Da li ti se ikada desilo da si otišao na neko mjesto tako divno i savršeno, da je svaki novi dan u njemu, činio da se osjećaš ispunjen i istinski zadovoljan? Ako jesi, onda znaš o čemu pričam. Znaš kako je dobar taj osjećaj. Moram priznati da nakon mog Rija, nisam dugo mislio da će me nešto ovako oduševiti, ali Kuba, ova Kuba je toliko posebna.
U vodiču koji ti donosim, nalazi se sve ono što ti može trebati kada odlučiš da otputuješ ovdje. U zemlju muzike, plese i divnih ljudi, gdje je sve nekako laganica. Ovo je garantujem i najsveobuhvatniji tekst na našem jeziku koji ćeš naći o Kubi, jer sam se potrudio da u njega stavim sve informacije koje sam smatrao da će ti biti korisne, kao i mnoge savjete koje sam dobio od lokalne porodice sa kojom sam živio skoro 25 dana tokom mog boravka tamo.
Ukoliko budeš imao bilo kakvih pitanja o Kubi, piši mi u komentar ispod, a ja se od srca nadam da ćeš je i ti doživjeti na isti onaj savršeni način kao što sam je i ja doživio.
Kuba – osnovne informacije
Kuba je najveće karipsko ostrvo, sačinjeno od preko 4000 manjih ostrva i arhipelaga, smještenih u sjeveru karipskog mora. Ostrvo je zanimljivo i po svom obliku koji nalikuje na krokodila, pa tako među latinosima nosi naziv El Cayman. Zemlja je podijeljena u 15 provincija, a glavni grad je Havana koja se nalazi na sjeveru, dok su druga dva najveća grada Kamaguej, smješten u centru zemlje i Santiago de Kuba koji se nalazi na jugu.
Površina zemlje iznosi 109,884 km², što je skoro tri puta veće od Bosne i Hercegovine. U zemlji danas živi nešto preko 11 miliona stanovnika, a oficijelni jezik je španski. Vremenska razlika je – 6 ili 7 sati u odnosu na nas.
U zemlji postoje dvije valute, Moneda Nacional ili kubanski peso kojui koriste lokalci, poznatija kao CUP, te Konvertibilni Peso, poznatiji kao CUC, namijenjen strancima. U vrijeme mog boravka na Kubi, jedan CUC = 25 CUP-ova.
Kada govorimo o religiji, većinski broj stanovništva su katoličke vjeroispovjesti (oko 58%), ali postoji i jedan određen broj populacije (njih 17%), koji pripadaju joruba vjeri, koju su Afrikanci donijeli na Kubu. Gotovo sav ostali dio stanovništva je religijski neizjašnjen.
Mapa Kube
Na slici iznad se nalazi mapa Kube sa najznačajnijim gradovima, kao i pregled nekoliko okolnih ostrva u okruženju.
Kako pronaći jeftine avio karte za Kubu?
Po meni, najjeftiniji letovi za Kubu su najčešće preko kompanija Aeroflot i KLM, a povratne karte ukoliko ih ugrabite na vrijeme, mogu da se nađu za oko 600-650 evra iz Beograda i Zagreba. Iz Sarajeva nisam vidio da ima toliko povoljnih letova.
Ako te zanima više o traženju avio karata i tome kada je najbolje vrijeme za njihovu kupovinu, napisao sam ovaj tekst o tome. Nadam se da će ti pomoći.
OTKAZAN VAM JE LET U PROTEKLE TRI GODINE?
Ukoliko vam se nekada desilo da su vam otkazali let, moguće je da imate pravo na refundaciju u iznosu od 600 evra! Na stranici AirHelp možete u samo dvije minute provjerit vaš status.
Putovanje na Kubu sa mnom
Uskoro organizujem jedno potpuno drugačije putovanje na Kubu, onako baš lokalno i avanturistički. Putovanje gdje ćemo spavati u kućama lokalaca, jesti domaću hranu, voziti se lokalnim prevozom i na tih 10 dana, biti pravi Kubanci. Ma biće nam top. Obećavam i da će biti dosta jeftinije nego što ga ostale agencije nude.
Znači, ovo nije nikakvo luksuzno putovanje, agencijski aranžmani, hoteli sa pet zvjezdica i slično, gdje ti je sve servirano. Ovo putovanje treba da bude upoznavanje sa svim onim malim stvarima koje čine Kubu ovako divnom i jedna avantura koju ćemo ti i ja zajedno pamtiti.
Ukoliko želiš da putuješ sa mnom na ovaj način, ostavi mi svoj kontakt u komentaru ovog teksta, kako bih te stavio na listu, pa kad prođe sve ovo, da putujemo konačno negdje.
Šta vidjeti na Kubi?
Havana
Trg Revolucije
Bez dileme, Trg Revoluvije je najbitniji trg u čitavoj zemlji, a prepoznaćeš ga po čeličnom memorijalu Čegevare i njegovim čuvenim citatom “Hasta la Victoria Siempre”, koji se nalazi na zgradi Ministarstva unutrašnjih poslova. Odmah pored Čegevare, nalazi se i spomenik za koji će mnogi na prvu pomisliti da je Fidel Kastro, ali u pitanju je ipak Kamilo Sjenfuegos, jedna od ključnih ličnosti kubanske revolucije po kojem i jedan čitav grad nosi ime.
Preko puta ovih zgrada, vidjećeš džinovski memorijal visok 108 metara, posvećen Hoze Martiju, kubanskom književniku, političaru i revolucionaru.
Ono što je vrlo primjetno na ovom mjestu su nevjerovatne široke avenije i ulice, kroz koje bi vjerovatno mogle svakoga sekunda da prođu na hiljade auta, a koje ipak ostaju gotovo prazne. Ne znam da li si znao, ali Kuba je do uvođenja sankcija, bila na šestom mjestu u svijetu po broju automobila po glavi stanovnika.
Kako je bilo planirano da se taj broj svake godine povećava, otud su i napravljene ove široke ulice, ali sve je to odjednom stalo, a broj automobila na Kubi te 1959. godine, nije mnogo porastao ni do dan danas.
Kapitolio (Capitolio)
Mjesto na kojem će nastajati tvoje najbolje slike. Kapitolio (El Capitolio) je vjerovatno najposjećenije i najfotogeničnije mjesto u zemlji, smješteno u srcu starog grada, odmah kraj Hotel Inglantera. Veličinom je identičan Bijeloj kući u Vašingtonu, a ono što je posebno zanimljivo za ovo mjesto, je da se u njemu nalazi najviša statua u čitavoj Južnoj Americi, Statua Republike, koja prikazuje ženu sa šljemom i štitom.
Statua je teška čak 30 tona i visoka skoro 15 metara i nakon statue Bude u Nari u Japani i statue Abrahama Linkolna u njegovom Memorijalnom centru u Vašingtonu, treća je najveća statua u zatvorenom na svijetu.
Usljed svega što se dešavalo u zemlji, Kapitolio je dugo vremena bio prilično zapušten, sve do 2010. godine kada vlada Kube odlučuje da ga proglasi nacionalnim spomenikom i vraća mu stari sjaj.
Stara dio grada (Havana Vieja)
Sam Kapitolio, smješten je u Havani Vieja, ili ti starom dijelu gradu, koji zbog svoje nevjerovatne kulturne zaostavštine koja je do dan danas gotovo perfektno očuvana, predstavlja najbogatiju zbirku kolonijalne arhitekture Latinske Amerike. Više od 3000 objekata od istorijskog značaja smješteno je ovdje, a čitav ovaj dio stavljen je pod zaštitu UNESCO kulturne baštine 1982. godine.
Ako bi me pitao gdje sam provodio najveći dio svog vremena na Kubi, bilo bi to upravo ovdje. Beskonačni lavirinti ulica svih boja, klinci koji igraju fudbal na ulici, ulični prodavači koji prodaju neobično voće, kao i prelijepa kolonijalna arhitektura koja te okružuje sa svih strana, činili su da svaki put kada svratim u Staru Havanu, otkrijem nešto novo i iznova se oduševim.
Mislim da bi samo ovdje mogao da budeš barem sedam dana, jer toliko toga ima da se vidi. Tvrđava San Carlos de la Cabaña, najimpresivnija tvrđava iz kolonijalnog doba u zemlji, Gran Teatro de La Habana ili Veliko pozorište poznato po svom Nacionalnom Kubanskom Baletu za koji ti preporučujem da ga pogledaš ukoliko nađeš vremena, tvrđava El Morro izgrađena radi obrane od piratskih napada. Muzej revolucije u kojem ćeš saznati sve što te zanima o Fidelu i Čeu, prelijepo šetalište Paseo del Prado i meni možda omiljeni Malekon.
Malekon (Malecon)
Još se sjećam svog prvog dana kada me je Gabi dovela ovdje. I Marko mi je stalno pričao o Malekonu koliko mu se dopao i koliko je uživao šetajući uz njega. Čak je i Saša Kovačević na kraju svog videa odlučio da odmori ovdje.
Kada se kaže Malekon, misli se na šetalište uz more dugo osam kilometara i aveniju od čak šest traka koja se prostire ovim putem. Izgradnja Malekona započeta je još na samom početku 20. vijeka, sa ciljem da se Havana zaštiti od napada sa mora i da se osnaži položaj u gradu, a danas je jedno od omiljenih mjesta lokalaca.
Ako tražiš savršeno mjesto za odmor i opuštanje, gdje je sve baš onako laganica, onda je to upravo ovdje. Posebno pred zalazak Sunca, kada veliki broj Kubanaca izađe napolje i lagano u društvu, uživaju u savršenom pogledu.
Hotel Nacional
Kada se govori o “hotelu” na Kubi, obično se priča o Nacionalu, koji je danas mnogo više od običnog prenoćišta. Ovo je u neku ruku i spomenik kubanske istorije, ali i mjesto u kojem obično odsjedaju sve face koje dođu na Kubu, pa su tako tokom godina, ovdje svojevremno bili Marlon Brando, Juri Gagarin, Aleksandar Fleming, Vinston Čerčil, a Ava Gardner i Frenk Sinatra su čak ovdje došli na medeni mesec.
Ono što je zanimljivo je da se na ovom mjestu, nekada nalazila zabranjena šuma. Naime, kada je Kristofer Kolumbo došao na Kubu u svom prvom putovanju za Novi svijetu, pronašao je na ovom mjestu šumu. Kako su ubrzo ovdje počela da se pojavljuju španska naselja, gradnja na mjestu gdje se nalazi današnji hotel bila je u potpunosti zabranjena, zbog straha da bi tako grad postao dostupniji gusarima, a ime koje su dali ovom kraju je Vedado (u prevodu sa španskog zabranjeno), po kojem ovaj dio grada i dan danas nosi ime.
