Kopenhagen luka

Kopenhagen – Top 13 lokacija koje morate obići! (2024)

Drugi put posjećujem Dansku, kažu najsrećniju zemlju svijeta, ako je do sada nije prestigla Finska i vječita trka između ove dvije zemlje koja će svojim stanovnicima ponuditi bolji i srećniji život.

Iako biste na prvu pomislili da je nemoguće da jedna sjeverna država u kojoj temperatura nikad ne prelazi 30 stepeni (i to ako baš imate sreće) gdje su dani većinu godine kratki i hladni i gdje se puno radi može da bude mjesto gdje je čovjek najsrećniji, možda se ipak varamo.

Proveli smo u Danskoj 5 dana i imam osjećaj da nam je i to bilo malo, ali evo šta smo za to vrijeme vidjeli i na koji način možete najlakše organizovati svoj put do tamo.

Ali prije nego krenemo…

Želim da vam dam par informacija za koje vjerujem da će vam pomoći kada budete putovali u Kopenhagen.

Prije svega, kada je u pitanju smještaj, na ovom sajtu možete rezervisati povoljan smještaj u Kopenhagenu, a ovdje možete uzeti jeftine avio karte. A za one koji planiraju da ostaju duže u zemlji i obilaze dosta atrakcija, na ovom linku imate listu zanimljivih tura i izleta koje možete raditi u zemlji. Posebna preporuka za krstarenje kanalima Kopenhagena, jedno zanimljivo iskustvo.

Ono što vam isto tako može biti zanimljivo dok ste ovdje je ova univerzalna SIM kartica sa kojom ćete uštedjeti dosta novca na minute i internet.

O Kopenhagenu…

Kopenhagen je glavni grad Danske i nalazi se na ostrvu Zeland, koje je najveće ostrvo u zemlji. Danska je zemlja sa brojnim ostrvima, od kojih su najpoznatija Jutland, Funen, Lolland, Falster i Bornholm. Ostrvo Zeland je središte danskog kulturnog, političkog i ekonomskog života.

Kopenhagen je grad koji spaja staru arhitekturu sa modernim dizajnom. Njegove uske, popločane ulice, kao što je Nyhavn, odišu šarmom prošlih vremena, dok moderna zdanja poput Kuće opere i zgrada u naselju Ørestad prikazuju naprednu stranu grada.

Kopenhagen ima oko 650.000 stanovnika, što ga čini jednim od najnaseljenijih nordijskih gradova.

Jeste li znali…

Da Kopenhagen ima više bicikala nego stanovnika, čak preko 680.000, što dodatno pokazuje koliko je biciklizam popularan i integrisan u svakodnevni život građana. Oko 62% stanovnika Kopenhagena koristi bicikl kao glavno sredstvo prevoza do posla ili škole. Slična situacija je i u Amsterdamu, a ako vas zanima više o glavnom gradu Holandije, tekst možete naći na ovom linku.

bicikla u Kopenhagenu

Kopenhagen – grad vikinga!

Vikinzi, poznati kao hrabri moreplovci, ratnici i trgovci, igrali su ključnu ulogu u istoriji Danske, uključujući područje današnjeg Kopenhagena, koji je bio jedno od strateških mjesta.

U periodu od 8. do 11. vijeka, Vikinzi su dominirali velikim dijelom sjeverne Evrope, uključujući Dansku i ostavili su dubok trag u danskoj kulturi i naslijeđu, a danas u ovom gradu na svakom ćošku možete doživjeti duh ovog vremena kroz muzeje ali i interesatne suvenire, poput ove vikinške kape koju Luka nosi.

Kako doći i gdje odsjesti?

Mi smo letili iz Zagreba do Kopenhagena letom kompanije SAS, let je trajao nešto malo manje od 2 sata, a kartu smo platili oko 320 evra po osobi, iako može da se nađe za mnogo manje, jer smo mi naš put bukirali dosta kasno, nekih 10 dana unaprijed.

