Ljeto 2024. godine je zaista bilo divno. Osim što smo putovali i malo dalje, obišli smo toliko toga lijepog u našoj zemlji, a jednu sedmicu jula mjeseca smo odvojili i da istražimo i otkrijemo 16 najljepših jezera Bosne i Hercegovine!
U tome, pomogla nam je Škoda i njihov model Eniaq, auto koji nas je vodio od lokacije do lokacije i s kojim smo imali priliku da iskusimo jedan novi doživljaj vožnje, jer se radi o 100% električnom autu.
Za nas je ovo bilo novo iskustvo, kako po pitanju vožnje, tako i po pitanju punjenja auta, jer nam pumpe na ovom putovanju nisu trebale, osim za neko osvježenje i grickalice u vrelim ljetnim danima.
Na našem putu smo snimili video o svim jezerima, a kako nam je bilo i gdje smo sve bili, pogledajte u videu.
Koliko može preći Eniaq?
Vozeći smo, istraživali smo dosta o ovom Škodinom modelu.
Ono što vjerovatno većinu zanima jeste koliko auto može preći sa jednim punjenjem i koliko je zapravo vremena potrebno da bi se baterija u potpunosti napunila.
Sve to zavisi od vrste i modela auta, ali recimo da najosnovniji mode, iV 50, ima domet od 355km, dok onaj najnapredniji, iV 88 sa pogonom na 4 točka, može da izdrži lako čak 500km bez punjenja.
Ako razmišljate o ekološkim opcijama auta i prelasku na ekonomične modele, razmislite o ovom autu, svidjeće vam se sigurno, jer osim što je funkcionalan, ima i prelijep dizajn i sigurno će se svi okretati za vama na ulici dok ga budete vozili 🙂
Da krenemo u obilazak…
A kad smo naučili nešto više o našem saputniku, idemo lagano redom da se još jednom uvjerimo šta to naša zemlja ima i koliko prirodno blago posjedujemo, a da nekada možda toga i nismo svjesni.
16. Blidinje
Iako su sva jezera u našoj zemlji više nego posebna, naše putovanje započinjemo na možda jednom od najljepših jezera koje imamo, a to je Blidinje. Okruženo planinskim vrhovima i livadama, ovo jezero nudi prekrasan krajolik za istraživanje, pa predlažem da ga malo obiđemo i usput naučimo nešto o njemu.
Blidinjsko jezero je najveće planinsko jezero u Bosni i Hercegovini, smješteno u Parku prirode Blidinje. Nalazi se na visini od oko 1.185 metara nadmorske visine, u prostranoj dolini između planina Čvrsnice i Vran. Jezero je nastalo kao rezultat glacijalnih i tektonskih procesa, a njegovo porijeklo se veže i za topljenje snijega sa okolnih planina.
Površina Blidinjskog jezera obuhvata oko 6 kvadratnih kilometara, a njegova prosječna dubina je oko 1 metar, što ga čini jednim od najplićih u Evropi.
Pored toga, ovo područje je bogato kulturno-istorijskim naslijeđem, uključujući stećke – srednjovjekovne nadgrobne spomenike, koji svjedoče o dugoj istoriji naseljavanja ovog kraja.
15. Buško jezero
Buško jezero je najveće akumulacijsko jezero u Bosni i Hercegovini, a prostire se dijelom i na teritoriji Hrvatske. Nalazi se na jugozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, na granici između opština Livno i Tomislavgrad.
Jezero ima površinu od oko 55 kvadratnih kilometara, a u zavisnosti od nivoa vode, može zauzimati i veći prostor. Dubina jezera varira, ali u prosjeku iznosi oko 9 metara, dok maksimalna dubina može doseći do 17 metara!
14. Mandek jezero
Kao i Buško, i jezero Mandek je vještačkog porijekla. Smješteno je takođe u opštini Livno, te smo ova dva jezera obišli u jednom danu. Jezero je okruženo brdovitim krajem i livadama, što ga čini atraktivnim za lokalne stanovnike i posjetioce koji žele uživati u prirodi i tišini, ali ipak nije toliko popularno te ima ogroman potencijal da postane prava turistička destinacija.
13. Jablaničko jezero
Koliko smo samo puta prošli kraj ovog jezera, vozeći se ka jugu naše zemlje, i divili se njegovoj ljepoti, ali obično samo stanemo na pauzu da pojedemo čuvenu jablaničku janjetinu ili pitu, a jezero je uvijek nekako u prolazu i ostavi se za naredni put.
Zato, ovog puta, proveli smo nekoliko sati ovde i otkrili šta ono sve nudi.