I da!
Dok si ovdje, obavezno zaviri i u prostorije unutar hotela, obiđi mali vrt koji se nalazi unutra, te popij kafu u jednom od po meni najljepših ambijenata u gradu.
Vedado
Mjesto u kojem sam bio smješten sve vrijeme i vjerovatno najelitniji dio grada. Nakon više od 15 dana boravka u Havani, Vedado je bez dileme dio grada u kojem bih najprije živio na Kubi. Tako miran i opušten, predstavlja totalni kontrast od buke staroga grada, a ipak nudi mnogo toga da se radi, veliki broj jeftinih i dobrih restorana, kao što je moj omiljeni Vampirito, bez dileme najbolje mjesto na kojem sam jeo na Kubi, kao i nekoliko zanimjivih mjesta za izlazak, gdje se posebno izdvaja čuvena Fabrica del Arte Cubano, mjesto na čak četiri sprata, namijenjeno za koncerte, izložbe i promovisanje svih tipova umjetnosti.
Većina objekata koje ćeš vidjeti u Vedadu, izgleda vrlo raskošno i impozantno. Kuće su velike, imaju ogromne plafone, a ovdje se nalaze i pojedine ambasade. Ipak, većina njih ipak se nalazi u naselju Miramar, do kojeg ti treba nekih pola sata hoda, a za koje želim da ti preporučim jednu vrlo neobičnu atrakciju.
Vidiš ovu sliku gore?
E pa, relativno od skora u jednom dijelu Miramara, otvoren je veliki broj barova i štandova za hranu na otvorenom, gdje možeš da dođeš i za malo novca pojedeš nešto i popiješ koji mojito.
Koga zanima šta još može da se vidi u Havani, napisao sam poseban tekst sa meni lično 10 najboljih atrakcija u gradu.
Trinidad
Prije nego ću doći na Kubu, svi su mi hvalili Trinidad. Kako je ovo najšarmantniji dio Kube. Kako je sve tako šareno i zanimljivo. Kako je ovo možda najljepše mjesto u čitavim Karibima. Nakon što smo došli ovdje i proveli nekoliko dana, mogu reći da je zaista tako.
Nakon Guatapea u Kolumbiji, ovo je vjerovatno najšareniji grad koji sam ikada vidio, a gotovo svaka fasada, oslikana je na drugačiji način i ukrašena zanimljivim detaljima. Ono što me je posebno oduševilo ovdje je činjenica da je dovoljno mali da ga u roku od nekoliko sati možete obići, a opet toliko sadržajan, da u njemu možete biti danima. Čitavo jezgro Trinidada, nalazi se pod zaštitom UNESCA, a njegova istorija ide vijekove u nazad.
Grad se inače obogatio uzgojem i preradom šećerne trske krajem 18. vijeka, kada u Trinidad stiže većina crnih robova iz Afrike, a blagostanje na ovim prostorima traje do kraja prve polovine 19. vijeka, kada zbog političkih nemira, većina vlasnika premješta proizvodnju i robove na druga karipska ostrva.
Šećer se ipak nastavio proizvoditi na ostrvu, pa je čuvena američka korporacija United Fruit Company praktički držala monopol na proizvodnju trske, a SAD otkupljivao kompletan šećer. Tim otkupom odnosno embargom na otkup kubanskog šećera su mislili slomiti i ekonomoski uništiti novi režim Fidela Kastra. Ono što se tada dešava je da se Kastru nagomilalo toliko šećera nekoliko uzastopnih godina, da je SSSR ponudio prigodno otkupiti sav šećer za par nazovimo ih”ustupaka”. I baš u ovom leži negdje čitava pozadina hladnoratovske krize oko Zaljeva svinja. Ako te zanima više o ovome, na ovom linku se nalazi više informacija.
Da se vratimo na sam grad.
Posebno je zanimljiv Museo Romantico koji se nalazi na trgu Trinidada, a koji spada među najljepše primjere kolonijalne arhitekture na ovim prostorima, sa svim originalnim stvarima.
Jedina loša strana grada je njegova skupoća i ovo je po meni najskuplje mjesto na Kubi. Za razliku od Havane gdje smo mogli da jedemo za par evra i Sjenfugosa gdje, iako me je strah bio da pitam o kakvom se mesu radu, znali smo da nađemo hamburgere za 50 centi, u Trinidadu bilo kakav obrok, plaćali smo 5 i više evra. Jednostavno, mali grad, ponuda mala, a turističko mjesto i sve ti je jasno.
Za sve koje zanima više o ovom gradu i šta se u njemu može vidjeti, napisao sam jedan poseban putopis o tome.
Santa Klara
Kao odličan izlet iz Trinidada, Santa Klara je mali i zanimljiv gradić i vjerovatno najjeftnije mjesto koje smo posjetili na čitavoj Kubi. Hranu nismo platili niti jednom više od 1 CUC-a, što nije ni čudno kada se zna da je ovo pravi studentski grad, pa su tako i cijene prilagođene njima.
Staro jezgro grada prilično je sačuvano, te može da se obiđe za par sati, a ono zbog čega najviše ljudi obično dolazi ovdje je zbog spomenika Če Gevari i Mauzoloeja koji se ovdje nalazi. Za sve koji žele da saznaju više o njemu i otkriju neke zanimljivosti, snimio sam ovaj video.
Sjenfuegos (Cienfuegos)
Grad koji me je možda najprijatnije iznenadio na čitavoj Kubi i koji ti toplo preporučujem da posjetiš. Ne mogu reći da sam u njemu vidio nešto spektakularno. Park Hoze Marti zaista je lijep i na njemu se nalazi fantastična Katedrala Bezgrešnog začeća (Catedral de la Purísima Concepción), kao i lijepa Ferer palata, sagrađena u 19. vijeku, koja je jedan od bisera grada, a sa koje se pruža fantastičan pogled na okruženje.
Tu je i šetalište koje vodi sa jednog kraja grada na drugi, istog imena kao u Havani. Paseo del Prado, dugačko je dva kilometra i smatra se za jednu od najdužih promenada na Kubi. Sjenfuegos posjeduje čak i jedan prelijep botanički vrt, u kojem se nalazi najveći broj endemskih orhideja na svijetu. Uostalom nacionalni cvijet Kube je orhideja zvana mariposa, bijeli cvijet koji je pretvoren i u najpopularniji lokalni parfem.
Ali ono što daje ljepotu ovom mjestu, je njegov svojevrsni šarm koji posjeduje. Taj šmek malog grada na moru, mirisa svježeg zraka u vazduhu i ljepota objekata koji vas okružuju.
A uz to, nedaleko od njega se nalaze i El Nicho vodopadi koji mogu biti odlična opcija za jednodnevni izlet. Sve u svemu, Sjenfuegos, itekako vrijedi posjete.
Vinjales
Kako smo na Kubi bilo u periodu kada je nastajala sva ova frka oko virusa, postalo je nemoguće putovati između provincija, pa je tako putovanje u Vinjales koje je bilo ostavljeno za kraj, ipak pomjereno za neko naredno putovanje.
Ali na osnovu onoga šta mi pričaju o njemu i fotografija koje vidim, zaljubio sam se u ovo čudo prirode.
Pored ovih glavnih mjesta koja su nama bila na listi, na Kubi zaista ima još toliko toga da se radi. Postoje drugi zanimljivi gradovi kao što su Kamaguej i Santiago de Kuba u kojem je danas pokopan Fidel Kastro. Postoje prirodni bazeni, zvani cenote u kojima možeš da se kupaš u čistoj divljni. Postoje i vrhovi kao što je Piko Turkino (Pico Turqino), visoki skoro 2000 metara, na koje možeš da se popneš, a postoji i ono zbog čega veliki broj ljudi dolazi ovdje, a to su fantastične plaže i ostrva.
Plaže na Kubi
Kada kažete Kuba, svi pomisle na ples, pjesmu, cigare, old timere i naravno, plaže. Na koju god da odete, nećete pogriješiti, jer su stvarno nevjerovatne!
Varadero
Bez dileme najpoznatija plaža u zemlji i poslije Havane pojam koji se najviše spominje kada pričate o Kubi. Plaža Varadero se nalazi u provinciji Matanzas i duga je 25 km, a zapljuskuje je čisto nepregledno kristalno more.
Varadero je isto tako najbolje mjesto ukoliko tražiš provod, jer tokom sezone od maja do avgusta, ovdje se gotovo svakoga dana dešavaju vrhunske žurke.
Ono što je zanimljivo za Varadero, jeste da je to najbliža tačka Kube ka SAD – u, odnosno Key West-u, Florida. U rezervatu Varahikakos, na obalama Varadera, nalazi se jedno od najstarijih stabala kaktusa na Kubi, staro preko 500 godina i visoko preko 7 metara.
Playa Larga
Na samo sat vremena od Trinidada i kao odlična opcija za nastavak putovanja po Kubi, nalazi se Playa Larga. Smještena u malom seoskom ribarskom mjestu na obali Kube, ova plaža je pravi mali prirodni raj, jer predstavlja stanište mnogih vrsta ptica, riba i neobičnih biljaka.
Stanovnici ovog mjesta svoj turizam nisu prilagodili modernim principima, pa tako ovde nema hotela, resorta i sličnih smještaja nego su lokalci svoje domove uredili i pretvorili u apartmane i lokalne barove sa terasama, kako bi što više očuvali autentičnost i omogućili vam da doživite Kubu što više baš onakvom kakva jeste.
Ovo je dio obale sa puno zaliva i očuvane prirode, pa se tako na svakom ćošku nudi ronjenje, istraživanje šuma i netaknute prirode.
Cayo Largo del Sur
Ovo Kubansko ostrvo poznato je i pod nazivom Cayo Largo ili Long Cay. Porede ga sa ostrvom Robinzona Krusoa – netaknuto i poput raja, a daleko je od komercijalizacije i masivnog turizma.
Dvije najljepše plaže ovog ostrva su Sirena i Paraiso, koje su udaljene nekoliko kilometara pa od jedne do druge možeš doći i pješice, ukoliko plima nije velika. Iako je ovo mjesto manje poznato nego neka veća turistička mjesta na glavnom ostrvu, ipak je prepoznato od strane turista pa zadnjih godina posjeta sve više raste.
Jedno je od rijetkih mjesta na Kubi koje ima gay friendly i nudističke plaže.
