezu Evropu koju je prethodno zarobio.

Savjet

Sa obzirom da je mjesto puno ježeva, ukoliko budete išli u Giolu, obavezno uzmite nekakve papuče za vodu ili bilo šta što će vam zaštiti noge. Posebno ovo kažem zato što kad budete izlazili iz vode, nećete imati stepenica, a stijene su vrlo oštre, pa se nerijetko zna destiti da se neko ogrebe ili stane na ježa.

Istražite Limenas – prestonicu Tasosa

Limenas luka

Glavni i najveći grad ostrva na kojem danas boravi oko 4000 stanovnika, Limenas predstavlja zaista zanimljivo mjesto u kojem za razliku od Potosa ili Limenarije, postoji značajan i bogat istorijski dio, koji čine ostaci antičkog amfiteatra, hramova i akropolja. U gradu se isto tako nalazi veoma zanimljiv arheološki muzej, koji iako površinski prilično mali, sadrži zaista mnogo zanimljivih eksponata i predmeta.

Limenas Tasos

Uz bogat arheološki dio, Limenas se može pohvaliti velikim brojem restorana, barova, suvenirnica, pekara, zlatara, te divnim šetalištem uz more. Grad je smješten u luci, te se ne može baš pohvaliti nekim fantastičnim plažama, a ljudi koji obično budu smješteni ovdje, koriste Mramornu plažu udaljenu oko 3,5 kilometara, o kojoj ću ubrzo pisati. U gradu postoji i gradska plaža koju zovu plaža sv. Vasilija, mada Mramorna je vidjećete, mnogo ljepša.

Savjet

Ukoliko vam je tokom boravka na Tasosu, cilj da budete smješteni u mjestu koje ima bogat sadržaj i široku ponudu i gdje ćete uvijek imati šta raditi, Limenas je ubjedljivo najbolje mjesto. Uz to, iako Tasos baš i nije pretjerano poznat po svom noćnom provodu, kažu da je on ovdje najbolji.

Ne zaboravite ni Limenariju

Limenaria grad na Tasos

Na samo četiri kilometra od Potosa, nalazi se Limenaria, jedan od većih gradova na ostrvu. Ono što izdvaja ovaj grad je lijepo šetalište uz more sa nekoliko dobrih restorana, idealnim za uživanje u večernjim satima sa vama dragim osobama. Pejsažu dodatno doprinose simpatične brodice naslonjene u luci, kao i čudesno lijepi balkoni i prozori, koje ćete primijećivati šetajući glavnom ulicom.

Kuća Limenarija

Ako vas zanima, u Limenariji možete otići i na ovo krstarenje brodom kojeg vidite ispod uz hranu, jedno zaista zanimljivo iskustvo.

Ostale atrakcije

Naravno, moglo bi se još svašta dodati na ovu listu. Mogli bismo ovdje staviti nezaboravno grčko veče u Teologosu gdje iz prve ruke možete uživati u tradicionalnoj muzici ove zemlje. Mogli bismo staviti i arheološki lokalitet Aliki, staro selo Kastro, kao i mogućnosti ronjenja ili penjanja na vrh Ipsarion, sa koga se pruža zaista lijep pogleda na čitavo ostrvo. Ali možda je bolje ipak sačuvati malo misterije i ne otkriti baš sve, zar ne? Nekako, mislim da ćete ovako biti još više oduševljeni kada dođete ovdje.

Najljepše plaže na Tasosu

Plaže na Tasosu

Kao što ste već vjerovatno naučili, na ostrvu se nalazi preko 60 plaža, što je učinilo pravljenje ove liste, prilično zanimljivim i izazovnim. Ono što moram naglasiti je da plaže koje ćete vidjeti u redovima ispod su meni lično najdraže plaže na ostrvu, što naravno ne znači da su najbolje ili najljepše. Ljepota je tako subjektivna stvar i o njoj zaista ne vrijedi diskutovati, a sve plaže, kao i sve žene ovog svijeta ljepe su i posebne na svoj način. Pitanje je samo koji je vaš tip ljepote i šta vas to privlači?

Većina dobrih plaža na Tasosu, nalazi se na istoku ostrva, a nekoliko zanimljih plaža može da se vidi na sjeveru i jugu, dok na zapadu baš i nema nekih plaža koje bih posebno preporučio.