Ako bismo trebali da u jednoj rečenici opišemo ovo jezero, mogli bismo reći da je ovo sa površinom od oko 30 kilometara jedno od najvećih umjetnih jezera u Bosni i Hercegovini nastalo pregradnjom rijeke Neretve i izgradnjom hidroelektrane Jablanica 1950-ih godina.
Na ovom mjestu, možeš da jedriš na daski, ploviš ili pecaš ribu, a samo jezero je važno stanište za različite vrste riba, poput pastrmke i šarana. Zanimljiva je i sama istorija mjesta koja kaže da je ovo područje tokom Drugog Svjetskog rata bilo mjesto žestokih borbi, a nedaleko od jezera se nalazi i poznati Muzej Bitke za ranjenike na Neretvi, koji prikazuje herojsku odbranu ranjenika i važnost ove regije u istorijskom kontekstu.
Uživali smo neko vrijeme, a onda nastavili naš put, dalje ka prelijepom Boračkom jezeru.
12. Boračko jezero
Jedno od bez dileme najčišćih jezera naše zemlje je upravo prekrasno Boračko jezero. Sa svojom kristalno čistom vodom i čak četiri plaže, jezero privlači kupače, ronioce, kao i zaljubljenike u ribolov, jer je bogato ribom, posebno pastrmkom, a vrijedi spomenuti i da dubina jezera ide i do 20 metara.
Boračko jezero je vrlo popularno za odmor i kupanje, jer je kristalno čisto i idealne temperature, tako da ako ste ovde, obavezno izdvojite bar 2 sata da se osvježite i isplivate na ovom predivnom mjestu.
Ovde smo se i okupali i baš onako uživali, te se rashladili za naš put dalje ka obilasku prirodnih ljepota.
11. Ramsko jezero
Ako ste čitali ili imate moju knjigu o 80 najljepših lokacija Bosne i Hercegovine, vjerovatno ste primijetili predivnu fotografiju sa naslovnice, a to je upravo Ramsko jezero.
Nažalost, ova knjiga se rasprodala, ali zato u ponudi imam drugu knjigu o 70 najljepših prirodnih lokacija naše zemlje, koju možete poručiti na ovom linku ovde.
Ramsko jezero, umjetno je jezero nastalo pregradnjom rijeke Rame 1968. godine radi izgradnje hidroelektrane, te danas sasvim sigurno predstavlja jedno od najljepših jezera u Evropi. Pojedini će isto tako reći da je ovo biser naše zemlje, bosanski Maldivi, mjesto kao sa druge planete ili mali raj na zemlji, te bez obzira za koji od ovih nadimaka se odlučite, on biti tačan.
Jer, kako ne ostati opčinjen ovim jezerom i ne uživati u ovoj prirodi? Jedino što mi predstavlja problem je što ne mogu baš da se odlučim da li mi se više dopada njegova čudesna plava boja, predivne planine Raduša, Makljen, Ljubuša i Vrana koje nas okružuju ili mala ostrva koja ga krase?
Ovo mjesto, nalazi se samo 100 km od Sarajeva i 70 km od Mostara, te do njega možete vrlo lako i brzo doći.
Takođe, možete iznajmiti i kajak ili kanu ukoliko želite da se oprobate u ovim aktivnostima, a mi smo to ovaj put preskočili, jer žurimo dalje ka Sutjesci i predivnom jezeru Donje Bare.
10. Donje Bare
Jezero Donje Bare je jedno od planinskih jezera smještenih u Nacionalnom parku Sutjeska, na jugoistoku Bosne i Hercegovine. Nalazi se na padinama planine Zelengore, na nadmorskoj visini od oko 1.500 metara. Jezero je ledničkog porijekla, nastalo tokom posljednjeg ledenog doba, i jedno je od nekoliko prelijepih planinskih jezera koje Zelengora nudi.
Donje Bare je relativno maleno jezero, ali izuzetno atraktivno zbog svoje kristalno bistre vode, netaknute prirode i okruženja. Jezero je okruženo gustom šumom i livadama, a iznad njega se uzdižu impozantni vrhovi planine Zelengore, što pruža impresivan planinski pejzaž. Popularno je među planinarima i ljubiteljima prirode, jer vodi prema mnogim planinarskim stazama koje prolaze kroz ovaj dio Nacionalnog parka Sutjeska.
Moram priznati da sam na Sutjesku dolazio baš mnogo puta, a nakon jedne od posjeta sam napisao i ovaj vodič za putovanje tamo koji će vam pomoći da lakše organizujete svoje izlete i nezaboravan boravak, ali i video sa ovog mjesta gdje su prikazane sve ljepote i sve ono što možete vidjeti ovde.