Plaža Ankon u Trinidadu
Na jugu ostrva, u mjestu Trinidad, nalazi se plaža Ancon, po meni, najljepša plaža južnog dijela ostrva. Cijena taksija od grada do plaže, koštaće te 8-10 CUC-ova, a kada dođeš ovdje, dočekaće te prava oaza mira i uživanja.
Ancon je odlična plaža ukoliko želiš da se osamiš i udaljiš od velikog broja turista. Ukoliko želiš da roniš, plivaš i uživaš u kristalno čistom pjesku.
Voda je tokom čitavog dana čista, gužve su minimalne i ovo je možda i najbolje mjesto ukoliko želiš da spojiš turistički obilazak grada (Trinidad) i kupanje na jednoj od boljih plaža zemlje.
Cayo Coco u Ciego de Avila
Cayo Coco je pravi moderni turistički raj – mnogo resorta i all – inclusive hotela. Dio je niza ostrva pod nazivom Jardines del Rey ili Kraljevska ostrva. Neke od najljepših plaža ovdje su Las Conchas, Flamenco i Prohibida.
Ono što moram napomenuti je da je 2017. godine ostrvo nažalost pogođeno uraganom Irma, što je uticalo na turizam jer je dosta hotela i resorta uništeno, ali se vremenom turizam polako oporavlja.
Ako me pitaš za koga je Cayo Coco, moj odgovor je za sve koji vole onako luksuzan odmor u hotelu sa 4 ili 5 zvjezdica. Onaj odmor, gdje će jedina stvar koju ćete tokom dana raditi, biti uživanje na plaži i ispijanje tropskih koktela.
Santa Maria
Ukoliko ti se ne ide mnogo iz Havane, u gradu se nalazi jedna od boljih plaža u čitavoj zemlji, Santa Maria.
Klima na Kubi
Na Kubi vlada sub-tropska klima u kojoj se razlikuju dvije sezone. Kišna koja traje od maja do oktobra, te suva u trajanju od novembra do aprila. Prosječna temperatura tokom godine je između 23 i 27 stepeni celzijusa. Ljeta su izrazito topla sa mnogo vlage, a zime dosta blage i prijatne.
U nastavku teksta, pokušaću da ti opišem kako bi izgledala posjeta Kubi tokom svakoga mjeseca u godini, te kada bi bilo neko idealno vrijeme za posjetu ovoj zemlji.
Kad je najbolje vrijeme za posjetiti Kubu?
Bez da razmišljaš mnogo, najbolji period za posjetiti Kubu je od decembra do maja i koji god mjesec da izabereš u ovom periodu, nećeš pogriješiti. Temperature su tada proljetne, a kišna sezona još uvijek nije počela. Sve poslije maja je previše vruće, vlažno i sa dosta kiše.
Kako bih ti pomogao da se što lakše organizuješ za putovanje na ovo divno ostrvo i kako bi znao šta možeš da očekuješ, ispod se nalazi pregled stanja na Kubi po svakom mjesecu u godini. Nadam se da će ti pomoći.
Kuba u januaru
Januar je srce kubanske turističke sezone, a temperature u ovom mjesecu znaju biti promjenjivije. Preko dana vrijeme je pravo proljetno, od 20 do 25 stepeni, ali predveče može biti malo hladnije, pa ne zaboravi ponijeti i nešto tople odjeće. Jutra i večeri znaju biti dosta svježa, ali u toku dana temperature nikada ne idu ispod 20 stepeni.
Ono loše u tome da je turistička sezona, znači da cijene mogu biti nešto više, ali to se generalno odnosi na posjete Kubi od decembra do maja. S obzirom da dani nisu pretopli, a Kuba je jako bogata mjestima za hiking i izlete, ne bi trebao da propustiš neke od najpoznatijih kubanskih izletišta i staza ako voliš ovakav vid avanture.
Escambray Mountains je planinski niz na centralnom dijelu ostrva, sa. Izlet na ovaj planinski kompleks bio bi pun pogodak, jer ćeš kroz pješačenje proći pored nekih od najnevjerovatnijih jezera i prelijepih planinskih pogleda.
Ako voliš šumske predjele, tu je Pinares de Mayarí, ili Majari borova šuma, a za ako si više za avanturu i želiš teže planinarske izazove, popni se na najviši vrh Kube – Pico Turqino, visok 1974m, gdje se na vrhu nalazi predivni nacionalni park i bista Jose Martija.
I u januaru se obilježavaju neki značajni događaji, a dva najpoznatija su Havana Jazz festival i Marcha de las Antorchas, događaj u čast Hose Martija.
Kuba u februaru
Turistički manje popularan mjesec, ali i dalje vrlo posjećen, naročito u najvećim mjestima Havani, Trinidadu i Vinjalesu. Vrijeme je slično onom u januaru – dani su topli i suhi, a večeri nešto svježije, za šta će ti i dalje trebati malo toplija odjeća.
Ovo je odličan period za posjetiti Cienfuegos, grad o kojem si imao već priliku da čitaš u tekstu, a kako je on blizu Zaliva svinja, ne bi trebali propustiti ni ovaj dio, jer su tu neke od najljepših plaža Kube.
Preporuka je i da se od tamo zaputiš do prelijepih El Nicho vodopada i tako zaokružiš svoju februarsku avanturu Kubom.
Kuba u martu
Ovo je možda najbolji mjesec za posjetu Kubi. I sam sam tamo bio u ovom periodu godine i mogu ti reći da je vrijeme bilo idealno. Noći su toplije nego u januaru i februaru, a preko dana očekuj ugodne proljetne temperature do 25 stepeni. Kako su temperature nešto više, ovo je pravo vrijeme za istraživanje mora i plaža Kube. Na mnogim plažama turistima se nudi ronjenje i fenomenalni izleti brodom do zaliva i uvala, kao i vožnja kajakom.
Za one koji su više “kopneni” tipovi, preporuka je hiking Majari šumom, ili posjeta nekim od nevjerovatnih nacionalnih parkova poput Zapata i Guanahacabibes, ili prirodnih rezervata kao što je Ciego de Ávila. Ne zaboravite da je za svaki od ovih izleta vodič potreban, ne samo da se ne bi sami izgubili, nego i kako biste dobili sve prave informacije koje su itekako korisne i zanimljive.
U martu se održava i mnogo festivala, sa mnogo plesa i pjesme, pa tako na ulicama Havane i na glavnom trgu u martu stalno možete slušati razne izvođače.
Kuba u aprilu
I dalje super mjesec za posjetiti Kubu, ali će biti idealan za one koji vole malo toplije vrijeme i više temperature. U ovom periodu Kuba se već približava kišnoj sezoni koja počinje krajem maja, tako da očekuj toplije i vlažnije vrijeme, sa temperaturama od oko 30 stepeni. U aprilu možeš očekivati i poneki kišni dan.
Dobra stvar aprila je što su cijene nešto niže nego u ostatku sezone – lokalci i vlasnici hotela znaju da će turisti uglavnom dolaziti krajem ili početkom godine.
Kuba je poznata po plesu i pjesmi koja se čuje u svakoj uličici, a u aprilu se svake tri godine dešava jedan veliki i bitan događaj za Kubu vezan za umjetnost, ples i pjesmu – Biennial umjetnički festival. Izvođači i izlagači koji dolaze iz svih dijelova svijeta izlažu svoje radove ali rade i performanse, tako da je ovo jedan šareni i veseli period na Kubi svake tri godine. Idući festival se održava 2022.
Kuba u maju
Kišna sezona zvanično počinje sredinom maja, tako da biraj ovaj period samo u slučaju da nisi uspio da bukiraš Kubu početkom godine ili si nestrpljiv da čekaš sledeću turističku sezonu.
U maju su kišni dani češći, mada kiša ne pada na način kao kod nas. Obično su u pitanju popodnevni prolomi oblaka sa smirivanjem preko noći i ugodnim sunčanim jutrima. Temperature su više, ali veći problem predstavlja visoka vlažnost vazduha.
Ovo je obično najjeftiniji mjesec u turističkoj sezoni – lokalci znaju da turisti više neće dolaziti i maksimalno snižavaju cijene kako bi ipak nešto zaradili prije nadolazeće kišne sezone.
Ono što mogu reći izvlači maj za posjetu Kubi je proslava Prvog maja – dana radnika. Oni ga slave baš tipično komunistički – izlaze na ulice sa posterima, zastavama, instrumentima i paradiraju u čast radnika. Ovo je najveći i najbrojniji događaj, i zaista ga vrijedi vidjeti ako se u maju zatekneš na Kubi, kada skoro milion radnika paradira trgom Revolucije u Havani.
Kuba u junu
Mjesec kada ti baš i ne bih preporučio da ideš na Kubi. Prvo iz razloga što temperature sada već postaju priličan problem, te se danju obično ne spuštaju ispod 30 stepeni, a noću ne ispod 26, dok kiša pada u kratkim periodičnim pljuskovima. Znači vlaga je zaista visoka.
Ovo je isto tako i početak sezone uragana, mada se uragani rijetko dešavaju na Kubi i obično su rezervisani za Bahame i pojas oko tog ostrva. Na Kubi kažu ipak bude jedan godišnje. Izlazak vani planiraj rano ujutru, kad temperature još nisu porasle, a tokom dana preporuka je da boraviš u zatvorenim prostorijama. Čuvaj se i jakog sunca, i obavezno ponesi šešir i kremu sa visokim zaštitnim faktorom.
Ali kao i sve, i putovanje van turističke sezone ima neke prednosti – nema mnogo turista a cijene su dosta niže u odnosu na sezonu.
U ovom periodu, u hotelima su obično Kubanci koji dolaze sa porodicama na odmor i kupanje. Njima je ovo kažu idealno vrijeme.
Centralni događaj juna je turnir u sportskom ribolovu u čast Hemingveja, pa po njemu i nosi ime. Ovo je takođe idealan period za ronjenje i kajak.
Kuba u julu
Juli i ostatak godine koji nisu turistička sezona su uglavnom rezervisani za događaje lokalaca u kojima oni učestvuju i uživaju. U julu počinje sezona Kubanskih godišnjih odmora, nešto slično kao kod nas i njima je to idealna prilika za odmor sa porodicama na obalama njihove zemlje.
Najveći događaj u julu je karneval u gradu Santiago de Cuba koji traje jednu nedelju i tada Kuba postaje najšarenija i najveselija. Postaje jednostavno divna. U isto vrijeme, održava se obilježavanje 26. jula, datuma koji je ostao zabilježen u Kubanskoj istoriji ii revoluciji kada je Fidel Kastro izvršio napad na kasarnu Monkadi, kad se označava početak revolucije. Svake godine se bira drugi grad koji će biti domaćin proslave i on tada postaje centar glavnog događaja.