I da.

Ukoliko volite kupanje, možda vam bude zanimljiva i ova tura ronjenjem i kojoj ćete moći doživjeti podvodni svijet ovog kraja.

Rajska plaža (Paradise beach)

Rajska plaža Tasos

Ako bi u nekom kvizu postojalo pitanje koje je najčešće ime za plažu širom svijeta, mislim da bi Rajska bila sigurno pri vrhu liste. Kao što joj i samo ime kaže, Rajska plaža, zaista je posebna i jedinstvena

Zlatna plaža (Golden beach)

Iznad Rajske plaže, nalazi se Golden beach, najveća plaža na ostrvu, sa čak dva kilometra savršenog sitnog bijelog pjeska i tirkiznog mora, čija boja sa visine kada se pogleda, izgleda na trenutke izgleda baš onako maldivski i sejšelski. Tome vjerovatno doprinose i talasi koji su ovdje češći nego na ostalim plažama na ostrvu, koji daju pravi osjećaj egzotike.

Zbog svog priličnog velikog plićaka, plaža je prilagođena djeci, osobama koje nisu najbolji plivači i ljudima koji jednostavno vole da odmaraju u vodi bez da mnogo plivaju.

Gradska plaža u Potosu

Možda na fotografiji izgleda kao i svaka druga plaža na Tasosu, ali meni lično, ovo je najdraža plaža na kojoj sam bio. Sa mnogo manje gužve u odnosu na ostale plaže na kojima smo bili, činjenicu da ima dubine i da za razliku od pojedinih ne moram da hodam mnogo da bih počeo da plivam, ali i same blizine grada koji se nalazi odmah iza nje, rekao bih da je ovo najkompletnija plaža na ostrvu.

Uz to, ovdje se nalazi jedan mnogo sladak kafić imena Resalto, sa čije terase, imate ovakav pogled i vjerovatno najljepši zalazak Sunca koji možete vidjeti dok ste ovdje,

Resalto bar Potos

Mramorna plaža

Mramorna plaža Tasos

Nakon Gradske plaže u Potosu, moja omiljena plaža na Tasosu. Plaža je dobila ime po tome što je pjesak i gotovo sve što vidite na njoj napravljeno od mramora, dajući joj gotovo nestvarnu bijelu boju, koja u kombinaciji sa tirkizno-zelenom bojom vode, predstavlja zaista prizor za pamćenje.

Plaža Aliki

Jedna od plaža koju bih vam svakako preporučio da je posjetite dok ste na Tasosu. Za razliku od većine drugih plaža sa “standardno plavom” bojom mora, plaža ovdje ima specifičnu nijasnu zelene koju dobija većih količina bora. Ova, kako neki vole da kažu ,,najinstagramičnija plaža Tasosa, nekada je bila antički lokalitet i nalazište mermera, u kojem svjedoči jedna tabla koju ćete ovdje vidjeti.

Ukoliko budete planirali odlazak na ovu plažu, preporuka je da tamo dođete prije 10 sati, kako biste rezevisali vaše mjesto i izbjegli velike gužve koje su prilično česte ovdje. Ovo se posebno odnosi na vikende, kada veliki dio Grka sa kopna odluči da dođe ovdje, pa vam možda i ne bih preporučio posjetu ovoj plaži subotom ili nedjeljom.

Plaža hotela Rojal

Hotel ima svoju plažu namijenjenu gostima hotela, ali u okolini se nalaze još dvije plaže imena Roso Gremos i Notos. U pitanju su dvije zaista lijepe pješčane plaže, sa lijepim uvalama i kristalno čistom vodom. Plaže se nalaze veoma blizu Potosa, i odličan su dnevni izlet za sve ljude koji će biti smješteni u ovom mjestu.

Plaža Psili Amos

Plaža Psili Amos

Još jedna u nizu lijepih plaža, smještena u neposrednoj blizini grada Potosa. Taksi od grada do plaže, koštaće vas svega šest evra, te ovo može biti odlična opcija za jednodnevni izlet i kupanje na nekom drugom mjestu.

Plaža Pahis

Plaža Pahis

Bez dileme najbolja plaža na ostrvu za one koji žele malo življu atmosferu i provod. Tokom čitavog dana, simpatični DJ puštaće muziku svih vrsta, čineći ugođaj kupanja, potpuno drugačijim u odnosu na druge plaže. Ovo je isto tako i plaža na kojoj ćete vidjeti najveći broj mlađe populacije.

A da, nisam rekao ništa vezano za plažu. Plaža je zaista vrhunska kao i gotovo svaka druga na ostrvu. Mekani pjesak, čisto more i udobne ležaljke. Bojim se da ću se razmaziti ako previše dugo ostanem ovdje.

Ono što je zanimljivo spomenuti je da se Tasos nalazi na samo 55 kilometara od Svete Gore, koju ćete vidjeti dok se budete kupali na plaži.

Koji su najbolji restorani na Tasosu?

Nakon kupanja i plivanja, čovjek često ogladni, a kako biste znali gdje je to najbolja hrana na ostrvu, te koji od brojnih restorana izabrati, zajedno sa Banetom i Jasminom mojim vodičima na ostrvu, napravili smo ovu listu od nekoliko restorana u kojima Grci najviše jedu, a koji su cijenovno opet pristupačni.

Odlični restorani na ostrvu

Restoran Avgustos Teologos –  gde se organizuju tradicinalno grčke veceri

Restoran Elena i Paltanos u Panagiji –  gde se jede dobra jagnjetina i domaća kuhinja.

Restoran Piatsa Michalis u Potosu

Taverne Irene Potos, Poseidon, Akrogiali u Potosu

Cijene na Tasosu

Pokloni sa Tasosa

Da budem iskren, jedna od stvari koja mi ponekad zna malo pokvariti osjećaj na nekom putovanju su previsoke cijene hrane, smještaja, ulaznica za muzeje i generalna skupoća zbog koje ti se čini da sa našim balkanskim buždetom nekako stalno treba da štediš i nikako ne možeš da si priuštiš sve što bi želio.   Posebno se ovo odnosi na Norvešku u kojoj sam jedan običan sendvič znao da platim i po sedam evra, mada ni Singapur i Švajcarska nisu bili daleko.

Stoga, sama činjenica da na Tasosu možete da pojedete jako dobar giros za oko 3 do 3,5 evra, te da su cijene namirnica po super marketima, barovima i restoranima zaista razumne, mnogo doprinosi sreći pojedinca.

Kilogram lubenice plaćali smo 45, a dinje 50 centi, breskve su bile oko 2 evra, salata kao što su paradajz, krastavac i paprike malkice jačih cijena nego kod nas, ali opet relativno jeftino, peciva po pekarama u prosjeku oko 1 evra, a pivo u barovima obično oko 2,5 evra. Povoljne su i ležaljke na plažama, koje se obično na svakom mjestu, osim na Rajskoj plaži na kojoj se posebno plaćaju, daju gratis ukoliko poručite jedno piće iz bara.

Za razliku od pojedinih zemalja koje godinama dižu cijene usluga usljed povećanja broja turista, Grčka i dalje ima zaista razumne cijene, prilagođene praktično svim turistima, što je nekako čini još atraktivnijom destinacijom.

Par savjeta iz prve ruke za boravak na Tasosu

Kako biste na najbolji način iskoristili svoje vrijeme na Tasosu, slijedi par praktičnih savjeta koji vam mogu biti od koristi.

– Prva stvar koju trebate uraditi nakon što dođete na Tasos, je pomjeriti vaš sat za jedan sat unaprijed, jer je vremenska razlika ovdje +1 u odnosu na nas.

–  Iako je ovo prilično rijetko u Grčkoj, voda iz česme se ovdje može piti. Voda na Tasosu sasvim je čista, jedino što je njen okus malo “slatkast” u odnosu na našu, ali je bakteriološki potpuno ispravna i dolazi sa Ipsarion planine. Rijetko gdje u Grčkoj čovjek može da pije planinsku vodu.

– Na Tasosu je strogo zabranjeno korišćenje bilo kakvih pesticida ili hemikalija, što je u zaista sjajno. Svo voće, povrće, med i maslinovo ulje koje budete koristili, biće prirodni i neprskani, bez obzira na kojem mjestu budete kupovali vaše namirnice. Jedino što zbog ovog ima neobično mnogo komaraca gdje god se okrenete, stoga obavezno nosite neki repelent za insekte.

– Za one koji budu dolazili u sopstvenoj režiji, vrijedi napomenuti da je cijena karte iz luke Keramoti do Limenasa 4 evra u jednom pravcu po osobi, dok djeca do 5 god ne plaćaju, a djeca od 5 do 10 god plaćaju 2 evra. Cijena kola do 4.25m su 18eur, a preko 4.25m iznosi 22 evra.

– Med i maslinovo ulje su 100% prirodni i domaći, te je ovo možda jedan od najboljih suvenira koji možete ponijeti sa sobom kući. Posebno značajan za Tasos je med od bor, koji je jedan od zaštitnih prozivoda ostrva. A što se tiče maslina, da li ste znali da zelene, ljubičaste i crne masline sve rastu na jednom stablu i da su to sve suštinski iste masline?

Naime, sezona njihovog branja počinje u septembru i traje do decembra mjeseca, a zavisno od toga kada se masline uberu, imaće svoju boju. Ukoliko želite da dobijete zelene masline, berete ih krajem septembra i početkom oktobra, ukoliko želite ljubičaste početkom novembra, ukoliko želite crne, onda ih berete u decembru. Inače, što maslina duže stoji na stablu, postaje slađa, pa zavisno od toga koji tip maslina lično volite, tada ih i berete. A kada se maslinovo ulje pravi, onda se u njega obavezno ubaci jedan dio crnih maslina, kako bi dale taj vočkast ukus i ublažile gorčinu koje imaju zelene masline.

Ono što još jednom moram napomenuti je da se maslinovo ulje može koristiti za prženje i to više puta, dakle, zaboravite ono što govore kod nas da je samo za salate. Grci sve što prave, obično prave na maslinovom ili kukuruznom ulju.

A evo da podijelim i jednu foru kako putem maslinovog ulja možete prepoznati da li je povrće prskano ili nije.

Naime, ekstradjevičansko maslinovo ulje, zna da promijeni svoj okus i da postane gorče ukoliko se pospe po tretiranom povrću. Nisam baš siguran kakva hemijska reakcija se desi, ali ako primijetite da je ulje dobilo drugačiji ukus, vjerovatno nije do njega, već do povrća na koje ste ga stavili.

Kako sam ja doživio Tasos?

Iako mi je ovo bio šesti put da sam u Grčkoj, te iako sam očekivao da ovdje neću naići ništa znatno drugačije u odnosu na Krit, Lefkadu, Neos Marmaras ili Pargu, nakon devet dana koliko sam proveo na Tasosu, mogu reći da je ovo bio moj najsadržajniji i najaktivniji odmor koji sam imao u Grčkoj. Čini mi se da nikada u životu u ovako malo dana nisam bio na toliko plaža. Počev od ovih većih i svima poznatih kao što su Rajska i Zlatna plaža, pa do malih skrivenih uvala, ušuškanih u borovoj šumi bez igdje ikoga.

Gradovi ovdje isto imaju neki svoj posebni šarm. Iako su mali, sadržajni su i zaista imaš svašta da radiš. Prodavnice maslina i meda. Suvenirnice sa hiljadu prilično nepotrebnih stvari, od kojih uvijek kupiš nekoliko, samo da bi ponio dio ovog ljetovanja kući sa sobom. Šetališta uz more, zalasci sunca i simpatični lokalci koji vas uvijek ljubazno pozdrave i klimnu vam glavom kada prođete kraj njihovih restorana, ali nikada nisu nametljivi.

Možda su baš oni ti koji čine ljetovanja u Grčkoj uvijek posebna. Ti Grci koji iako ponekad previše temperamentni, neodgovorni i glasni, ipak imaju toplu dušu i srce. Postoji ona jedna čuvena koja kaže ,,što južnije to tužnije“, ali mislim da bi samo radi ovog naroda, mogli da je izmijenimo u „što južnije, to sdušnije“. Nekako mi ovo baš paše uz njih.

Uostalom, pisao sam i jedan poseban tekst samo o tome.

Za koga je Tasos?

Odmor u Grčkoj

Za avanturiste koji žele sadržajan, ispunjen i zabavan odmor. Za hedoniste koji vole da uživaju na plaži, čitaju knjige i ispijaju Fredo Capuccino u hladu. Za neplivače jer je većina plaža u početnom dijelu prilično plitka. Za gurmane, jer klopa varira od janjetine i jaretine, pa sve do bezbroj vrsta riba. Za pobožne, jer je manastir ovdje, jedan od svetijih u ovom dijelu Grčke. Za porodice, jer je mirno, sigurno, čisto i bezbrižno. Ma Tasos je za sve!

Za koga nije Tasos?

Iako je zaista teško nekome ne preporučiti ovo ostrvo, jer mislim da bi svako mogao da pronađe nešto za sebe ovdje, rekao bih ipak da nije za mlađu populaciju željnu žurki i ludog provoda. Osim malo glasnije latino i tehno muzike na plaži Pahis, sva ostala mjesta koja smo posjetili bila su veoma mirna, iako je bila špica sezone. Tako da, ukoliko tražite provod ovog tipa, možda je bolje ipak da odete na Zakintos ili neko drugo mjesto, Tasos je ipak više za neki mirniji i laganiji odmor.

Ono što mi se isto tako dopalo na Tasosu je činjenica da ljudi ovdje žive tokom čitave godine, te da je život pretežno podređen lokalnom stanovništvu, a ne samo turistima, što pruža mnogu bolju sliku o životu Grka i njihovoj svakodnevnici.

Nešto za kraj

Jel već kraj Robi? Jeste, stigli ste do kraja ovog teksta i hvala vam na čitanju prije svega. Nadam se da ste kroz savjete o kojima sam pisao o ovom vodiču uspjeli da saznate sve što vam je bilo potrebno za putovanje na Tasos i da sam vas barem malo motivisao da posjetite ovo divno ostrvo.

A ako mene pitate, koliko god svijeta obilazio i zemalja posjećivao, Grčka će nekako uvijek zauzimati posebno mjesto u mom srcu i biti jedna velika ljubav, kao što je ovaj čarobni Tasos.

Da li ste vi do sada bili na ostrvu i kakva su vaša iskustva? Da li postoji još neki savjet koji biste podijelili nekome ko prvi put ide ovdje?

ISPLANIRAJTE SVOJE NAREDNO PUTOVANJE – Tips & tricks

UZMITE JEFTINU AVIO KARTU
Pronađite jeftin let za Grčku na sajtovima Kiwi ili Skyscanner koji u sebi imaju bazu svih avio prevoznika i ne treba vam niti jedan drugi sajt pored njih da tražite vaše avio karte. Ukoliko želite, možete isprobati i stranicu Aviasales, koju isto tako nekada koristim.

REZERVIŠITE SVOJ SMJEŠTAJ
Bez dileme, sajt sa najvećom ponudom smještaja na internetu je Booking.com, te apsolutna preporuka za njega. Ukoliko ste tip osobe koja preferira hostele i jeftinije opcije putovanja, onda možete isprobati sajt Hostelworld, koji ima najveću bazu hostelskih smještaja na svijetu.

IZNAJMITE AUTO NA PUTOVANJU
Pojedina putovanja će zahtjevati i rentanje automobila, a kompanija koju preporučujem i koja ima odlične cijene rentanja je Rentalcars.com. Kompanija je zastupljena širom svijeta, imaju dobre cijene i nekako su sigurna opcija za vaša putovanja.

ISPLANIRAJTE TURU PRIJE ODLASKA
U koji god dio svijeta da odete, vjerovatno ćete ulaziti u muzeje, tvrđave i razne druge atrakcije, a to nekada zahtjeva i čekanje u redu i gužve. Stoga, ono što možete uraditi je rezervisati skip the line karte za većinu turističkih atrakcija na sajtovima Tiqets i GetYourGuide. Ova dva sajta, imaju i veliki broj odličnih izleta širom svijeta, te svakako preporuka da ih istražite.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja vezanih za Tasos, pišite mi u komentare ispod. A za više informacija o putovanjima, zavirite na moj Instagram nalog.

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *