Šta videti u Madridu?
Nekad glavni grad prekookeanske imperije, a danas Kraljevine Španije, Madrid je bio i ostao jedna od najvećih evropskih metropola. Ne samo zbog svojih velelepnih građevina i burne istorije, nego i zbog sadržajnog kulturnog života koji odlikuju autentični kastiljanski duh i kosmopolitski nemir. Još od 1561., kada je postao prestonica proglasom kralja Filipa II, u njemu su se gradile raskošne palate, monumentalna zdanja i prostrani parkovi. Njegove najveće kulturne znamenitosti mogu se obići pešice i zato vam predlažem turu „Madrid za početnike“. Mapa vam neće biti potrebna, osim ako već sada ne želite da obeležite nezaobilazna mesta. Pre nego što krenemo, moram vam pomenuti da je Madrid prestonica sa najviše sunčanih dana u Evropi. Sunce vam nikada neće nedostajati, naročito ako odputujete u periodu od aprila do oktobra. Dan traje oko sat vremena duže nego u Beogradu, iako je vremenska zona ista. I jedno upozorenje! Ne očekujte sladoled na svakom ćošku niti česme sa pijaćom vodom. Madriđani se najradije osvežavaju pivom i letnjim vinom, a pauzu možemo napraviti u nekom od bezbrojnih barova. Vamos!
Puerta del Sol. Neka naša polazna tačka bude Puerta del Sol. To je srce Madrida, najveći i najznačajniji trg sa koga se račva čak deset ulica. Ovde se ispred Zgrade pošte (Casa de correos) nalazi Nulti kilometar, (Kilómetro cero) centralna tačka Iberijskog poluostrva i obavezno mesto za slikanje onih koji se prvi put zadese u Madridu. U blizini je i statua medveda, zaštitnika grada koji je omiljeno društvo na fotografijama mnogih turista.
Kraljevska Palata. Ulicom Arenal dolazimo do Trga Orijenta (Plaza de Oriente), a zatim i do sledeće nezaobilazne stanice, Kraljevske palate (Palacio Real). Ovo raskošno zdanje potiče iz XVIII veka, a španski monarsi se mogu pohvaliti kako imaju najveću palatu u Zapadnoj Evropi. Almudenina katedrala, koja se nalazi odmah pored (Catedral de la Almudena) potpuno je u njenoj senci. Nedovoljno privlačna i monumentalna u odnosu na katedrale drugih evropskih prestonica, građena je u XIX i XX veku u neoklasičnom stilu, ali tek 1993. zvanično je postala glavna madridska crkva. Svetsku slavu stekla je tek od 2004. kada su se u njoj venčao sadašnji kraljevski par.
Trg Španije. Prolazeći pored kraljevske bašte koju je osmislio čuveni venecijanski majstor Sabatini dolazimo do Trga Španije (Plaza de España). Ovo je jedan od omiljenih gradskih parkova za organizaciju letnjih koncerata i bazara, a prepoznatljiv je po spomeniku Migelu de Servantesu. Pored ovog slavnog Španca ovekovečeni su i junaci njegovog viteškog romana za koji kažu da je najprevođenija knjiga na svetu posle Bibilje: lutajući vitez Don Kihot na konju i njegov verni pratilac Sančo Pansa na magarcu. Na panorami trga ističe se i zgrada Španija (Edificio España), izgrađena 50-ih godina prošlog veka u neobaroknom stilu.
Gran Vija. Baš kod Trga Španije kreće žila kucavica Madrida, Gran Vija. U doslovnom prevodu njeno ime znači „veliki put“. Zbog velikog broja pozorišta i bioskopa zovu je „evropski Brodvej“, ali je prepoznatljiva i kao „ulica koja nikada ne spava“. Svakodnevno ovuda protutnje hiljade ljudi i automobila, noću blješte svetleće reklame, suveniri i izlozi, ispred kojih spavaju prosjaci pokriveni kartonima. Ovde se vide sva lica velegrada i sve ono što mami posetioce da se vrate Madridu: raskošne građevine, puni barovi i neumorne ulice.
Sibeles. Ako nastavite Gran Vijom, a zatim kod Zgrade Metropolis produžite Ulicom Alkala, dolazite do Trga antičke boginje Sibeles (Plaza de Cibeles) i njene palate u kojoj je smeštena Gradska skupština. Na ovom mestu kraljevski klub Real Madrid i španska reprezentacija slave sve svoje pobede, a malo niže, niz ulicu Paseo del Prado, nalazi se Neptunov trg (Plaza de Neptuno), mesto za proslave Atletiko Madrida. Kad smo već kod fudbala, stadion „Santjago Bernabeu“ nalazi se na severu grada blizu Trga Kastilje (Plaza de Castilla) okružen skupim stambenim i poslovnim neboderima dok je stadion Atletika „Visente Kalderon“ na samom jugu, u radničkom naselju Argansuela. Ovoga puta nije nam usput da ih obiđemo, ali neka to ostane za neku od naših narednih šetnji.
El Retiro. Od trga Sibeles ulicom Alkala dolazimo do Kapije za Alkalu (Puerta de Alcalá) monumentalnog slavoluka iz XVII veka. Iza njega ćemo ugledati velelepnu kapiju Retira, ogromnog parka koji je nekada bilo kraljevsko odmaralište na periferiji grada, a danas omiljena urbana oaza. Madriđani ovde najviše vole da provedu nedeljno popodne, da prošetaju, izvedu ljubimce, sunčaju se, džogiraju, dok će samo pravi turisti iskoristiti posetu Retiru da zaplove veštačkim jezerom. Ne ustručavajte se da predahnete na travi, da se opružite ili napravite piknik.
Muzeji. Od Retira ćemo se spustiti ulicom Paseo del Prado kako bismo došli do takozvanog „Trougla umetnosti“. Njega čine tri muzeja: El Prado, Reina Sofia i Tisen Boernitsa. Goja, Velaskes, Greko čekaju vas u prvom, Pikaso, Dali i Miro u drugom, i čitava istorija evropskog modernog slikarstva u trećem. Za svaki od njih pojedinačno bilo bi vam potrebno bar tri sata ili tri dana, ali predlažem da kod stanice železnice i metroa Atoća (Atocha) uputimo u kvartove kako bismo osetili autentični šarma Madrida.
Kvartovi. La Latina je jedan od najživopisnijih centralnih kvartova Madrida. Zbog velikog broja barova, pozorišta i večernje vreve koja oko ponoći dostiže vrhunac, La Latina je pravo mesto da osetite šarm tapas barova. Fjesta se odavde obično seli u Malasanju, najalternativniji madridski kvart gde se u tipičnim lokalnim barovima (garritos) osamdesetih stvarala moderna muzička i umetnička scena Španije. Danas se ovde nalaze trgovine polovne i vintidž robe, hipsterske kafeterije, prodavnice ploča i muzičkih istrumenata… Kada padne noć atmosfera isprepletanim ulicama kao u lavirintu tiskaju se reke ljudi, atmosfera opija umesto pića, a muzički repertoar je mešavina raznih zvukova iz različitih perioda. Šta kažete za jutanju kafu posle burnog vikenda nekoj od gradskih pijaca?
Pijace. U nekoliko ulica kvarta La Latina nedeljom od 9 do 15 časova zaživi El Rastro, urbani madridski buvljak još od 1740. Dok birate novu ili polovnu robu izloženu na podu i tezgama, svratite u lokalne barove na tapas i pivo. U blizini je Tržnica Svetog Migela (Mercado de San Miguel), najsavremenija zatvorena pijaca od čelične konstrukcije gde se u prefinjenom ambijentu degustiraju i prodaju hrana i piće. Prva spontana i nenametljiva, druga stilizovana i prefinjena, ali obe predstavljaju slike autentičnog Madrida.
Plaza Mayor. Već smo se našli istorijskom kvartu Madrid de los Austrias, koji je dobio naziv po tome što je najveći broj zdanja izgrađen u vreme austrijske dinastije Borbona. Još nekoliko koraka i dolazimo do još jednog trga (Plaza Mayor). To je tipičan kastiljanski zatvoreni trg sa osam ulaza u obliku lukova, koji je nekada služio za borbe bikova, izvođenje predstava ili javna pogubljenja, a danas je glavno odredište bogatih turista za ispijanje kafe i kupovinu suvenira. Na trgu se nalazi i konjanička statua Filipa III. Ako sledeći put budete dolazili u decembru ili januaru, obavezno obiđite tradicionalni božićni vašar.
Ovde ćemo se zaustaviti. Šetnju nastavite sami, tamo gde vas noge odnesu. Ali pre toga, poslušajte pesmu „Pongamos que hablo de Madrid“ koja je nezvanična himna grada iz osamdesetih kada je Madrid doživeo muzičku revoluciju. Peva je Hoakin Sabina, jedna od najvećih muzičkih zvezda Španije i legenda Madrida.
A ako vas zanima ko stoji iza ove divne priče, krivca tražite u ovoj djevojci. Jelena Bašević koja se trenutno nalazi u Španiji, kreativna je putnica i autorka bloga o putovanjima Snovi u koferima. Piše blog već četiri godine, ali putuje mnogo duže. Voli da gleda u mape i u nebo puno zvezda. Svoje snove uvek pakuje u kofere jer se nikad ne zna gde ih može ostvariti. Obrazovala se u Madridu, ali je putničko iskustvo stekla u Evropi i regionu. Gostovala je u više emisija na radiju i televiziji. Obožava da priča i piše o putovanjima kao i životnom iskustvu i ličnom rastu. Započela je projekat pod nazivom “Putovanje kroz Beograd“ u okviru koga putem svojih stranica na instagramu i fejsbuku predstavlja znamenitosti i zanimljiva mesta svog rodnog grada.
O madridskim znamenitostima čitajte u tekstu 15 stvari o Madridu koje niste znali
Više o trgu Puerta de Sol saznajte ovde.
ŽELIŠ DA TI RIO DONOSI NAJNOVIJE INFORMACIJE IZ SVIJETA PUTOVANJA?
Budi dio kluba koji čini više od 5,000 ljudi. Prijavi se da na mejl dobijaš najnovije i najaktuelnije putničke informacije.
Error: Contact form not found.
[…] Izvor: Rio priče sa putovanja […]