Juli je super za sportove na vodi i opuštanje. Ronjenje, ribolov, ili istraživanje brojnih zaliva i uvala Kube.
Kuba u avgustu
Vrhunac kišne sezone i toplog vremena je upravo avgust. Jako visoke temperature, visoka vlažnost vazduha i kišni dani. Znači, ne ići na Kubu u avgustu.
Ali ako je avgust jedino vrijeme kada možeš dobiti godišnji, dobro je da znaš da je turizam u ovom periodu obično usmjeren na obalu i mjesta na moru, pa tako ako odlučiš posjetiti Havanu, možete očekivati poluprazne ulice i veoma mali broj turista.
Moja preporuka za avgust bi ti bila da izabereš neko priobalno područje, jer predveče i u rano jutro možeš očekivati povjetarac koji će te osvježiti, a nikako gradove u unutrašnjosti zbog velike vrućine. Ako već želiš posjetu gradovima unutra, posjeti ih u sklopu jednodnevnog izleta.
Zanimljivo je da u avgustu počinje i bejzbol sezona. Kubanci su veliki ljubitelji bejzbola i iako to nije tipičan sport za nas Evropljane, možda bi ti bilo interesantno vidjeti neku od utakmica.
Kuba u septembru
Iako je i septembar znatno topao i vlažan, već sredinom mjeseca se počinje osjećati kako temperature lagano padaju i da se približavaju podnošljiviji mjeseci. Kiše i dalje dosta padaju, i to najčešće u popodnevnim satima kada dolazi do kratkotrajnih pljuskova. Vlažnost je i dalje velika, ali ima mnogo više vjetra, pa je boravak podnošljiviji nego na vrhuncu kišne sezone. Septembar je u Karipskom pojasu i vrhunac uragana.
Kada pričam sa Kubancima, kažu mi da je septembar idealan mjesec za fotografisanje. Neki čak nude i fotografske ture, jer znaju da se najbolje fotografije prave kada van se u kadru spoje sunčeva svjetlost i oluja. Još kada u kadar ubaciš neki od šarenih oldtimera, dobiješ zaista vrhunske fotke.
Kao bitan događaj izdvojio bih 28. septembar, kada se obilježava godišnjica osnivanja Komiteta za odbranu Revolucije 1960. godine. Proslavlja se na ulici, sa brojnim muzičkim događajima i tradicionalnim velikim kotlićem za sve građane.
Kuba u oktobru
Kišna sezona sada je pri kraju, iako kiše još uvijek ima, ne svakodnevno, ali i dalje vrlo često. Temperature polako opadaju, pa večeri postaju malo podnošljivije, tako da očekuj večernje temperature ne preko 24 stepena, dok se dnevne penju na maksimalnih 27. U oktobru počinje sadnja duvana, koja se nastavlja kroz novembar.
U ovom periodu plaže su puste, Kubanci su završili sa svojim odmorima i hoteli i smještaji su uglavnom prazni.
Ako si na Kubi u oktobru, ne zaboravi na brojne ponude ronjenja, pecanja i izlete u zalive i uvale, a s obzirom da obično nema nikoga, cijene će biti znatno niže jer će lokalci jedva dočekati da nešto zarade u ovom, kako ga oni zovu, mrtvom mjesecu.
Kuba u novembru
Ovo je prelazni mjesec od kišne na suhu sezonu i priprema za dolazak turista. Kiša konačno prestaje, temperature se spuštaju na ugodne proljetne, pa tako maksimalne dnevne ne idu preko 27 stepeni.
Ovo je mjesec kada sve počinje polako da oživljava. Stanodavci i vlasnici hotela se pripremaju za dolazak turista, cijene se lagano uvećavaju, a ponuda se proširuje. Prvi gosti koji dolaze su obično Kanađani, koji dolaze u na plaže Varadero, kako bi izbjegli početak njihove hladne zime dolaskom ovdje.
Sezona uzgajanja duvana sad već uveliko traje, što može biti još jedan od interesantnih izleta za turiste. Kubanske cigare su zaštitni znak Kube, pa se za turiste obično organizuju posjete lokalnim plantažama kako bi upoznali proces sadnje i uzgoja duvana. Pisaću ti o njima više u nastavku ovog vodiča.
Najpopularniji događaj u novembru je festival latinoameričkog filma – idealno za vas ako ste filmofil, a naročito ako volite filmove van engleskog govornog područja.
Kuba u decembru
Kuba u decembru je odlična ideja. Ipak zbog nekoliko događaja koji se dešavaju u ovo doba godine, ali i Božića, očekuj više turista. Možda nisi znao, ali Kuba se deklarisala kao ateistička nacija još 1962. godine i Božić se nije slavio niti bio uvršten u nacionalne praznike, sve dok Fidel Kastro nije odobrio slavlje ovog praznika u čast Pape Džon Paula koji je tada bio u posjeti Kubi.
Još neki praznici koji se dešavaju u ovo doba godine su festivali Las Parrandas, Procesión de los Milagros, Habanos Festival, zbog čega možeš očekivati da i cijene počnu polako da rastu i kreću da dostižu svoj vrhunac.
Ovo je suha sezona godine, sa jako palo kiše i temperaturama koje variraju od 25 do 28 stepeni Celzijusa. Još kada se uz to uzme da Novu godinu možeš dočekati na nekoj od najboljih plaža Kariba, pitam se samo može li ikako bolje?
Sad kada znamo kada je najbolje vrijeme za otići, kakve su cijene na Kubi?
Prava mudrolija da budem iskren. Ako bih morao u najkraće da odgovorim na ovo, rekao bih slične kao u Bosni i Hercegovini. Eh, to sad vjerovatno nema mnogo smisla ako se zna da su plate ovdje 20 dolara navodno, zar ne?
Ali evo da pobliže objasnim ovo.
U pojedinim mjestima, kao što si već imao priliku da čitaš, znali smo jesti hamburger za 50 centi, a sladoled za manje od 10! Sendviče na ulici smo plaćali i 30 centi nekada. Šunka, sir, hljeb. Nije uopšte loš bio. Opet sa druge strane, u Trinidadu koji je manje od dva sata udaljen, ručak smo plaćali obično od 6-7 evra.
Ali ako uzmemo neki prosjek, to je da ti za obrok na Kubi treba oko 3-4 evra. Da ti za tri obroka dnevno treba 10 do 15 evra. Naravno, možeš da prođeš mnogo jeftinije ili mnogo skuplje, sve zavisno od toga kakvu hranu voliš i koliki ti je budžet.
Ostaviću ti ispod još neke cijene kako bi imao bolji uvid u to šta te čeka.
- Voda u marketu (velika flaša) – 0,5 – 0,8 evra
- Cijeđeni sok u kafiću – 0,3 – 0,5 evra
- Taksi prevoz od aerodroma u Havani do grada – 15 – 25 evra (zavisno koliko se iscjenkaš. Moja preporuka je da ne uzimate žuti taksi odmah na izlazu koji će vam nekada tražiti i 30 evra, već da prošetate 50-tak metara i izađete na cestu i mahnete prvom koji stane. Mi smo znali i za 15 evra da se vozimo do Vedada.
- Magneti – obično 2 za 1 evro, 5 za 2, a 10 za 4 evra.
- Cigare – zavisi koji kupujete. Cohiba su najbolje i paket od 25 obično dođe oko 100-150 evra
- Doručak u privatnim kućama (Casa particular) – 4,5 evra
- Cijena koktela u klubu – 1,5 – 2 evra
- Vožnja oldtimerom po gradu u trajanju od sat vremena – 25 – 30 evra
Moje neko mišljenje da je za neki prosječan dnevni budžet na Kubi, dovoljno oko 30-40 evra. Da platiš smještaj, jedeš sasvim ok hranu, plus pazariš i neki mali suvenir ili nešto slično. Bilo je dana kada sam prolazio i sa ispod 10 evra, ali i onih kada sam trošio preko 50, ali ne treba neki previše dubok džep za Kubu zaista.
Ali ono što me je posebno zanimalo je kako Kubanci sa svojim kako kažu platama od 20 dolara, uspiju da si priušte nešto. Pitam ovo Gabi jedan dan dok šetamo gradom.
- E moj Roberte, pa ovdje niko ne živi od plate. Svako ima svoj posao sa strane koji radi.
- Legalan.
- Naravno. – pogleda me, osmijehnu se i nastavi dalje.
Smještaj na Kubi – moja preporuka
Iako sam tokom svog boravka koristio Couchsurfing, ukoliko ipak ideš u većoj grupi ljudi ili jednostavno želiš malo privatnosti, imam odličan smještaj za tebe. Na Kubi imam jednu prijateljicu koja izdaje svoj stan na Airbnb-u i Booking-u. Ivelin se zove i to je ova djevojka skroz lijevo koju možeš vidjeti na slici.
Da se razumijemo jednu stvar, ja nemam nikakav procenat niti bilo kakvu zaradu od ovoga, već zaista smatram da je smještaj koji nudi jedan od boljih koje ćeš pronaći u Havani. Evo kako izgleda.
A ovdje se nalazi i link kako možeš da ga rezervišeš.
Kakva je kafa na Kubi?
Jaka. Neki kažu da je čašica kubanske kafe kao nekoliko espresa. Postoje i mitovi da su ljudi u kubansku kafu stavljali šlag i da nije promijenila boju. Kako nisam neko ko pije kafu, teško mogu da sudim o njenom okusu i kvalitetu, ali ono što sam naučio je da postoji nekoliko vrsta kafe.
- Cafecito ili ti tradicionalna kubanska kafa – tipična kafa nalik na našoj sa šećerom koja se služi u malim šoljama.
- Colada – servirana u većoj šolji od tradicionalne sa malim čašicama za sve prisutne.
- Café Con Leche odnosno kafa sa mlijekom – samo ime kaže o čemu se radi
- Cortadito – kratka kafa, nalik na tradicionalnu samo što u njoj ima mlijeka.
A cigare?
Bez konkurencije. Ako postoji nešto po čemu je zemlja poznata to je kvalitetan duvan. Vjeruje se čak da se najbolji duvan na svijetu, gaji u Pinar del Rio provinciji, gdje se nalazi mjesto Vinjales o kojem sam ti gore pisao.
Nekada davno, postojalo je na stotine različitih marki čuvenih “kubanki”, ali usljed svega što se dešavalo na Kubi, danas postoji nešto više od 30 kompanija, od kojih su najpoznatije Cohiba, Cristales, Montecristo, Punch, Romeo y Julieta i mnoge druge.