9. Klinje
Jezero Klinje je jedno od najstarijih umjetnih jezera u Bosni i Hercegovini, smješteno u istočnom dijelu države, u blizini Gacka. Izgrađeno je 1891. godine kada je podignuta brana na rijeci Mušnici, što je čini jednim od prvih akumulacijskih jezera u ovom regionu. Brana je podignuta radi regulacije toka rijeke i poboljšanja vodosnabdijevanja za okolna poljoprivredna područja.
Jezero Klinje je dugačko oko 2 kilometra i široko oko 100 metara, s površinom od približno 28 hektara. Iako nije duboko, sa prosječnom dubinom od oko 6 metara, njegova voda je bistrija i hladnija zbog izvora i planinskih potoka koji ga napajaju. Okruženo je slikovitim planinskim pejzažem, što jezeru daje poseban šarm. Oblast oko jezera popularna je za rekreativne aktivnosti poput ribolova, kampovanja, planinarenja i biciklizma.
Nakon Klinja, dalje smo našim Eniaqom nastavili ka Bileći, i tamošnjem jezeru.
8. Bilećko jezero
Jezero ima površinu od oko 33 kvadratna kilometra, a u pojedinim dijelovima njegova dubina doseže i do 104 metra, što ga čini jednim od najdubljih jezera u regionu.
Zbog svoje veličine i prostranosti, Bilećko jezero se prostire i na teritoriju Crne Gore. Voda u jezeru potiče od rijeke Trebišnjice, koja je najveća ponornica u Evropi, i upravo zahvaljujući njenom regulisanju, jezero ima ključnu ulogu u hidroenergetskom sistemu ovog područja.
Pored prirodnih karakteristika, Bilećko jezero ima i arheološki značaj. Zbog potapanja doline rijeke Trebišnjice, na dnu jezera se nalaze potopljeni ostaci antičkih naselja, mostova i nekropola, što dodatno doprinosi njegovoj istorijskoj vrijednosti.
Jezero je idealna destinacija za one koji traže mir i tišinu u netaknutoj prirodi, a istovremeno nudi brojne mogućnosti za aktivan odmor i istraživanje kulturno-istorijskog naslijeđa Hercegovine.
7. Hutovo blato
A vjerovatno jezero kojem sam se i najviše radovao da ga posjetim, bilo je Hutovo blato, jer sam toliko toga čitao o ovom mjestu, prvenstveno o pticama koje ovde žive, njihovom staništu i životu.
Imali smo divnog vodiča Irenu, koja nam je objasnila toliko toga dok smo se vozili barkom i posmatrali ptice, a ovo su neke najinteresantnije stvari koje smo naučili.
Hutovo blato je jedno od najznačajnijih močvarnih staništa u Bosni i Hercegovini, smješteno u južnom dijelu zemlje, između Čapljine i Neuma. Ovo područje je poznato kao pravi raj za ptice i predstavlja jedno od najvažnijih ornitoloških rezervata u Evropi. Hutovo blato je 1995. godine proglašeno zaštićenim Parkom prirode, čime je prepoznat njegov izuzetan ekološki značaj.
Pored ptica, Hutovo blato je dom raznim vrstama riba, vodozemaca i sisara. Bogatstvo vode i biljnog svijeta čini ga važnim ekosistemom koji osigurava stabilnost za mnoga staništa u regiji. Turisti mogu uživati u vožnjama čamcima po močvarnim kanalima, istražujući bogatstvo flore i faune, te u ribolovu i fotografiji.
U Hutovo blato ćemo se bez dileme ubrzo ponovo vratiti, posebno na jesen kada je sezona migracija ptica i kada na ovom nebu ovdje mogu da se vide njih desetine hiljada kako ponosno prelijeću ovim prostorom.
A do tada, mi idemo dalje, da obiđemo Prokoško jezero.
5. Prokoško jezero
Na ovom jezeru sam već imao prilike biti nekoliko puta, i iako je put do tamo loš, toliko loš da poželite nikad više da se ne vratite, kada dođete ovde i vidite svu tu ljepotu, poželite da se bar još jednom vratite na ovo mjesto.
Povedite dobro društvo i uživajte u predivnom pikniku!
O Prokoškom jezeru sam i pisao i poseban tekst, koji možete pročitati i iskoristiti za vaše putovanje tamo, te stoga neću puno dužiti i idemo ka sledećem jezeru sa naše rute, a to je Goransko jezero.
5. Goransko jezero
U pitanju je vještačko jezero nastalo sedamdesetih godina prošlog vijeka kroz inicijativu pokreta „Gorana“ koji su vršili pošumljavanje ovog područja. Samo jezero dugačko je 200, a široko oko 50 metara, te je okruženo prekrasnom borovom šumom.
Područje oko Goranskog jezera pogodno je za planinarenje, šetnje i druge aktivnosti na otvorenom. U toplijim mjesecima jezero privlači one koji traže bijeg u prirodu, daleko od urbanih sredina, dok zimi okolina jezera nudi predivne snježne pejzaže, pa ako vas put nekada nanese u ovaj dio zemlje, obavezno posjetite i ovo jezero.
4. Jezero Mašica
Naš put smo nastavili dalje ka parku prirode Tajan, u sklopu kojeg se nalazi jezero Mašica. Jezero je okruženo šumama i livadama, što ga čini idealnim mjestom za one koji vole boraviti u prirodi. Lokalno stanovništvo i posjetioci često dolaze na jezero radi ribolova, jer se u njegovim vodama mogu naći vrste poput šarana i pastrmke, a čist zrak i spokojan ambijent privlače one koji traže opuštanje daleko od užurbanosti grada.
Tu smo malo odmorili i predahnuli, a idućeg dana nastavili ka Tuzli i obilasku Panonskih jezera, jednom od najpopularnijih turističkih lokacija naše zemlje koje godišnje posjeti gotovo 300 000 ljudi!
3. Panonska jezera
O Tuzli sam pisao poseban tekst, ali i snimao video, te na oba mjesta možete pronaći više o Panonskim jezerima.
2. Plivsko jezero
Plivsko jezero je prekrasno prirodno jezero smješteno u blizini grada Jajca, u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine. Zapravo se sastoji od dva međusobno povezana jezera – Velikog i Malog Plivskog jezera, koja se napajaju čistim vodama rijeke Plive. Ovo područje poznato je po svojoj izuzetnoj prirodnoj ljepoti, a jezera se nalaze usred zelenih brda, s bogatim šumama i livadama koje ih okružuju.
Na Plivskom jezeru sam upoznao i Tomu, jednog sjajnog čovjeka i preduzetnika, koji baš na ovom jezeru ima predivne smještaje i kućice ušuškane u prirodu, koje će vam biti idealne kada poželite bijeg od svakodnevnice i užurbanog grada. Tomu potražite na njegovoj Instagram stranici i priuštite sebi nezaboravan odmor za dušu!
Veliko Plivsko jezero je veće od dva i popularno je za razne vodene aktivnosti, uključujući veslanje, ribolov, plivanje i vožnju kajacima. Mali Plivsko jezero, iako manje, jednako je slikovito i privlačno. Oba jezera imaju izuzetno bistru i čistu vodu, čineći ih popularnim destinacijama za izlete i rekreativne aktivnosti.
Posebnu atrakciju Plivskih jezera čine stare drvene vodenice, poznate kao mlinčići, koje se nalaze između Velikog i Malog Plivskog jezera. Ovi mlinovi datiraju iz srednjeg vijeka i svjedoče o bogatoj kulturno-istorijskoj baštini ovog kraja. Oni su danas nezaobilazna turistička atrakcija i omiljeno mjesto za fotografisanje, a i mi smo se tu zadržali neko vrijeme i divili se ovom predivnom prizoru.
1. Jezero Balkana
Kao i Plivsko jezero, i Balkana je kompleks dva vještačka jezera – Velikog i Malog Balkanskog jezera, koja su nastala izgradnjom brane na lokalnim potocima.
Osim po prekrasnoj prirodi, Balkana je poznata i kao popularno vikend izletište, naročito za ljude iz Banjaluke, kojima blizina jezera savršeno odgovara da ovde dođu na dnevni izlet i šetnju, naročito u jesen, kad su boje lišća nestvarne i prepliću se od svijetlo žute, oker i zelene pa sve do tamno smeđe.
Naravno, ljeti je ovo jedna od najposjećenijih lokacija za kupanje, jer osim kupališta, na jezeru postoje i brojne druge vodene aktivnosti, kao i restoran i kafić gdje možete odmoriti.
Polako, stigli smo do kraja naše liste, prilično duge, ali drugačije nije moglo, jer imamo toliko lijepih prirodnih lokacija, a naročito onih vodenih koje nas oduševljavaju svaki put kada ih obilazimo.
Hvala još jednom Škodi BiH i našem Eniaq-u koji su još jednom bili naši vjerni saputnici na ovom putu i što su nam pomogli da i ovaj put naša jezera obiđemo sigurno, brzo i sa užitkom!
Više o Škodi i njihovim modelima takođe možete pronaći i na njihovom sajtu ali i na Instagram stranici.
Ostavi komentar