Kako smo se u zadnji čas odlučili na put u Dansku, nije baš bilo ni povoljnijih raspoloživih smještaja, pa smo se odlučili na varijantu hostela sa sobama za dvoje ljudi i dijeljenim kupatilom. Smještaj je bio vrlo uredan i čist, blizu metro stanice i jako dobro povezan sa bilo kojim dijelom grada, pa i sa aerodromom, od kojeg vas dijeli jedna linija metroa. Inače, pripremite se na to da je Danska vrlo skupa, standard je zaista visok, i zbog toga je i cjenovno na visokom nivou.

smjestaj Kopenhagen

smjestaj kopenhagen

Šta vidjeti u Kopenhagenu?

Sad kad smo naučili nešto više o ovom predivnom skandinavskom gradu, vidjeli kako doći i gdje odsjesti, hajde da vidimo koji je to 10 stvari koje treba obići kada jednom dođete ovde.

1. Dvorci Kopenhagena

Amalienborg dvorac –  Amalienborg je kraljevski dvorac u Kopenhagenu i služi kao glavna rezidencija danske kraljevske porodice. Dvorac se sastoji od četiri identične palate raspoređene oko oktogonalnog trga, na kojem se nalazi spomenik kralju Frederiku V, osnivaču Amalienborga. Palate su izgrađene u drugoj polovini 18. vijeka u rokoko stilu i prvobitno su bile namijenjene plemićkim porodicama, ali su postale kraljevska rezidencija nakon požara u Christiansborg dvorcu 1794. godine.

Ovde svaki dan u 12:00 možete vidjeti smjenu straže, gdje garda u 11:30 kreće iz Rozenburg palate, ide kroz grad i u podne stiže u kraljevski dvorac Amalienborg.

Rosenborg dvorac – Jedan od najpoznatijih i najposjećenijih dvoraca u Kopenhagenu, izgrađen je početkom 17. vijeka po nalogu kralja Kristiana IV i  prvobitno je služio kao ljetnjikovac, a danas je muzej koji čuva neke od najvažnijih danskih kulturnih blaga.

U dvorcu među kolekcijom blaga kraljevske porodice, danas možete vidjeti neke od najvrjednijih primjeraka kraljevskih dragulja na krunama, kraljevsku odjeću, oružje, nakit i ukrase.

kraljevska kruna

Unutar samog dvorca, imaćete priliku da pogledate raskošne kraljevske odaje, uključujući Kraljevu sobu, Veliku dvoranu i Zlatnu galeriju, koje su ispunjene antiknim namještajem, tapiserijama i slikama.

Jednu skuplju turu, ali sa privatnim vodičem koji će vam objasniti sve u detalje u skoro 5 sati koliko traje tura, gdje je uključen i prevoz od vašeg smještaja kao i posjeta oba dvorca, i Rosenburgu i Amalienborgu, sa skip the line ulaznicama, možete pogledati na ovom linku.

Christiansborg dvorac – Dvorac je jedinstven po tome što je dom sve tri glavne grane danskog državnog aparata: Parlamenta (Folketing), Ureda premijera i Vrhovnog suda Danske. Pored toga, određeni dijelovi dvorca i dalje služe za ceremonijalne svrhe danske kraljevske porodice. Ako se odlučite na posjetu, možete istražiti bogato ukrašene kraljevske sale, koje se koriste za državne prijeme, kao i Veliku dvoranu, u kojoj se održavaju svečane večere. Takođe, ako ste ljubitelj životinja a naročito konja, dvorac nudi obilazak Kraljevskih štala, u kojima se čuvaju kraljevski konji i kočije, te podzemnih ruševina starih dvoraca koje pružaju fascinantan pogled u prošlost. Karte za ovu palatu možete uzeti na ovom linku.

2. Prošetaj Nyhavn lukom

Vjerovatno najfotogeničniji dio Kopenhagena je baš ovaj, luka Nyhavn, sa šarenim, slatkim zgradicama koje datiraju još iz 17. i 18. vijeka a protežu se sa obe obale rijeke.

Danas, Nyhavn je omiljeno mjesto kako za turiste, tako i za lokalno stanovništvo. Stare drvene jedrenjake, koje su usidrene duž kanala, podsjećaju na bogatu pomorsku prošlost grada. Duž obale se nalaze brojni restorani, kafići i barovi, koji pružaju savršen ambijent za uživanje u danskoj kuhinji i pogledu na vodu.

nyhavn luka kopenhagen

I da, cijene uopšte nisu tako visoke, niti je hrana loša, kako to obično važi za neka vrlo popularna turistička mjesta koja samo imaju za cilj da privuku turiste.

Posebno je zanimljivo to što je danski pisac Hans Christian Andersen živio u Nyhavnu u nekoliko različitih kuća tokom svog života, i to na brojevima 18, 20 i 68,  a ako želite čuti više o ovom mjestu kao i o životu slavnog pisca koji je ovde proveo dobar dio svog života, na ovom linku možete bukirati sjajnu turu po odličnoj cijeni koja uključuje vodiča za Nyhavn luku i foto stop u Amalienborg palati.

3. Krstari kanalima grada

Kroz Kopenhagen protiče rijeka zvana Peberrenden, te iako ovaj grad nema veliku rijeku koja ga presijeca kao neki drugi evropski gradovi, njegovo jezgro je isprepleteno kanalima i vodama, a Peberrenden je veći dio ovog “vodenog dijela” grada.

Krstarenje Kopenhagenom je jedan od najpopularnijih načina da se doživi ovaj predivni grad sa vode. Kopenhagen je grad prepun kanala, ostrva i luka, što ga čini idealnim za istraživanje brodom. Krstarenje vam pruža jedinstvenu perspektivu na mnoge znamenitosti, uključujući Nyhavn, Christiansborg dvorac, Operu, Malu sirenu i moderne zgrade u naselju Christianshavn.

Postoji nekoliko vrsta krstarenja koja možete odabrati. Najpopularnija su panoramska krstarenja koja traju oko sat vremena i prolaze kroz ključne tačke u gradu, uz vodiča koji priča o istoriji i kulturi Kopenhagena. Također, postoje tematska krstarenja, poput onih koja se fokusiraju na arhitekturu ili istoriju, kao i večernja krstarenja koja nude romantičnu atmosferu uz zalazak sunca, a mi smo odabrali ovu turu, gdje se na krstarenje ide električnim brodom, pa tokom cijele ture nemate onaj iritantni zvuk motora koji vas ometa i ne dozvoljava da uživate.

krstarenje kopenhagen

4. Posjeti Kristianiju

Kristianija, poznata i kao Slobodna Država Kristianija, jedinstvena je i kontroverzna zajednica u Kopenhagenu koja se nalazi u dijelu grada zvanom Christianshavn. Osnovana 1971. godine, Kristianija je nastala kada su grupa hipija i alternativaca okupirali napuštenu vojnu bazu i proglasili autonomnu zajednicu sa svojim vlastitim pravilima i načelima, odvojenu od danskog zakonodavstva.

OTKAZAN VAM JE LET U PROTEKLE TRI GODINE?

Ukoliko vam se nekada desilo da su vam otkazali let, moguće je da imate pravo na refundaciju u iznosu od 600 evra! Na stranici AirHelp možete u samo dvije minute provjerit vaš status.

Zastava Kristianije je crvena sa tri žute tačke, koje simbolizuju 3 slova “i” u imenu ovog predgrađa.

Ako ste ovde bili prije nekoliko godina, mogli ste posvjedočiti tome da je ovo bio jedan opasan geto Kopenhagena, gdje nije baš bilo pametno dolaziti, naročito noću. Slikanje je bilo zabranjeno, naročito u Pusher ulici, poznatoj glavnoj ulici ovog kraja koja je bila centar prodaje druge i opijata.

 

Upoznaj Kristianiju!

Najbolji način za upoznati ovo mjesto je sa lokalnim vodičem, koji će vam objasniti sve do detalja kako je ovo mjesto nastalo i kako danas izgleda. Na ovom linku možete bukirati turu koja uključuje posjetu Kristianiji, a na kraju ćete se zadržati i kod Kuće Opere, što je takođe uključeno u turu.

Danas, Kristianija izgleda mnogo pitomije i bolje, jer su policija i vlasti prije godinu dana izvršili “čišćenje” i uklonili i uhapsili sve dilere teških droga, te je danas ovo mjesto ostalo mjesto alternativne kulture, umjetničkog izraza i specifičnog načina života. Danas, vidjećete oznake koje ohrabruju fotografisanje, čak i u Pusher ulici, te slobodno fotkajte i uživajte u ovom neobičnom mjestu.

christiania copenhagen

Tu se nalaze i brojni kafići, restorani i zanatske radnje, kao i muzički klubovi koji često organizuju koncerte i druge kulturne događaje.

5. Napravi pauzu u nekom od brojnih kafića u gradu

Kad se izmorite od šetnje i obilazaka, obavezno napravite pauzu u nekoj od lokalnih pekara, koje su uglavnom i kafići gdje možete popiti kafu ili sok, uz neko dobro dansko pecivo. Na svakom ćošku ćete imati priliku naići na neki od ovakvih lokala, a na vama je da sami izaberete šta vam se najviše dopada.

Mi smo najviše vremena provodili u Espresso House-u, kafiću – pekari koji je zapravo lanac, te ga zaista ima na svakom ćošku, a chai latte im je odličan i morate ga probati!

caffe copenhagen

A ako poželite popiti i neko lokalno pivo, neka to bude planetarno popularni Carlsberg, koji se prizvodi baš u ovoj zemlji, i možete doživjeti pravo iskustvo izrade piva, posjetom pivari i bukiranjem ture koja će vas oduševiti bilo da volite pivo ili ne.

OTKAZAN VAM JE LET U PROTEKLE TRI GODINE?

Ukoliko vam se nekada desilo da su vam otkazali let, moguće je da imate pravo na refundaciju u iznosu od 600 evra! Na stranici AirHelp možete u samo dvije minute provjerit vaš status.

A mi smo u jednoj lokalnoj pivari vidjeli Gorana, sjajnog momka kojeg se možda sjećate iz videa o Panami, koji živi i radi u ovoj zemlji, a vodi ture na našem, engleskom i španskom jeziku u Panama City-ju, pa ako vas put nekada nanese ovde, obavezno mu se javite na njegov Instagram profil da vas provede ovim gradom i pokaže sve ono što nudi, a više o turama možete pronaći i na njegovom Google profilu.

6. Isprobaj lokalni hot dog

Ovaj fast food zaslužuje odvojenu stavku jer je hot dog lokalno jelo Kopenhagena. Ono što ga razlikuje od ostalih hot dogova, kako kažu lokalci, jeste da je napravljen od pravog mesa! Dakle, nema primjesa konzervansa i ostalih mesnih dodataka, već zaista možete uživati u ukusu pravog, danskog mesa!

7. Posjeti statuu Male Sirene

Statua Male sirene, smještena na Langelinie obali u Kopenhagenu, jedan je od najpoznatijih simbola Danske i nezaobilazna turistička atrakcija. Inspirisana istoimenom bajkom danskog pisca Hansa Kristijana Andersena, statua predstavlja lik sirene koja sjedi na stijeni i gleda prema moru, simbolizujući njenu čežnju za ljudskim svijetom.