Kako bi ih razlikovao, bitno je da znaš da deblje cigare imaju jači okus, te bi trebalo da ih pušiš sporije nego tanje. Isto tako, cigare koje su tamnije boje, obično su slađe.
Kako znati koje cigare kupiti?
Ukoliko se odlučiš da kupiš neku od cigara, postoje i dva načina kako možeš da provjeriš da li su kvalitetne i da li su prave. Prvi je da kada je protrljaš kroz ruke, komadići duvana ne ispadaju iz nje. Drugi je taj, da ukoliko pokušaš da je saviješ, ona ne gubi svoju formu i ne počinje da se lomi.
Kažem ti ovo iz razloga što na tržištu postoji veliki broj običnih cigara, koje pokušavaju da se prodaju pod nekim od jakih brendova. Desiće ti se možda nekada i da ti na ulici ponude cigare dosta ispod cijene, ali znaj da su vjerovatno u pitanju ukradene cigare. Kubanci su naime toliko specijalizovali vještinu krađe cigara iz fabrika, da to rade, da mogu master temu na taj rad da napišu. Kao što su i sami poprilično laganica, sav taj proces iznošenja cigara ide sporo i u nekoliko dijelova. Posebno se iznose kutije. Posebno naljepnice. Posebno cigare. Sve kako niko ne bi posumnjao ili primjetio. Navodno.
I da.
Ima i jedna fora koju sam vidio da često praktikuju, na koju nemoj nasjesti. Naime, desiće ti se možda da ti na ulici, sasvim slučajno, priđe neka obično vrlo ljubazna i nasmijana osoba govoreći ti da je baš danas, ej zamisli, baš danas, popust od čak 50% na sve veće brendove kubanki. I znaš šta još. On traje još svega sat ili dva.
Ajme moje sreće što sam naletio na tebe mladiću. Vodi me gdje treba da to uzmem.
Ispričaće ti i priču da je Fidel prije svoje smrti dao svim radnicima iz fabrika pravo da prodaju cigare jedan dan u mjesecu kako bi mogli da zarade i da je taj dan poseban za njih i bla bla bla.
E pa…nije baš sve tako.
Istina je da Fidel nikada nije dozvolio ovako nešto, jer Kuba je prije svega komunistička zemlja, gdje privatni biznisi tek odskora kreću da se razvijaju. Ovdje su u pitanju upravo cigare koje su ukradene iz fabrika. Možda ćeš ih dobiti po maloj boljoj cijeni, ali dobro obrati pažnju na njih. Da li imaju naljepnicu preko kutije? Da li je kutija identična kao što treba da bude?
Razmisli prije nego kupiš nešto ovako.
Kakvi su lokalci i kako je živjeti sa njima?
Kubanci su zaista super, ali koliko je zemlja generalno sigurna?
Možda puno toga na Kubi nije baš sto posto jasno i često ti se ovdašnje stvari čine kao prava mudrolija koju nikako ne možeš da odgonetneš, ali ono što mogu sigurno reći je da je Kuba jedna od najsigurnijih zemalja u koju možeš da odeš.
Tome u prilog ide i ovdašnji sistem koji je i dalje dosta zatvoren te omogućava lako kontrolisanje ljudi, kao i činjenica da je obavještajna služba Kube jedna od boljih u ovom dijelu svijeta. Na ulici je toliki broj policajaca u civilu da država u gotovo svakom momentu zna gdje se nalaziš i kuda se krećeš. Vjeruj mi. Na Kubi se sve zna.
Jednom prilikom smo na ulici vidjeli ženu obučenu u uski crveni kostim sa štiklama koje idu u nebesa izgledajući kao kraljica noći, koja je nakon neke galame ispred kluba prišla momcima koji su pravili probleme i privela ih, pokazujući im svoju policijsku ispravu. Na Kubi zaista možeš sigurno šetati ulicom.
Ali… U životu nekako uvijek ima ono ali, a postoje dva dobro poznata načina kako obično pljačkaju turiste.
Prvi je kada uđu u ulicu u kojoj nema nikoga i odjednom ti sa prednje strane priđe jedna osoba tražeći nešto, a kad se okreneš nazad da se udaljiš od nje, vidiš drugu osobu odmah iza. Lokalci mi kažu da je ovo ubedljivo najčešći način kako uzimaju stvari. Gotovo uvijek rade u paru.
Drugi je taj, da te prate nekoliko sati, vide sa kim se družiš i gdje se krećeš, pa ti na ulici potpuno prijateljski priđu, govoreći ti da su prijatelji osobe sa kojom si upravo bio, da rade u restoranu gdje si danas ručao ili da ste komšije koje stanuju jedan kraj drugoga. Sa tobom provedu i sat vremena da steknu tvoje povjerenje, da bi te potom odveli u neku ulicu i pokušali ti uzeti nešto. Kuba je zaista sigurna i u 3 ujutro se osjećaš potpuno bezbjedno. Broj onih ružnih priča mnogo je manji nego u većini poznatih evropskih metropola.
Ali ipak valja obratiti pažnju na stvari koje se dešavaju oko tebe.
Oldtimeri na Kubi
Kako se kretati po Kubi?
Iako ostrvo nije preveliko, kretanje od mjesta do mjesta, često će oduzimati mnogo više vremena nego što bi trebalo, ponajviše zbog prilično loše putne infrastrukture, ali i automobila o kojima sam upravo pisao, koji ne mogu da dostižu velike brze. U suštini, postoje dvije opcije.
- Taksi – koji može biti odlična stvar ukoliko vas je više i ukoliko uspijete da se iscjenkate sa vozačem.
- Lokalni bus – najčešće Viazul, koji saobraća na velikoj većini turističkih destinacija i zaista je udoban. Ukoliko se odlučite da putujete sa njim, jedan mali savjet. Obavezno je uzeti kartu barem jedan dan ranije prije polaska i rezervisati mjesto, jer ovdašnji sistem funkcioniše na način da se prednost prvo daje onima koji su ranije uzeli karte, pa ako je nešto karata ostalo, prodaje se ljudima koji su ostali, a tada se zna desiti da karata više ne bude.
Zdravstvo na Kubi
Kubanskoj medicini vjeruju mnogi. Neki se i kunu u nju. Kažu da su tamo možda i najbolji svjetski doktori. Svojevremeno im je i legendarni pokojni glumac Bata Živojinović povjerio brigu o svom zdravlju.
Razgovarajući sa porodicom kod kojem sam bio od koje su dvije osobe doktori, potvrđuju mi da je kubanska medicina zaista posebna, ali i odaju to da uslovi i nisu najbolji. Da nedostaje mnogo lijekova. Da fali resursa. Uostalom…kao i u mnogim stvarima na Kubi. Pogledajte kako samo jedna obična apoteka izgleda.
Broj lijekova je više nego ograničen. Ne postoje fiksne cijene, već se bukvalno cijenkaš oko lijekova!
Pitam ih onda u čemu je tajna njihovog zdravstva i činjenice da imaju jedan od najdužih životnih vijekova na planeti.
- Prevencija. – odgovara mi mama od Gabi.
- Zaista?
- Mi smo svjesni da nemam resursa kao neke zemlje svijeta, ali radimo na tome da reagujemo prije nego problem nastane. Kod nas mnogi dožive 90-te upravo iz tog razloga.
Iako ovo možda nije tema o kojoj ćeš čitati u tekstovima za putovanja, želim ipak da ti skrenem pažnju na ovo, prije svega zato što mislim da informacije poput ove nikada nisu na odmet i da ćeš možda jednoga dana, nekome pomoći upravo sa ovim što ćeš sada pročitati.
Da li si čuo za lijek protiv raka zvani Vidatox?
Pored standardne medicine koju kubanski doktori jako dobro obavljaju, u njihovoj farmaceutskoj industriji izdvaja se jedno pravo malo blago u bočici – Vidatox, otrov plave škorpije.
Vidatox je lijek koji izvorno potiče od Kubanskih i Karipskih plavih škorpija, koja je tamo endemska vrsta. Dobija se iz ekstrakta njenog otrova. Koristi se u terapiji bola i upalnih stanja, ali ono po čemu je najpoznatija je smanjenje ili čak zaustavljanje rasta tumora.
U kubanskom gradu Cianfuegos nalazi se jedna od najvećih farmi plavih škorpija sa čak 6000 jedinki koje se namjenski ugajaju zbog otrova. Svakih nekoliko dana, strujom od 18 V se stimuliše puštanje otrova, koji se razblažuje sa destilovanom vodom i na taj način se dobija taj toliko traženi lijek. Nakon dvije godine, škorpije se puštaju nazad u prirodu, a uzimaju se nove koje nastavljaju davati otrov.
Dva lijeka – isti sastav
Na Kubi možete pronaći ovaj lijek u plavoj i braon boji. Sastav je identičan kod obe, razlika je u tome što je plavi lijek namijenjen isključivo Kubancima, koji ga mogu dobiti na ljekarski recept i po veoma niskoj cijeni, a smeđi preparat je za strance bez recepta i prodaje se po znatno višoj cijeni od plave bočice. Ovaj ijek vrlo često možete naći i na Amazonu, ali po jako visokim cijenama.
Kako djeluje i da li je siguran?
Način primjene je takav da se par kapi stavlja ispod jezika. Oni koji su ga koristili kažu da veoma dobro djeluje na olakšavanje bolova kod težih oblika karcinoma, usporava rast tumora i značajno produžava život. Olakšava kvalitet koliko je to moguće i daje energiju. Siguran je za upotrebu i nikada nije bilo nuspojava od njega.
Eto, znam da sam malo otišao od teme ovog teksta, ali osjećao sam potrebu da ti ispričam ovo. Zdravlje je ipak nešto najvažnije što posjedujemo.
Da li na Kubi ima interneta?
Ima.
Mada, internet na Kubi postao je dostupan široj populacij tek 2013. godine i danas on egzistira na način sasvim drugačiji od onog kako smo mi navikli. Vrlo rijetko ćeš vidjeti da neka kuća, restoran ili bilo kakav drugi ugostiteljski objekat imaju pristup netu. U početku mi je to bilo neobično, kasnije nisam ni pitao da li ima neta.
Kada pričam sa lokalcima, shvaćam i da dobar dio njih do prije desetak godina nije znao za njegovo postojanje. Sjećam se kada mi je Gabi pričala kada je išla u Čile 2011. godine i da je u metrou vidjela ljude kojima na telefonu iskaču nekakve notifikacije.
