Sjedeći u malom restoranu u srcu Tokija, posmatrao sam kako momak koji mi je maločas pokazivao put do metro stanice polako nestaje u gomili. Iako je išao u potpuno suprotnom pravcu, posvetio je 5 minuta svog vremena da me lično otprati do odredišta. Tog trenutka sam još jednom shvatio univerzalnu istinu koju sam sretao u svih 108 zemalja koje sam posjetio – ljudska dobrota ne poznaje granice.
Moja putovanja su me naučila da je svijet istovremeno ogroman i nevjerovatno mali. Od beduinskih šatora u pustinjama Bliskog istoka, preko skromnih domova u Šri Lanki, do večera sa porodicama u zabačenim selima Južne Amerike – svuda sam sretao ljude sa istim nadama, strahovima i snovima. Nedavno, na Filipinima, porodica koja jedva sastavlja kraj s krajem dočekala me je kao kralja, dijeleći sa mnom sve što imaju. Na Kubi, potpuni stranci su me primili u svoj dom za vrijeme praznika, tretirajući me kao člana porodice.
Ali znate šta je najfascinantnije? Kada se vratim kući u Bosnu i Hercegovinu, često se zapitam – zašto nam je toliko teško da primijenimo ove lekcije u našem dvorištu? Zašto dozvoljavamo da nas razlike razdvajaju, kada sam na svojim putovanjima nebrojeno puta vidio kako različitosti mogu biti najveće bogatstvo?
Upravo zato sam oduševljen što vam mogu predstaviti projekat koji spaja sve ono što sam naučio na svojim putovanjima sa prilikom da to prenesemo mladima u BiH – Projekat FURAJ MIR!
Furaj Mir – Kada putovanja postanu most razumijevanja!
Šta je Furaj mir?
Zamislite dvogodišnje putovanje na kojem 120 mladih ljudi iz preko 20 gradova BiH, podijeljenih u 20 timova, kreće u avanturu otkrivanja i kreiranja mira kroz umjetnost i kreativnost. Ovo nije običan projekat – ovo je pokret koji mladima između 15 i 29 godina pruža priliku da postanu lideri pozitivnih promjena u svojim zajednicama.
Kao neko ko je vidio kako različite kulture mogu živjeti u harmoniji, posebno me raduje što će učesnici kroz dva intenzivna treninga u Sarajevu naučiti kako da:
– Dokumentuju priče i kreiraju jedinstvene kolekcije na temu mira
– Organizuju lokalne izložbe koje će inspirisati njihove zajednice
– Realizuju vlastite ideje uz značajnu finansijsku podršku do 12.000 KM po timu
Od putnika do graditelja mostova
Na svojim putovanjima sam naučio da je mir mnogo više od odsustva rata – to je aktivno stvaranje svijeta u kojem želimo da živimo. To je ona hrabrost koju sam vidio kod filipinske porodice koja dijeli sve što ima sa strancem. To je gostoprimstvo kubanske porodice koja otvara vrata svog doma. To je nesebičnost japanske starice koja odvaja svoje vrijeme za izgubljenog putnika.
Projekat Furaj Mir daje priliku mladima da postanu ti graditelji mostova u svojim zajednicama. Da kroz umjetnost i kreativnost pokažu da je Bosna i Hercegovina zemlja gdje različitosti stvaraju najljepši mozaik – baš kao što sam ja to vidio u kulturnim mozaicima širom svijeta.
Praktične informacije za prijavu
Kao što sam naučio na svojim putovanjima, najljepše avanture počinju prvim korakom. A prvi korak ka vašem učešću u projektu Furaj Mir je vrlo jednostavan. Projekat okuplja 120 mladih iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, organizovanih u 20 timova. Možete se prijaviti samostalno ili odmah okupiti tim od 2 do 7 osoba.
Treninzi će se održavati u Sarajevu ili okolnim planinama, a organizatori su obezbijedili prevoz za sve učesnike – tako da ne morate brinuti o logistici. Nakon treninga, aktivnosti se nastavljaju u vašim lokalnim zajednicama, gdje ćete imati priliku da primijenite stečena znanja i vještine.
Projekat traje naredna 24 mjeseca, što je dovoljno vremena da kroz treninge i mentorstvo steknete sve potrebne vještine za istraživanje, pripremu i postavljanje izložbi koje će promovisati mir i dijalog u vašim zajednicama.
Kako se uključiti?
Ako imate između 15 i 29 godina i želite da budete dio ove jedinstvene avanture, posjetite prijavni link na web sajtu i popunite podatke. Ovo je vaša prilika da postanete dio generacije koja će oblikovati budućnost naše zemlje.
Kao neko ko je vidio kako različitosti mogu obogatiti život, pozivam vas da zajedno gradimo mostove razumijevanja. Jer na kraju dana, baš kao što sam naučio na svojim putovanjima – osmijeh je zaista isti na svakom jeziku, a ljudska dobrota ne poznaje granice.
Furajte mir!
Ostavi komentar