Zanima vas šta posjetiti u Rimu? Želite u glavni grad Italije, a ne želite da trošite novac na ulaznice za muzeje i slične stvari? Non c’è problema! Rim je najveći besplatni muzej pod vedrim nebom i u njemu možete da uživate a da pritom skoro ništa ni ne potrošite. Kako bismo vam olakšali boravak u ovom sjajnom gradu i uštedeli vam novac, donosimo vam listu 10 stvari koje možete raditi potpuno besplatno dok ste na putovanju u večnom gradu.
Ali pre nego krenemo sa obilaskom…
Evo par stvari koje vam mogu biti od koristi.
Pre svega, snimio sam ovaj video vodič u kojem ćete saznati kako jeftino otići u Rim, gde biti smešten, gde pronaći jeftinu italijansku hranu i još mnogo lokalnih saveta koji će vam pomoći uštedeti novac dok ste ovde.
Isto tako, ostavljamo vam ovaj link za jedan zaista dobar i povoljan smeštaj na super lokaciji, koji možete videti u videu gore, a koji se nama mnogo dopao. Evo kako on izgleda.
A iako ćemo u ovom tekstu govoriti o besplatnim aktivnostima u gradu, želimo da vam preporučimo sajt Go City, sa kojim možete zaista uštedeti mnogo novca dok ste ovde. Naime, radi se o sajtu koji vam daje popuste i do 55% na ulaznice sa muzeje, ture i atrakcije po gradu, te je savršen za one koji planiraju da obilaze više stvari, a kad ste u Rimu, to je nekako neminovno.
Na ovom linku, možete ostvariti popust od čak 87 evra na ulaznice i ture za pet i više atrakcije, a super stvar je što ih vi možete kombinovati kako vi želite. Topla preporuka za ovaj sajt.
Šta posjetiti u Rimu – TOP 10 lista
1. Bazilika Svetog Petra u Vatikanu – obiđite centar hiršćanstva
Jedna od najvećih crkava na svetu, nalazi se na tlu najmanje države na svetu – Vatikan. Osim svoje verske, ova bazilika ima neprocenjivu arhitektonsku i umetničku vrednost. O tome najbolje govore brojke: 23.000 m2 ukupne površine, 10.000 m2 pod mozaicima, 5 ulaznih vrata, 45 oltara, 11 kapela, 6 zvona težine između 250 i 9000 kg; 120 godina je bilo potrebno za igradnju bazilike i još 41 za trg ispred; 20 papa počiva u njenom podzemlju; bazilika može da primi 20.000 vernika, a dnevno je poseti oko 30.000 turista. U njenoj izgradnji su učestvovale brojne čuvene arhitekte kao Rafaelo, Mikelanđelo, Bernini.
Bazilika je posvećena Svetom Petru, prvom među apostolima i prvom papi i poglavaru Crkve. Ako želite da izbegnete gužvu, najbolje vreme za obilazak je pred otvaranje ili u vreme ručka (13-14:00 h) osim srede i nedelje. Ako, pak, želite da vidite Papu, naći ćete ga nedeljom u 12:00 h i sredom u 10:00 na misi koja je uvek besplatna. Sredom ćete, doduše, morati da se najavite preko zvaničnog sajta Vatikana.
Radno vreme:
Zimsko (1. oktobar – 31. mart): 7:00 – 18:30
Letnje (1. april – 30. septembar): 7:00 – 19:00
Kako je u Vatikanu često gužva, preporuka je da rezervišete karte unapred putem ovog linka, kako ne biste čekali u redu kada dođete na lokaciju.
2. Trastevere – izgubite se u boemskom delu grada
Grad u gradu, Trastevere je četvrt Rima koja vrvi od kafića, restorana, lokala sa brzom hranom, prodavničica, tezgi. U njemu žive umetnici, osobenjaci, slavne ličnosti, strani studenti koje možete da zateknete u svako doba dana i noći pa je i sam Trestevere takav: uvek budan. Pustite da vas koz njega vodi radoznalost.
Krenite kuda vas nanese muzika uličnih svirača ili niz tezgi na kojima možete da kupite sve, od originalnig suvenira do falsfikovanih (ali dobro!) Gučijevih tašni. Ako ste željni muzike, dobrog provoda i meteža uopšte, obiđite Trastevere uveče.
Ako želite da na miru popijete svoj kapućino a zatim lenjo prošetate kaldrmisanim uličicama i fotografišete sve one “vespe” i “fiće” tipične za Rim, onda ga obiđite preko dana. I bacite s vremena na vreme pogled nagore, da se ne bi upleli u sveže oprani veš koji se suši iznad vaših glava!
I da.
Ukoliki želite da se i sami provozate ovim vespama ili želite da obiđete Rim na biciklu, možete ih iznajmiti povoljno na ovom linku.
3. Fontana di Trevi – osigurajte sebi povratak u Rim
Verovatno najpoznatija fontana u svetu i najlepša u Rimu. Sagrađena u 18. veku, ova fontana crpi vodu iz preko 2000 godina starog vodovoda Aqua Vergine koji je i danas u upotrebi.
Današnji izgled ova fontana duguje pre svega arhitekti Nikoli Salviju, iako je celokupan prostor koji zauzima delo više arhitekata, umetnika i vajara, među kojima i Bernini. Ime fontane ne potiče ni od kakve bogate rimske porodice, već od reči Trivio, u slobodnom prevodu “do fontane tri putića vode”.
Legenda kaže da, ako bacite novčić u fontanu, pre ili kasnije će vas put ponovo naneti u Rim. Ok, Fontana di Trevi nije baš sasvim besplatna atrakcija, ali ne žalite za tom investicijom: sav novac koji se ubaci u fontanu, oko 3000 evra dnevno, ide u dobrotvorne svrhe. Ne zaboravite da novčić bacite preko ramena i da se nikako ne osvežavate u njoj (pa čak ni noge!), jer može da se desi da platite paprenu kaznu za to.
4. Trg Navona – priuštite sebi besplatni spektakl
Osim što je jedan od najlepših trgova u Rimu i Italiji uopšte, Trg Navona je poznat i po svojim fontanama, slikarskoj koloniji i uličnim zabavljačima. Prošetajte se u popodnevnim ili večernjim satima i prepustite se dešavanjima na trgu. Razgledajte Fontanu četiri reke (opet Bernini!) koja se, kao i Fontana di Trevi, snabdeva vodom iz antičkog vodovoda.
Fontana predstavlja četiri reke za svaki od četiri kontinenta koja su u to vreme bila poznata: Dunav za Evropu, Gang za Aziju, Nil za Afriku i Rio za Ameriku. Vrlo je verovatno da ćete se, dok razgledate slike i crteže, naći u sred neke ulične predstave. Ja sam, tako, završila u sred skeča jednog vrlo zgodnog glumca koji me je sve vreme terao da ga grlim… što se mora – nije teško!
5. Vrt pomorandži – zaljubite se (u Rim) na jednom od najlepših vidikovaca
Jedan od skrivenih rimskih aduta i moje omiljeno mesto (za koje turisti uglavnom ne znaju) je Vrt pomorandži. Poznat još i kao Parco Savello, ovaj mali vrt će vam omogućiti fenomenalan panoramski pogled na Rim i kupolu Bazilike Svetog Petra.
Idealno mesto da se (ponovo) zaljubite u vašu bolju polovinu ili provedete par sati sa porodicom pod krošnjama pomorandžinog drveća. Nalepše je doći predveče sa flašom vina, uživati u pogledu na grad i kontemplirati uz zalazak sunca. Ne zaboravita da pre toga prvorite kroz ključaonicu zgrade Malteškog viteškog reda, na oko 5 minuta hoda od vrta.
Ono što ćete videti neka ostane iznenađenje!
Oktobar – februar 7.00 – 18.00
Mart i septembar 7.00 – 20.00
April – avgust 7.00 – 21.00
6. Španske stepenice – osetite duh slatkog života
U poređenju sa drugim atrakcijama Rima, Španski trg je relativno skorašnji doprinos istoriji grada. Stepenište od 136 stepenika su projektovali Italijani a izgradili Francuzi da bi povezali trg i predivnu crkvicu Trinità dei Monti koja je bila u francuskom vlasništvu. Trg je, uprkos svemu, dobio ime po sedištu španskog veleposlanika pri Svetoj Stolici koje se tu nalazilo u 17. veku i smatralo se španskom teritorijom.