- Nisam nikako mogla da razumijem šta je to što im iskače. Prišla sam jednom od njih i objasnio mi je da je to Facebook. Da koristi internet da se poveže. – prisjeća se tog dana.
- Šta si uradila onda kada si to vidjela. – pitam je.
- Zamolila sam ga da mi pokaže kako da to napravim i onda sam provela čitavu noć na internetu. Nisam spavala taj dan nikako koliko mi je sve bilo zanimljivo.
Da bi korstio internet na Kubi imaš dvije opcije.
1. Da kupiš kubanski broj i sa njim internet – teža
2. Ili da uzmeš ETECSA kartice na osnovu kojih ćeš se povezivati na internet – meni lično lakša.
ETECSA je inače kompanija koja prodaje internet kartice u trajanju od jedan, tri ili pet sati, a cijena za svaki sat iznosi 1 CUC (oko 80 centi) ako se kupuje direktno kod kompanije. Ako se kupuje na ulici, zna da bude skuplje. Ovako izgleda ETECSA kartica.
Funkcioniše da način da se povežeš na ETECSA mrežu koju obično nalaziš u njihovoj radnji ili u određenim internet parkovima u gradu. Potom uneseš username i šifru koja se nalazi se na kartici i tvoje internet vrijeme kreće.
Mali savjet
Ukoliko se konektuješ na određenu privatnu mrežu putem ETECSA kartice, zna se desiti da ti pri odjavljivanju sa interneta, ta mreža “pojede” preostale minute. Zato, ukoliko je moguće, uvijek se prijavljuju samo na naznačenim mjestima i izbjegavaj privatne hotspotove ukoliko ćeš je koristiti.
Isto tako, većina hotspotova ima limit za 30 korisnika, te ukoliko vidiš da je mnogo ljudi konektovano na net, nemoj se iznenaditi ako vidiš da sporije radi.
I znaj da ako padne kiša, on često ne radi ili dosta sporije radi. Ozbiljno kažem.
Šta misle o Fidelu Kastru?
Jedno od vjerovatno najtežih pitanja na koje ne postoji jedan odgovor, te bih vjerovatno mogao jedan čitav tekst da napišem samo o ovome. Ali kako već čitaš ovaj tekst dugo, ispričaću ti jednu priču koja će možda najbolje da odgovori na ovo pitanje, a koju sam čuo od Gabi.
- Na dan kada je Fidel umro, bila sam u diskoteci i odjednom se ugasila muzika i ljudi su počeli da izlaze napolje. Nikome nije bilo jasno šta se dešava. Na prvu sam mislila da nas Amerika ponovo napada. A onda kada sam izašla, shvatila sam da je Fidel upravo umro. Moj otac me je zvao i rekao da hitno dođem kući. Vozeći se autom ka Vedadu, vidjela sam gomilu ljudi na ulicama koji plaču od tuge, ali i neke koje slave od sreće. Tako je i bilo dugo. Bilo je onih koji su plakali sedmicama, ali i onih koju pravili žurke. Mada, za mene i moju porodicu, Kastro je ipak bio neko sa kim se ponosimo i koga smo voljeli.
Viza za Kubu
Za građane Bosne i Hercegovine potrebna je viza za Kubu. Na ovom linku, nalaze se sve informacije kako se ona dobija. Za državljane Srbije i Hrvatske, viza nije potrebna.
Ostale korisne informacije i savjeti koji te možda mogu zanimati
Šta ponijeti na Kubu od garderobe?
Koliko koštaju nekretnine na Kubi?
Još jedna velika mudrolija Kube je što je cijena nekretnina ovdje, neznatno manja nego kod nas u BiH, te stanovi kuće mogu da koštaju desetine, ali i stotine hiljada evra. Pričajući sa Gabi o ovome, nije mi bilo nikako jasno kako mladi Kubanac onda može da se odseli od svoje porodice i započne svoj život.
- Ne može. Ova kuća u kojoj živim u kojoj si sada, će ostatiti meni kada moj otac umre. Tako se ovdje stiču nekretnine.
Da li se smije piti voda iz česme?
Iako će ti neki reći da ne smije, ja sam pio vodu iz česme sve vrijeme i nisam imao nikakvih problema.
Kakvi su adapteri za struju?
Na Kubi su drugačiji adapteri nego kod nas, te je potreban onaj “američki” tip adaptera. Topla preporuka da ga ponesete, jer ga tamo nisam vidio na mnogo mjesta da se uzme.
Državno uređenje?
Na Kubi vlada jednopartijski sistem, te postoji samo komunistička partija. Glasanje navodno nije obavezno, ali suštinski ipak jeste, te možete imati problem ukoliko niste izašli na izbore.
Pleše li se salsa zaista na svakom koraku?
O da! Dok sam bio smješten kod Gabi, nerijetko smo išli na salsa žurke u barove oko Vedada, gdje apsolutno svi ljudi plešu, i to ne samo da plešu, već jako dobro plešu. Nije ništa neobičn ni vidjeti osobe koje plešu dok čekaju u redu ispred supermarketa, dok toče gorivo na pumpi i slično.
Evo jedne pjesme grupe sa Kube koja mi se često vrti u glavi u posljednje vrijeme.
I ono što me svi pitaju.
Kako se to zaista živi na Kubi?
Mislim da nigdje na svijetu, nakon skoro 60 zemalja koje sam posjetio, nisam vidio da ljudi žive na ležerniji, opušteniji i lakši način nego ovdje. Nigdje nisam vidio ovoliko ljudi da ne rade apsolutno ništa, već samo sjede na stepenicama i gledaju u daljinu. Satima. Nigdje nisam vidio više ljudi sa preko 90 godina koji izgledaju kako da im je oko 70 i rade gotovo sve stvari potpuno normalno. U sjećanju mi je jedno veče kod bake od Gabrijele, kada je čitava porodica počela da je kritikuje što nije prestajala da pije vino, a ona sao odmahivala rukom.
Govorili su joj “prati svijetlo baba ako ga vidiš” a ona se samo smijala i odmahivala im rukom.
Ne znam da li sam se ikada vratio sa nekoga putovanja sa toliko utisaka, uspomena i pitanja na koja ni dan danas ne znam odgovor i vjerovatno nikada neću znati. Ali baš to je Kuba. Jedinstvena i totalno neobična zemlja, puna šarenila, koja te sigurno neće ostaviti ravnodušnim i koju ćeš pamtiti dok si živ, jer samo je jedna Kuba i uvijek će biti.
P.S. Ukoliko tražiš više informacija o Kubi, ovdje se nalazi tekst o nekim zanimljivostima sa ovog ostrva, a za one koje zanima više o Če Gevari, pisao sam ovaj tekst o 10 zanimljivih činjenica o njemu.
ISPLANIRAJTE SVOJE NAREDNO PUTOVANJE – Tips & tricks
UZMITE JEFTINU AVIO KARTU
Pronađite jeftin let na sajtovima Kiwi ili Skyscanner koji u sebi imaju bazu svih avio prevoznika i ne treba vam niti jedan drugi sajt pored njih da tražite vaše avio karte. Ukoliko želite, možete isprobati i stranicu Aviasales, koju isto tako nekada koristim.
REZERVIŠITE SVOJ SMJEŠTAJ
Bez dileme, sajt sa najvećom ponudom smještaja na internetu je Booking.com, te apsolutna preporuka za njega. Ukoliko ste tip osobe koja preferira hostele i jeftinije opcije putovanja, onda možete isprobati sajt Hostelworld, koji ima najveću bazu hostelskih smještaja na svijetu.
IZNAJMITE AUTO NA PUTOVANJU
Pojedina putovanja će zahtjevati i rentanje automobila, a kompanija koju preporučujem i koja ima odlične cijene rentanja je Rentalcars.com. Kompanija je zastupljena širom svijeta, imaju dobre cijene i nekako su sigurna opcija za vaša putovanja.
ISPLANIRAJTE TURU PRIJE ODLASKA
U koji god dio svijeta da odete, vjerovatno ćete ulaziti u muzeje, tvrđave i razne druge atrakcije, a to nekada zahtjeva i čekanje u redu. Stoga, ono što možete uraditi je rezervisati skip the line karte za većinu turističkih atrakcija na sajtovima Tiqets i GetYourGuide. Ova dva sajta, imaju i veliki broj odličnih izleta širom svijeta, te svakako preporuka da ih istražite.
NE ZABORAVITE PUTNO OSIGURANJE
Prije putovanja, posebno onih dužih, dobro je uzeti i putno osiguranje, a moja preporuka bi bilo Asa osiguranje. Ovo je inače druga najveća osiguravajuća kuća u Bosni i Hercegovini, a osiguranje na njihovom sajtu, možete uzeti za bukvalno dvije minute i biti mirni na vašem putovanju.
Zainteresovani smo za putovanje na Kubu, suprug ,djevojcica 14 g i ja, te s nama jos jedan par sa 2 curice 14 i 16 g.
Mi bismo iduce godine,april ili maj..
Hvala.
Lp
Tamara
Supruga i ja spremamo se u 6.mj.na Kubu, pa ako je moguće još par informacija.
Pozdrav
Ivica
Zdravo zainteresovana sam za putovanje na Kubu.
Evo saljem moj mail pa ako mozete da me kontaktirate i fate malo vise informacija o putovanju. I da li je dobro ici u novembru?
Hvala
Svaka čast za objavu.. isao bi sa sinom na kubu ili sam ..iz beograda sam..nista ne znam o putovanjima van granice bivse jugoslavije.. nekako mi nije ni trebalo jer sam sve imao i ovde.. u dusi sam jugosloven.. a sada..sada je vreme obici i neke egzoticne destinacije..
Zainteresovana sam za Kubu. Išla bi i moja drugarica. Javite šta organizujte i kad
Planiram putovanje na Kubu, u martu sledece, 2024.godine.
Ukoliko ima zainteresovanih za putovanje u ovom vremenu, i ukoliko organizujete grupu za put, zelim da postanem clan grupe.
Pozdrav,
Tamara Milenković
Zainteresirana za put na Kubu, mart/april 2024. 4 osobe bi putovale 🙂
Utisci sa Kube su predivni. Odavno već želim da je posjetim.
Ukoliko planiraš početkom sledeće godine tamo, bila bih vrlo vrlo zainteresovana i molim te da mi pišeš na mejl 🙂
Puno pozdrava iz Crne Gore!
Zainteresirana za Kubu,,,,,siječanj ili veljača
savrseno!
rodjena sam banjalucanka, zivim u beogradu i sanjam bas ovakav godisnji odmor vec neko vreme i bas na kubi
ako budes planirao ovako nesto u periodu kraj aprila i pocetak maja 2024-te, volela bih da me povedes
neizmerno HVALA na predivnom putopisu
Možda vam mogu dati par korisnih i formacija posto smo se sad vratili sa Kube.
Novac ne treba menjati na aerodromu i u zvanicnim bankama zato sto je kurs mnogo manji nego na crno, a to će vam najsigurnije pomoći host u smeštaju gde jeste, imia čak i na ulici.
Sve može da se plati u evrima i dolarima, ustvari Taxi i troškovi kafe i doručka u smeštaju se plaćaju samo u evrima i dolarima, kao i turistički autobusi.
Na bankomatuma nema para, kao ni u vecini banaka. Mi smo uspeli da podignemo pezos sa visa karticom samo u zgradi od New scotia bank u starim gradu, Cuba street.
Ako mislite da ćete proći jeftinije tako sto ćete jesti na ulici, street food, toga nema, kao sto nema ni hrane u prodavnicama, tako da ćete u havani jesti samo u restoranima u kojima ne možete da platite karticom. Tamo gde može da se plati karticom, i to samo kreditnom karticom, su hoteli i jedan italijanski restoran na setalistu pored mora.
Ako ste u mogucnosti da ponesete poklone za decu (cokoladice, snalice, gumice za kosu, balone, pribor za školu, i verujte oni nemaju hemijske olovke, lekove, Paracetamol, aspirin…, sapune, četkice za zube, kaladonte, brijace. flastere, ponesite, njima je potrebna svaka pomoć. Ja sam ponela pun kofer svega toga, i stvarno im je sevap dati
Ako odlučite da budete samo u Havani, bićete malo u soku, ali ćete se vratiti puni utisaka o ljudima i samom gradu. Pokušajte samo da zamislite kako je sve to izgledalo pre 60 godina, kad i sad te stare oronule zgrade izgledaju prelepo, a ljudi smireni
Oduševljena sam sa tobom, tekstom koji si napisao! Definitivno hocu da idem na Kubu!!! Definitivno ne bih preko neke agencije, posle ovog sjajnog “članka”iako sam jednoj pustila email, ali svakako zanemaricu.. Očekujem odgovor na email, uopšte kontakt kako za putovanje na ovu destinaciju, tako i za ostale !
Zainteresovana sam za put na Kubu.
Cao
jako lijep clanak. Krajem godine planiramo da odemo nekoliko dana na kubu., jedno pitanje za vas..,
da li ima nasih ljudi koje prave obilazke po kubi i gdje najbolje ili kome da se obratimo.. mi bi smo samo let rezervisali i sve ostalo spontano..
hvala unaprijed
Zana
Cao! Tekst je odlican. Dugo mi je zelja da posetim Kubu, samo nazalost nemam saputnika u toj avanturi. U prilogu je moj mejl pa me molim te kontaktiraj sa detaljnijim informacijama putovanja 🙂
Pozdrav, Katarina
Dogovoreno Katarina 🙂
Divan putopis! 🙂
Da li uskoro planiraš na Kubu ili neko slično putovanje?
Zainteresovan sam za put na Kubu.
Divan članak!
Hvala 🙂
Vozim se tako neki dan sa posla i razmišljam za čim bih žalila da sutra umrem. Dakle, do svoje 40. (sto nije daleko) voljela bih da je posjetim. Kuba… (samo da se ne zaljubim u tu zemlju, ali sa ovakvim tekstom, biće teško)! ?
Postovani,
citala sam Vas vrlo pazljivo posto ste sve prelepo i detaljo opisali. (neznam jel vam to preofesija ili samo ljubav prema Kubi)
Ali ipak neznam kada je najbolje vreme ustvari koji je najbolji mesec da se ide na Kubi, ALI da se plazira opusteni, pliva i da se seta po Kubi?! Da ne bude prevruce na plazama ali da ne bude i hladno
Koja je Vasa preporuka, koji mesec odabrati?
Uzimajuci u obzir da bi ste mi posvetili vreme i udostoili me odgovorom, unapred HVALA
Zdravo!
Zainteresovana sam za putovanje na Kubu.Drugarica i ja bi isle ,ako sam dobro razumela organizovacete nesto pa bi se i mi prijavile?.Molim Vas za vise informacija.Hvala na divnom tekstu i informacijama,uzivanje je citati.?
Bojana Ciric
Podrav, naravno javi za organizaciju za kubu. Obavezno
Dragi Roberte, odavno te pratim. Suprug i ja smo zainteresirani za put na Kubu s tobom. Ako budeš vodio neku turu please javi 🙂 imamo dječaka kojem će u maju 3 godine. Nisi pisao da li je putovanje pogodno za djecu? Ako nije, da ga ne vodimo.
Pozdrav iz Sarajeva
Una
Možda nije najbolje vrijeme sada da se ide sa djecom iskreno.
Onda ga naravno ne bi vodili, ali ako slučajno budeš nešto organizovao javi, to nam je destinacija iz snova i želimo da je doživimo na pravi način, tako da bi rado išli ?
Pozdrav,
Veeelika mi je zelja da posjetim Kubu sa obitelji a posto imam sina od 7 godina voljela bih naravno preporuku za smjestaj i vodića radi sigurnosti i dobrih savjeta.
Uistinu bih Vam bila zahvalna na javljanju kome i kako da se obratimo za godisnji odmor i da uspijemo odavdje (Njemacka) da organiziramo sve.
Unaprijed zahvaljujem od srca.
zainteresovan javite
Pozdrav,,Robert ..Ja sam iz Banjaluke ..
Zeleo bih na putovanje s tobom na Kubu..
Ukoliko organizujes nesto tako molim vas obavestite me na mail.
Unapred zahvalan
Pozdrav,
Kupio sam karte za Havanu od 21.1. – 4.2.2023. Idem sa obitelji, nas 4. Molim te preporuku za boravak i vodica.
Hvala
Javite se Ivelin Palacio za smještaj koja je označena u tekstu, ona će vam biti i vodič 🙂
Pozdrav,takodje zainteresovan za putovanje na Kubu,pa me obavesti ako ima nešto u planu.
Pozdrav,
Pokušao sam da te kontaktiram preko YT, verovatno nisi video poruku pa da pokušam ovde.
Žena i ja putujemo na Kubu za dvadesetak dana. Kupili smo neke lekove i poneli bismo još neke stvari koje bismo voleli da damo devojci koja studira medicinu, pojavljuje se u videu. Kako bismo mogli da stupimo u kontakt sa njom i da joj damo te stvari?
Pozdrav!
Odlično.Javite kad bude tura,molim,poz
Odlično opisano.Molim da mi javite kad bude bila organizovana tura,poz
Odličan tekst,veoma detaljno sve.Bila bih zainteresovana za sledeću turu,poz
Postovanje,
zainteresovani smo za Kubu, 2 osobe, januar 2023.
Hvala
Poštovani,
sviđa mi se Vaš tekst o Kubi. Suprug i ja željeli bi ići vrlo uskoro na Kubu pa me zanima organizirate li kakav polazak u dogledno vrijeme.
Biće naredne godine možda neka tura 🙂
Molim vas obavestite nas kada budete organizovali turu za Kubu. Suprug i ja s o zainteresovani.
Dogovoreno Jasmina 🙂
Izvanredan tekst. Bravooo. Ja i moj suprug smo zainteresivani za Kubu i to po mogućnosti u februaru ili martu 2023 .ukoliko budete pravili turu željela bih da me obavijestite. I ja sam zainteresovana za posjetu nekom delfinarijumu ?. Hvala
Hvala Svetlana 🙂
Planiram Kubu da obidjem u skorije vreme pa ako si i ti zainteresovan, javi.
Pozdrav,
Dušan
Pratim vase emisije na you tube koliko mi vreme dozvoli.Obozavam da slusam sve sto izlazete. Vec sam par koleginica zainteresovala za putovanje, naravno pod povoljnim uslovima jer i mi smo putnici pliceg dzepa. Ako ima neki termin za Kubu koji bi nama bio prihvatljiv, molila bi vas da me obavestite.Hvala.
Poz.
Stanica Jevtovic
Beograd
Pratim vase emisije na you tube koliko mi vreme dozvoli.Obozavam da slusam sve sto izlazete. Vec sam par koleginica zainteresovala za putovanje, naravno pod povoljnim uslovima jer i mi smo putnici pliceg dzepa.
Poz.
Stanica Jevtovic
Beograd
Cao. Upeavo sam procitala ovaj divni tekst o Kubi i ja sam iste situacije kao i Vi a zeljela bih posjetiti Kubu sa suprugom
Na kursu španskog jezika sam radila kratku prezentaciju o Kubi, svojevrsni turistički vodič 😀 bilo je jako lijepo prisjećati se određenih dijelova glavnog grada, kao da sam bila tamo, sjedila na pozidama Malecona, uživala u Habana vieja i Fusterlandiji, i pila svoj najdraži koktel u Bodeguiti del medio. 😀 Iskustvo koje ste podijelili zaista inspiriše, a želja mi je, već godinama unazad, na duži period otići na Kubu. U međuvremenu, svakako sam za neko organizovano putovanje 😀
Veliki pozdrav!
Zainteresovan sam za put na Kubu.
Zamolio bih te da me obavestiš ako bude neki organizovan polazak i da li ce biti nesto u 2022 god.
Ako vec ne moze Kuba mozda neka druga destinacija?.
Hvala
Pozdrav Roberte,
Od nedavno pratim tvoj rad na YouTube, odličan posao, zaista to radiš na jako kvalitetan način.
Zainteresovan sam za put na Kubu. Zamolio bih te da me obavestiš ako bude neki organizovan polazak.
Hvala
Dogovoreno Radovane 🙂
Nista lepse i pitkije nisam procitala sve ste dotakli,sve obradili jedino mi je ostalo nejasno da li je postojala hemija sa Gabi ili me je ponelo
Hvala mnogo Slavice 🙂
Svidja mi se ceo koncept, zainteresovan sam za putovanje na Kubu pod tim avanturistickim uslovima. Kontaktirajte me ako bude nesto interesantno. ?
Važi Đorđe 🙂
Prvo da Vam se zahvalim na ovako divnom i detaljnom opisu Kube ? Toliko ste verno i detaljno i predivno predstavili Kubu da sam ja stekla utisak da sam tamo. Da li mogu, obzirom da ste definitivno bas bas informisani, da Vas pitam kako stoje stvari sa zaposljenjem i ostcarivanjem prava za trajni boravak? Moja porodica i ja bismo bez razmisljanja spakovali kofere i preselili se u taj raj na zemlji. Unapred hvala na odgovoru ?