Bronzanu statuu je 1913. godine naručio Carl Jacobsen, sin osnivača pivare Carlsberg, nakon što ga je impresionirala baletna adaptacija Andersenove priče. Skulptor Edvard Eriksen je izradio statuu, a kao model za lice sirene koristio je balerinu Ellen Price, dok je tijelo modelovano prema Eriksenovoj supruzi.

Tokom godina, statua je bila predmet vandalskih napada i političkih protesta, pa ste je tako mogli više puta pronaći obezglavljenu, obučenu u klovna ili burku. Ipak, svaki put je obnovljena i vraćena na svoje mjesto, postajući tako simbol izdržljivosti i trajne ljepote.

8. Otiđi na neku od plaža Kopenhagena

Kad ste već na obali kod Male Sirene, šteta je ne obići neku od plaža ovog grada, koje iako nisu toliko popularne među turistima za kupanje zbog veoma hladne vode, super su za odmaranje i uživanje u zalascima Sunca.

Jedna od najpoznatijih plaža je Amager Strandpark, koja se nalazi na ostrvu Amager, nedaleko od centra grada. Ova plaža je vještački stvorena i proteže se na više od 4 kilometra. Tu je laguna koja je idealna za plivanje (za one najhrabrije), vožnju kajaka i druge vodene sportove. Tu je i šetalište, kafići, igrališta i mjesta za piknik.

9. Posjeti fantastični muzej Carlsberg Glyptotek

Carlsberg Glyptotek je jedan od najpoznatijih muzeja u Kopenhagenu, i pravi dragulj za ljubitelje umetnosti i istorije. Osnovan je 1888. godine od strane Carla Jacobsena, sina osnivača pivare Carlsberg. Njegova strast za umjetnošću i filantropija inspirisali su ga da sakupi izuzetnu kolekciju skulptura i umetničkih dijela, koju je potom poklonio danskom narodu.

Muzej je smješten u impresivnoj zgradi koja kombinuje klasičnu i modernu arhitekturu, sa prekrasnim zimskim vrtom u središtu, gde posjetioci mogu uživati u pauzi okruženi palmama i fontanama. Sam muzej sadrži nekoliko stalnih postavki, a pored antičke umjetnosti, muzej se može pohvaliti i značajnom zbirkom francuskog i danskog slikarstva i skulptura iz 19. i 20. vijeka. Među najvažnijim djelima su ona impresionista i postimpresionista kao što su Degas, Monet, Cézanne, i Van Gogh.

10. Osjeti adrenalin u Tivoli parku

Tivoli Gardens, ili jednostavno Tivoli, jedan je od najstarijih i najpoznatijih zabavnih parkova na svetu, smešten u srcu Kopenhagena. Park je poznat po svojim šarmantnim vrtovima, svetlosnim ukrasima, i elegantnim paviljonima koji stvaraju atmosferu starog sveta. Tokom večeri, hiljade svetala osvetljava park, pružajući nezaboravan vizuelni doživljaj.

Jedna od glavnih atrakcija Tivolija je Drveni roller coaster (Rutschebanen), koji datira iz 1914. godine i jedan je od najstarijih još uvek aktivnih roller coastera na svetu. Pored toga, park nudi niz modernih atrakcija, uključujući vožnje, igre i predstave koje zadovoljavaju sve uzraste.

drveni roller coster u tivoli

Tako da, ako volite adrenalin, ovo je pravo mjesto za vas, a ulaznicu možete kupiti na ovom linku. Takođe, u ponudi je ulaznica sa neograničenim vožnjama, pa ako želite kompletan adrenalinski dan, obratite pažnju i na ovu ponudu!

11. Obiđi Okrugli toranj

Okrugli toranj je jedan od najprepoznatljivijih simbola Kopenhagena i predstavlja najstariji funkcionalni opservatorij u Evropi. Izgrađen u periodu od 1637. do 1642. godine, ovaj toranj je dio kompleksa koji je uključivao univerzitetsku biblioteku i crkvu Trinitatis, a sve je to izgradio kralj Christian IV, poznat po svojoj strasti za naukom i umjetnošću.

Okrugli toranj je posebno poznat po svojoj spiralnoj rampi koja vodi do vrha tornja. Umjesto stepenica, toranj ima blago nagnutu, spiralnu stazu dugu 209 metara koja se vijuga oko centralnog jezgra, omogućavajući posjetiocima da se lagano popnu do vidikovca na vrhu. Ova arhitektonska inovacija omogućila je nekadašnjoj kraljevskoj porodici da se u kočijama penje do vrha tornja.

12. Napravi izlet u Odense i posjeti Muzej Hans Kristijana Andersena

Odense, treći po veličini grad u Danskoj, smješten na ostrvu Funen, poznat je kao rodni grad jednog od najčuvenijih svjetskih bajkopisaca, Hansa Christiana Andersena. Grad je kulturno i istorijsko središte, sa bogatom tradicijom koja datira više od hiljadu godina.

odense danska

Iako karta do ovog grada nije baš ni jeftina, i njena cijena iznosi oko 45 evra po osobi u jednom pravcu, zaista se isplati sjesti na voz i kroz neka dva sata biti u ovom predivnom gradiću.

Odense je prepoznatljiv po svom šarmu i karakterističnoj danskoj atmosferi. Njegove uske ulice, popločane starim kaldrmom, okružene su šarenim kućama iz 18. i 19. vijeka. Grad je ponosan na svoju povezanost s Andersenom, i posjetioci mogu istražiti njegov rodni dom, koji je pretvoren u muzej posvećen životu i djelu ovog velikog pisca.

Gotovo kroz čitav grad, imate priliku vidjeti otiske stopala koje simbolizuju put kojim je Andersen hodao dok je boravio u Odense-u.

Muzej je zaista impresivan i smješten je u kući u kojoj je Andersen proveo svoje djetinjstvo, a danas služi kao prozor u njegov svijet, pružajući posjetiocima uvid u životnu priču ovog velikog pisca. Uz pomoć multimedijalnih prezentacija, posjetioci mogu zakoračiti u svijet njegovih najpoznatijih priča, poput “Male sirene”, “Ružnog pačeta” i “Carevog novog odijela”. Ova izložba je posebno zanimljiva za djecu, ali i za odrasle koji žele doživjeti Andersenove bajke na potpuno nov način, prisjećajući se djetinjstva.

Takođe, ovde možete vidjeti i neke od njegovih originalnih predmeta, poput njegovog kofera i ostale opreme za putovanje.

13. Posjeti Helsingør

Helsingør, poznat i pod imenom Elsinore, je grad smješten na istočnoj obali Danske, na samom ulazu u Øresund, uski tjesnac koji razdvaja Dansku i Švedsku. Grad je najpoznatiji po impozantnom dvorcu Kronborg, koji je UNESCO-ovom svjetskom baštinom i služi kao kulisa za Shakespeareovu čuvenu tragediju “Hamlet”.


Osim Kronborga, Helsingør ima šarmantno gradsko jezgro sa starinskim kućama, popločanim ulicama i živahnim trgovima, a jako je popularno mjesto za jednodnevne izlete iz Kopenhagena na koji smo se odlučili i mi. Ako želite posjetiti Kronborg dvorac, karte možete pronaći na ovom linku, a ako želite potpuno cjelodnevno iskustvo, sa izletom iz Kopenhagena i obilaskom više mjesta koja uključuju i Kronborg, više možete pronaći na ovom linku.

I to bi bilo to ljudi. Nadam se da vam se lista prijedloga šta posjetiti u Kopenhagenu dopala i da će vam pomoći u vašem planiranju putovanja u ovaj predivni skandinavski grad. Za kraj, ostavljam vam tekst iz Osla i neobičnu priču o zaboravljenom magnetu koja je poznata već mnogima, ali i gradu koji mi se i nije baš tako dopao.

 

 

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *