nova zastava Srbije

Nova zastava Srbije?

Vjerovatno ste i vi proteklog vikenda na društvenim mrežama primetili žestoke rasprave o promeni zastave Republike Srbije? Možda ste pročitali neki ljuti komentar na temu naše istorije i tradicije?

Pa, da li se zaista menja zastava Srbije?

Evo o čemu se radi.

Za početak, trebalo bi da znate da u ovom trenutku ne postoji zvaničan predlog za promenu zastave i obeležja Srbije. Niko ne želi da nam nametne novu zastavu, da nam otme istoriju, tradiciju ili identitet.

A zastava koju ste verovatno videli je za sada samo predlog vizuelnog identiteta Republike Srbije, čiji je autor grafički dizajner Vladan Pavlović. Projekat je urađen u saradnji sa dizajnerima, umetnicima i građanima Srbije. Ipak, njihova ideja jeste da se pokrene inicijativa za promenu državnih identiteta Republike Srbije, “koji u ovom trenutku nisu u skladu sa trenutnom politikom i kulturom naše države”.

Ali pre nego što čujete argumente za promenu zastave, trebalo bi da znate par činjenica.

Zastava Srbije uopšte nije nešto nepromenjivo, nešto što je vekovima zacrtano u istoriji Srbije.

Naprotiv.

Recimo u doba Nemanjića zastava je imala sasvim drugačiju ulogu. Ona nije predstavljala državu već je služila organizaciji vojne strukture, pa su feudalni vladari imali svoje zastave. Tako se u riznici Hilandara čuva zastava Cara Dušana, koja je bila zelene boje sa vertikalnim zlatnim trakama po ivicama.

Prva zastava Srbije, po Sretenjskom ustavu iz 1835. godine, bila je crveno-belo-plava ali inspirisana trobojkom francuske revolucije. Ovu zastavu je posebno kritikovala Rusija, zbog istovetnosti sa revolucionarnom francuskom zastavom.

Od te 1835. godine zastava Srbije promenjena je čak sedam puta. Zastava koju Srbija danas koristi je uvedena 2004. godine, ali revidirana 2010. godine.

Dakle, promena zastave nije nešto čega bi trebalo da se plašimo, kada su to već radili naši preci.

Pa, da li bi trebalo da razmislimo o promeni zastave i državnih simbola?

Verovatno da.

Vladan Pavlović precizira kako je stanje državnih oznaka sa dizajnerske i veksilografske strane prilično loše, sa previše elemenata i detalja, kiča, promašenih i neprikladnih simbola i slika.

Uz sve to, simboli koji se koriste su najčešće neustavni, ocenjuje Pavlović.

Moderna Srbija je demokratska, sekularna država koja teži da postane tolerantno multikulturalno društvo. I upravo takvu simboliku bi trebalo i da ima na svojim obeležjima.

„Inovacija je ključna u razvijanju Srbije, i identiteti treba da su uvek u skladu sa vremenom u kojem živimo. Tradicije srpskog naroda je nemoguće ovom promenom izgubiti, već samo nadograditi. Postavimo dobar primer napredka generacijama koje dolaze, i učvrstimo bolji i iskreniji osećaj pripadnosti identitetu Srbije“, kaže Pavlović.

Zato se na predlogu na zastavi nalazi srpska rozeta sa osam latica. Postavljena je simetrično na plavoj pozadini zastave, koja je simbol mirnog neba. Rozeta svojim izgledom i položajem simboliše jedinstvo, mir i stabilnost, a različitim laticama dinamičnost multikulturalnog i tolerantnog društva. Svojom drevnom simbolikom predstavlja sunce, zvezdu, život, i svojom cvetnom ornamentikom prirodu.

Sve tri panslovenske boje su zadržane sa trenutne zastave Srbije. Plava površina na zastavi je povećana, jer je teško zapamtiti kojim redosledom idu boje na trenutnoj zastavi, pošto ima puno sličnih zastava. Plavom bojom se stavlja akcenat na zastavi, i tako lakše pamti. Ovom promenom zastava bi postala i jedinstvena u svetu. Zbog veće plave površine, simbol se bolje ističe.

„Potrebno je uspostaviti novu komunikaciju, baziranu na idejama mira, demokratije i tolerantnosti, koju simbol srpska rozeta predstavlja“, zaključuje Pavlović.

Izvor: Domino magazin

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 comments