Pri dnu Španskih stepenica nalazi se fontana Barkača koju je projektovao Berninijev manje poznati otac, Petar. Napravljena je u znak sećanja na poplavu Tibra krajem 16. veka i ima oblik nasukanog brodića koji je napola uronjen u vodu.
I ova, kao i ostale fontane, se snabdeva vodom iz akvedukta Aqua Vergine. Preporučujem vam da na Španski trg dođete sa gornje strane, iz parka Borgeze ili Ulice Via Sistina. Polako siđite na trg, zadržavajući se na svakoj od terasa da biste uživali u pogledu koji vam se pruža na Rim i fontanu Barkača.
7. Park Borgeze – zeleno srce u centru Rima
Sa svojih 6 kilometara u obimu i nadomak Španskih stepenica, ovaj park u obliku srca je omiljeno utočište Rimljana i turista koji žele da se na trenutak opuste ili rashlade pod zelenilom. Krenite u razgledanje sa vrha Španskih stepenica i naći ćete se na još jednom od vidikovaca grada, Pinčo, odakle, pak, možete u više pravaca. Preporučujem vam da obavezno vidite vodeni sat, jezero i Eskulapijev hram, Dijanin hram, Rafaelovu kućicu, vrt Tramontana i zgradu Galerije Borgeze.
Usput ćete videti desetine fontana, skupltura i drugih monumentalnih objekata koji potiču iz različitih epoha, jer je park od svoje izgradnje 1606. godine bio više puta proširen i preuređen. Ime parka potiče od nobilne porodice Borgeze koja je bila vlasnik terena i iz koje je potekao i Kamilo Borgeze, poznatiji kao papa Paolo V i muž Napoleonove rođene sestre, Paoline. Park je otvoren za javnost tek 1903. godine kada ga je država otkupila od porodice Borgeze.
8. Državni muzeji – besplatno svake prve nedelje u mesecu
Ova inicijativa je na snazi od 6. jula 2014. godine i obuhvata samo muzeje, galerije, arheološke iskopine, parkove, monumentalne vrtove koji su pod državnom upravom kao što su Koloseum, Anđeoska tvrđava, Karakaline terme, Hadrijanova i Vila d’Este, Antička Ostija…
Besplatan ulaz se ne odnosi uvek i na rezervaciju karata koja je, kod nekih muzeja obavezna, kao što je, na primer, Galerija Borgeze. Pre nego što odlučite da posetite neki od objekata koji su na listi besplatnih muzeja, savetujem vam da proverite na zvaničnom sajtu Rimske turističke organizacije da li je isti tog dana otvoren (većina muzeja je zatvorena ponedeljkom).
9. Vatikanski muzej i Sikstinska kapela – besplatno svake poslednje nedelje u mesecu
Ko ne zaviri u jedan od najvećih i najpoznatijih svetskih muzeja i izbliza ne vidi Mikelanđelovu Sikstinsku kapelu ili Rafaelove sobe ne zna šta je u stanju jedan čovek da kreira! Svake godine ovu 7 kilometara “dugu” postavku poseti preko 6 miliona ljudi. Ovo je, ujedno, i najposećeniji neitalijanski muzej na italijanskom poluostrvu.
Osnovao ga je papa Julije II u 16. veku i sadrži kolekcije umetničkih dela koje su pape brižljivo skupljale tokom vekova. Ako želite da uđete u muzej kada je ulaz besplatan, morate da dođete jako rano. Kad kažem “rano”, mislim na 7:00 ujutru, jer se muzej otvara u 9:00. Posledji ulaz je u 12:30. Imajte u vidu da ulazak u muzej nije besplatan ako poslednja nedelja u mesecu pada na ove datume: 1. januar, 6. februar, 11. mart, 19. april, 5. i 6. maj, 1. i 29. jun, 15. avgust, 8, 25. i 26. decembar.
10. Upoznajte grad na biciklu ili vespi
Ok, možda ovo nije potpuno besplatna atrakcija, ali za veoma malo novca, imaćete priliku da doživite grad na jedan potpuno drugačiji način. Iako je gužva u gradu prilično velika i nećete vidjeti mnogo ljudi kako voze bicikl, upravo to može biti i prednost, jer ćete se moći brzo kretati od lokacije do lokacije i tako uštedeti vreme.
Sjajno mesto da se vozite biciklom su vrtovi Borgeze, ali generalno vožnja biciklom po Rimu, sasvim sigurno biće jedno od iskustava koje ćete dugo pamtiti. Bicikl možete iznajmiti na ovom linku, a druga opcija može biti iznajmljivanje vespe, te teško da doživljaj Rima može biti više rimski od ovoga, zar ne?
11. Razgledanje grada sa vodičem – samo ako govorite engleski!
Postoji više turističkih udruženja koja organizuju besplatno grupno razgledanje grada sa vodičem. Dobro, skoro pa besplatno: za neke ćete morati da platite rezervaciju od 2,50 €, za neke se očekuje od vas da date dobrovoljan prilog turističkom vodiču
Ono što je zajedničko za sve ture je da je neophodno da se rezervišu unapred, obavljaju se peške i na engleskom jeziku su. Izdvojila sam par njih koje su mi se najviše dopale zbog bogatog sadržaja i kvaliteta usluge:
Rome’s Ultimate Free Walks: Trg del Popolo – Avgustov Mauzolej – Panteon – Trg Navona – Anđeoska tvrđava i most – Vatikan; svakog dana u 11 h, petkom, subotom i nedeljom i u 16 h.
Veni Vidi Visit Free Walking Tours: Cirkus Maksimus – Vrt ruža – Vrt pomorandži – Usta istine – Marčelov teatar – Jevrejski kvart – Fontana kornjača; svakog dana u 10 h.
Buon divertimento!
Nadam se da ste uživali u ovom tekstu i dobili sve korisne informacije koje će vam uštedeti novac dok ste u Rimu. Za kreiranje teksta, zaslužna je Ivana Bubanj, Beograđanka koja u ovom gradu živi još od 1999. godine, a najveći deo svoje profesionalne karijere provela je radeći za izdavačku kuću “Il Pensiero Scientifico Editore” kao veb dizajner. Nakon desetogodišnjeg iskustva u pisanju bloga, kreirala je Vodič kroz Rim – najbogatiji turistiški vodič na srpskom jeziku o ovom gradu.
Svaki članak ovog vodiča je savršeni koktel zanimljivih istorijskih činjenica i korisnih turističkih informacija sa personalizovanim savetom o tome kako da taj neki Koloseum ili Usta istine vidite na što originalniji i bezbolniji način. Zašto “bezbolan”? Zato sve što želite da vidite u Rimu je ili pod najezdom turista pa morate beskonačno dugo da čekate, ili je preskupo! Dakle, Vodič kroz Rim u ruke i pravac Rim!
A ako želite da uštedite novac tokom boravka ovde, preporuka da uzmete ovu Roma Card, sa kojom ćete uštedeti dosta novca kod ulaska u popularne turističke atrakcije poput Koloseuma, raznih muzeja i drugih atrakcija grada.
ŽELIŠ DA TI RIO DONOSI NAJNOVIJE INFORMACIJE IZ SVIJETA PUTOVANJA?
Budi dio kluba koji čini više od 8,000 ljudi. Prijavi se da na mejl dobijaš najnovije i najaktuelnije putničke informacije.
Tu su jos Sveta Tereza u ekstazi u crkvici Santa Marija dela Vitorija u ulici XX settembre, pa Berninijev slonic ispred crkve Sopra di Minerva, tri Karavadjove slike u crkvi San Luidji di Borgeze, pa Mikelandjelov Mojsije u crkvi blizu Koloseuma, San Pjetro in vinkoli….
Hvala na preporukama Ceco, dodaćemo kasnije na listu :))
[…] Jedan od tekstova koji se meni najviše otvara na putovanju je upravo 10 stvari koje možete vidjeti u Rimu. […]