Zainteresovan sam za Kubu.Kad bude javite.
Zainteresovana za putovanje! :))
Pozdrav,
Zainteresirani za putovanje pa kad bude javite.
Zanima nas da li se isplati ići u drugoj polovici srpnja u casa particular bez klime s obzirom na temperaturu.
Pozdrav iz Zagreba
Ćao Kristina, mislim da nije pametno ići u to doba godine iskreno. Loša je sezona tada.
Nakon dužeg razmatranja destinacija koje želimo da posetimo, pre par dana smo donele odluku da to bude Kuba i nakon čitanja ovog teksta shvatamo da je ta odluka apsoultno ispravna!Savršeno napisan tekst, sa puno detalja, puno emocija i naša želja da posetimo Kubu je sada drastično veća 🙂 Vidimo se na Kubi u oktobru! 🙂
Drago mi je to čuti ljudi. Uživaćete sigurno 🙂
Postovani,
zainteresovana sam za put, pa kada bude nešto u najavi, javite ? Bravo za tekst!!! Ako su u planu i neke druge destinacije, takodje suprug i ja zainteresovani!
Srdacan pozdrav iz Kragujevca!
Hvala Majo, javim ako nešto bude uskoro 🙂
Svaka cast na detaljnom objasnjenju,ubedljivo najbolji tekst koji sam citao o Kubi,Nema sanse da neodem na 60 dana ,molim te koliko bi mi otprilike trebalo novca za lagodan provod tamo,jel bi bilo dosta jedno 10000 dolara,bez troskova prevoza
Išao bi na Kubi, bilo kada
Prvićemo neko putovanje uskoro 🙂
Išo bi na Kubu u decembar
Hvala za tekst. Sjajan je. Išao bih na Kubu u Martu tako da bih ti se rado pridružio…pogotovu ako je druga polovina Marta u pitanju.
Pozdrav
Pozdrav Aleksandre, čim bude neka tura javim 🙂
Ćao,
Odlicna priča o Kubi?
Interesuje me kada ideš ponovo na Kubu tj da li ideš ovog aprila i da li praviš grupu?
Hvala
Pozdrav Jelena, bilo je u planu da se ide sada, ali je cijena avio karta baš poskupila, tako da ćemo malo pričekati sa tim.
Beskrajno Hvala
Hvala Slavka 🙂
Pozdrav svima, pozdrav “Rio”, ima li šanse da krenemo na putovanje na Kubu u martu ove godine (2022) kako je nagoviješteno ranije? Jaaaakooo bi me veselilo. Sad kad su ukinuli zabrane, bilo bi lijepo iskoristiti priliku. A mart je, kako piše, najbolje vrijeme za odlazak na Kubu ?
Hello i od mene 🙂 takođe sam zainteresovana za putovanje na Kubu u martu. Treba otići dok je takva kakvom je opisuju svi – šarena, inspirativna, autentična. Nadam se da ovaj izraz zainteresovanosti doprinosi šansi da se putovanje organizuje i realizuje, na sveopšyu radost
Pozdrav Olivera, čim bude neka tura javim. Bilo je u planu da bude u martu sada, ali su avio karte nenormalno otišle gore, tako da čekam da se to malo smiri 🙂
Pozdrav zainteresirana za putovanje u vašem aranžmanu
Hvala Sanja, čim bude tura javim 🙂
zovem se nenad i hteo bih da idem na kubu u januaru-februar 2022.treba mi iskusto i savet u pogledu dobijanja vize,trase i karte za avion i ostali saveti .ja sam iz beograda .ostao bih na kubi 15-30 dana.dali ima zainteresovanih za kolegijalan put za kubu
cao nenade.ja sam iz kruševca,i ja bih išla u februaru na kubu disko drugar organizuje putovanje od 17 dana za 1380 eura jako lep arazman meni je potreban neko da ne bih platila doplatu jednokrevetnu sobu pozdrav nena
Hey 🙂 Vidim da je proslo dosta vremena od ovog posta ali eto da se i ja prijavim u slucaju da se nesto organizuje. Zainteresovana sam i za druge destinacije 🙂
Hvala Nina, biće nešto u martu naredne godine 🙂
Fantastičan tekst 😀 odusevljava me koliko ima detalja 😀
Javi mi molim te kada bude na pomolu nova tura za kubu 😉
godinama plesem salsu, evo osecam kako me kuba zove xD
Hvala mnogo Milane, biće uskoro neka, samo da se malo situacija tamo smiri 🙂
Pozdrav! Ima li kakvih planova za akciju? Bliži se kraj ljeta, zima će doći dok se okrenemo ? A ja bih tako raaadooo išla ☺️
Count me in 🙂
Važiii 🙂
Docek Nove 2022. na Kubi mi se cini kao odlicna ideja!! Ima li nade za takvo nesto? :DD
Mislim da i te kako ima :))
Pozdrav,
zainteresirana sam za put, pa kada bude nešto u najavi, javite ?
Super, hoću 🙂
Odličan tekst, sve je napisano. Sad ostaje samo da to sve to vidim i proživim.
Dakle, ako krećete uskoro ja sam za.
Već neko vrijeme planiram put, ali nikako da se poklopi, pogotovo ovih zadnjih godinu dana.
Nije mi problem putovati ni sama, ako ne bude ništa organizirano, pa mogu li se javiti za savjet kako naći karte.
Meni odgovaralo vrijeme kad se može roniti.
Ne brine me kovid ako je potreban PCR, čak ni kratka izolacija npr 1-2 dana, mogo ostati oko 10-12 dana
Hvala Majo, čim bude neka tura javim 🙂
Pozdrav, nesto sam istrazivao o Kubi i naisao na ovaj tekst.
Oduvek sam zeleo da obidjem ovu zemlju, putovanja i uspomene sa putovanja su nesto najlepse i ostaju u secanju celog zivota, a mogu da zamislim kakva secanja tek ostaju posle Kube. ?
Kad bude bilo moguce ponovo da se putuje, uzmite me u obzir jer sam veoma zainteresova.
Srdacan pozdrav. ?
Super Marko, biće tura za Kubu uskoro 🙂
Hocu i jaaaaaaa 🙂 rado bih da se organizujemo 🙂
Uuuh,Kuba je moja davnašnja želja.Videti,osetiti i upoznati taj neobični svet dok ga ne amerikanizuju.Klasično turističko putovanje preko agencija i hoteli mi nisu zanimljivi,a uz to su i skupi.Ovo bi bilo idealno.JA SAM ZA.Ne verujem da će se situacija u prvoj polovini stabilizovati,ali u drugoj pol.postoji šansa.Javi kada budeš imao nešto konkretno.
Držim fige da odete Vesna 🙂
Hocu i jaaaaaaa 🙂 rado bih da se organizujemo 🙂
Kad bude neka tura za Cubu, zovite! ?
Može 🙂
Pozdrav,
interesuje me hocete li organizovati skoro neku turu za Kubu?
Pozdrav Marija, u planu je kad se malo smiri ova situacija. Biće vjerovatno ove godine 🙂
Kad budete imali ponudu pošaljite mi molim vas na mail. Hvala 🙂
Zainteresovan sam za putovanje.
Zdravo, jako mi je drago da sam naletila na ovaj tekst u kojem sam pročitala zaista dosta toga. Naime, ja imam ljubavnu vezu sa jednim Cubancem putem interneta. I ako se nikada nismo vidjeli uživo naša ljubav je nevjerovatno velika. Naša želja je da budemo skupa jednoga dana. Razgovarali smo o tome jako puno i došli do zaključka da je bolje da on dođe u Bosni da živi samnom nego da ja idem tamo. Zanima me ako imaš više informacija o tome kako bi to mogli izvesti. Srdacan pozdrav za tebe!
Heeej, prije svega drago mi je zbog tebe. Mada, i sama znaš da je Kubancima malo nezgodno da putuju, ali mislim da ako se udaš za njega, on ima pravo da dođe i bude kod nas, tako to obično rade. Ali vjerovatno postoji za svaku zemlju neki uslov….ako da provjeri. Žao mi je što ti ne mogu više pomoći zaista 🙂
Poštovani!
Imao bih nekoliko pitanja u vezi transfera novca u Kubu?Koliko se smije nositi sa sobom? Koju valutu je bolje imati? Može li se podići novac na bankomatu od banke Unicredit BiH ili je bolje Reifeisen? Može i Adikko?? Može li se u desetom mjesecu naći mali stan u Blizini Havane za jedno 15-20 Eura dan uz plaćanje akontacije prije putovanja /od jedno deset dana/Gdje mijenjati valutu? i slično mada je možda nešto napisano u članku koji moram još jednom pročitati!
Poštovanje
Ivan!
Pozdrav Ivane, sa sobom nositi koliko god želite, sigurna je zemlja, a ponijeti američke dolare ako je moguće. Ja sam Raiffeisen normalno podizao, mada bolje nositi keš kako nema mnogo bankomata. Može stan po toj cijeni 🙂
Hvala!
Zdravo ti si pravi kubanito… ja trebam još neke info pa čak i dog oko zajedničkog putovanja i još nekih pitanja… pa molim da mi se javite na mail
Može možeeee 🙂
Divan tekst koji me je inspirisao da ispunim sebi davnašnju želju i napokon posjetim Kubu, nadam se u martu naredne godine 🙂
Drago mi je da ti se dopao Sanja. Želim ti od srca da je posjetiš naredne godine, a možda se i vidimo tamo 🙂
Hvala puno..Nadam se 🙂 Već sam se dala u planiranje (sviđa mi se taj airbnb), još samo da nađem te jeftine karte koje spominješ, da preživim put od 15 sati (nisam još nikad putovala avionom, trebalo je ovog leta u Grčku, ali…), da me ne spreče da putujem…i eto me u El floriditi da ispijam daikiri ko Hemingvej naravno 🙂
Šta god bude trebalo za Kubu, samo piši 🙂
Hvala još jednom, hoću, prije svega za karte ako zatreba. Za sada imam to preimućstvo da mogu da putujem kad hoću, jer sam frilenser (nadam se ipak da internet neće previše zezati) ali skyscanner nažalost nema opciju da mi da najpovoljnije datume.
Da li bi rekao da je 10 dana dovoljno da se koliko toliko upozna Kuba? Takođe, da li se već izgubio taj autentični duh i zavladao tzv. diznilendski? Mislila sam da će se to desiti odmah nakon smrti Kastra. A ja bih ipak autentičnu Kubu, onakvu iz knjige Starac i more, koliko god je to moguće 🙂