MALDIVI – Kompletan vodič za putovanje (2025)

Raj na zemlji koji morate posjetiti!

Koliko ste puta maštali o Maldivima, kad vam neko spomene tropsku destinaciju? Ili, koliko vam je puta baš ova ostrvska zemlja pala na pamet prva kad se spomene neka egzotična tropska destinacija? E pa, ovo čarobno ostrvo – država u Indijskom okeanu slovi baš za to – raj na zemlji! Kao neko ko je imao priliku ovde boraviti 7 dana, istražio sam sve što vam je potrebno za dolazak i boravak ovde, koje aktivnosti možete uključiti u svoju ponudu kako bi boravak bio sadržajniji, ali i sve ono što nikako ne smijete propustiti od aktivnosti i obilazaka kako bi se kući vratili puni utisaka.

Evo nekoliko informacija koje su korisne kada budete planirali svoj put na Maldive, oko pronalaska karata, tura i izleta koje možete bukirarti, ali i kakav smještaj pronaći.

Prije svega, kada je u pitanju smještaj, na ovom sajtu možete rezervisati povoljan smještaj na Maldivima, da li u glavnom gradu maleu ili na nekom od ostrva, a ovdje možete uzeti jeftine avio karte.

Ono što vam isto tako može biti zanimljivo dok ste ovdje je ova univerzalna SIM kartica sa kojom ćete uštedjeti dosta novca na minute i internet, jer Maldivi ne mogu baš da se pohvale dobrim protokom interneta na ostrvima, a ako želite ostati povezani, ovo će vam biti sjajna opcija.

najljepse plaze na svijetu maldivi

Par riječi o ovoj prekrasnoj zemlji…

Maldivi su država koja se sastoji od 26 prirodnih atola, a atol je jedinstvena geološka formacija koja se sastoji od kružnog koralnog grebena koji okružuje centralnu lagunu. Odmah uz ovaj podatak stičemo utisak koliko su Maldivi zapravo posebni i nevjerovatni kao zemlja. Atole čini oko 1.190 koralnih ostrva, od kojih je samo oko 200 naseljeno. Smješteni su jugozapadno od Indije i Šri Lanke, prostirući se na površini od približno 298 kvadratnih kilometara. Ova je najmanja azijska država po površini i dom je za oko 540.000 stanovnika, od kojih većina živi u glavnom gradu, a to je Male.

male glavni grad

Službeni jezik u zemlji je dhiveni ili divahi, koji je najsličniji jeziku u Šri Lanki i Šri Lanka je nekako najbolji prijatelj Maldiva, jer dosta turističkih paketa spaja ove dvije zemlje, mada dosta lokalaca govori engleski. Pismo koje se koristi, naziva se thaana i piše se sa desna na lijevo, slično kao arapsko pismo. Ono što je zanimljivo za sam jezik, je što u njemu postoji vjerovatno najbogatiji vokabular za izražavanje svakodnevnih pojmova povezanih s morem i ribarstvom, što odražava značaj okeana za život Maldiva.

Posebno je fascinantno da je ovo najniža država na svijetu, sa prosječnom nadmorskom visinom od samo 1,5 metara iznad nivoa mora. Ova činjenica čini Maldive posebno osjetljivim na klimatske promjene i podizanje nivoa mora, što dodatno naglašava važnost očuvanja ove jedinstvene destinacije.

Kako doći do Maldiva?

Do Maldiva se najčešće dolazi avionom, iako postoje i neke brodske linije iz Šri Lanke i Indije, ali su obično vrlo nepristupačne i sam put traje između 26 i 36 sati, što je zaista mnogo ako uzmete u obzir da ovde dolazite na odmor. Ne treba da potrošite još dan ili dva samo na odmaranje! Zato, svima nam obično put do ovog tropskog raja počinje slijetanjem na Međunarodni aerodrom Velana u Maleu. Dobra vijest je da postoji sve više direktnih letova iz velikih evropskih gradova, iako većina putnika i dalje dolazi sa jednim presjedanjem u Dubaiju, Dohi ili Istanbulu. Za putnike iz naše regije, najpraktičnija opcija je let preko Istanbula, odakle Turkish Airlines nudi redovne letove do Malea.

Što se tiče najjeftinije opcije, ona je svakako sa sa Wizz Air letom iz Beograda, Sarajeva, Beča ili Budimpešte za Abu Dhabi, te iz Abu Dabija za Maldive, a povratnu kartu ukoliko je kupite na vrijeme, možete pronaći za oko 300 evra. Ono što vam predlažem je da ovo putovanje ukombinujete tako da provedete barem jednu noć i posjetite čudesni Abu Dabi, a ukoliko niste vidjeli, radio sam video u ovom gradu.

Po dolasku na aerodrom, transfer do vašeg rizorta može biti organizovan na nekoliko načina. Za bliža ostrva, najčešće se koriste brzi gliseri ili tradicionalni maldivski brodovi zvani dhoni. Za udaljenija ostrva, na raspolaganju su hidroavioni koji pružaju nezaboravan panoramski let iznad atola. Važno je napomenuti da transfer treba rezervisati unaprijed preko vašeg rizorta, i obično svi nude usluge transfera, u zavisnosti od termina sletanja aviona i prilagodljivi su.

Kada posjetiti Maldive?

Maldivi uživaju u tropskoj klimi tokom cijele godine, sa temperaturama koje se kreću između 25 i 31 stepena Celzijusa. Ipak, postoje dva perioda koji mogu uticati na vaš izbor termina putovanja. Suva sezona, od novembra do aprila, smatra se najboljim periodom za posjetu. U ovo vrijeme možete očekivati minimalne padavine i savršene uslove za ronjenje zbog odlične vidljivosti pod vodom.

Kišna sezona traje od maja do oktobra, ali nemojte da vas to obeshrabri. Kiše su najčešće kratkotrajne, same po sebi mogu biti doživljaj kad na plaži dočekate jak pljsuak koji prolazi za 3 do 4 minute, a cijene smještaja u ovom periodu mogu biti značajno niže. Ako već birate mjesec za posjetu tokom ljetnjeg perioda, neka to bude avgust.

Koje ostrvo izabrati za posjetu?

Među brojnim ostrvima, nekoliko njih se izdvaja po popularnosti i sadržajima koje nude. Male, glavni grad, vrijedi posjetiti zbog živopisne atmosfere i lokalnog kolorita, ali većina putnika bira da odmor provede u nekom od rezorta na ostrvima.

Moj izbor je bio Maafushi ostrvo, koji je postao popularan kao jedno od prvih ostrva koje je otvorilo vrata za nezavisne putnike, nudeći pristupačniji smještaj i autentično maldivsko iskustvo. Ovdje možete pronaći guest house-ove i manje hotele po znatno povoljnijim cijenama nego u ekskluzivnim rizortima koji su na neki način postali komercijalni tokom godina.

Aktivnosti koje ne smijete propustiti

Maldivi nude mnogo više od običnog odmora na plaži. Ronjenje i snorkeling su definitivno među najpopularnijim aktivnostima, zahvaljujući bogatom podvodnom svijetu. U kristalno čistim vodama možete vidjeti preko 2.000 vrsta riba, različite vrste korala, morske kornjače, ajkule i, ako imate sreće, veličanstvene mante.

ronjenje sa ajkulama na Maldivima

Ja sam imao priliku da preko agencije Shadowpalm odem na sve njihove izlete koje imaju u ponudi, te sam tako u svega nekoliko dana doživio neka od najboljih iskustava u životu – ronio sam sa ajkulama, plivao sa kornjačama i ražama, a vidio sam i veliku kit ajkulu, što ću sigurno pamtiti do kraja života.

Iako bi neko posmatrajući sada ovo rekao da sam više nego hrabar da ovako uskočim među njih, realnost je ta da su napadi ajkula toliko rijetki da je šansa da vas ajkula napadne 1 u 11 miliona, dok je šansa da vas udari grom 1 u 1 milion, što bi u prevodu značilo da godišnje u svijetu od udara groma strada oko 2.000 ljudi, dok ajkule u prosjeku usmrte 5-7 ljudi. Isto tako, velika bijela ajkula, koja važi za jednog od najvećih morskih predatora, može preživjeti i do mjesec dana bez hrane nakon što pojede veći obrok.

izlet posjete razama na Maldivima

Inače, kada govorimo o vrstama ajkula, od njih preko 500 koliko ih danas postoji na svijetu, većina njih nikada neće napasti čovjeka. Zapravo, od svih tih vrsta, samo njih 12 je ikada napalo ljude, a na Maldivima, situacija je još sigurnija. Naime, u vodama ovog ostrvlja živi oko 40 različitih vrsta ajkula, ali su napadi na ljude toliko rijetki da ih praktično i nema. Najčešće vrste ajkula koje ćete sresti ovdje su ajkule grebenarke, koje mogu narasti do dva metra dužine i potpuno su bezopasne za ljude, zatim sive greben ajkule, velike oko metar i po, te ajkule crnog vrha peraja, koje su dobile ime po crnim oznakama na svojim perajama. Ove tri vrste čine preko 90% ajkula koje ćete vidjeti na Maldivima, a sve su poznate po tome što izbjegavaju kontakt sa ljudima.

potonuli brod na Maldivima

Osim podvodnih aktivnosti, tu su i brojne vodene aktivnosti poput jedrenja na dasci, kajaka, jet-ski-ja ili parasailinga. Mnogi rizorti nude i časove surfovanja, jer Maldivi imaju nekoliko odličnih lokacija za ovaj sport, posebno tokom perioda od juna do septembra.

Ne zaboravite ni na glavni grad!

Male je jedan od najneobičnijih glavnih gradova na svijetu, grad koji se prostire na svega 5.8 kvadratnih kilometara i dom je za približno 140.000 stanovnika. Za razliku od tipične predstave o Maldivima kao mjestu beskrajnih plaža i luksuznih rizorta, Male je potpuno drugačiji i ovde možete vidjeti mnogo istorije i kulture ovog naroda na jednom mjestu.

U srcu grada nalazi se najimpresivnija vjerska građevina na Maldivima – Velika Petak džamija, izgrađena 1984. godine. Prepoznatljiva po svojoj zlatnoj kupoli i bijelim zidovima, ova džamija može primiti više od 5.000 vjernika. Arhitektura džamije kombinuje tradicionalne islamske elemente sa lokalnim maldivskim stilom.

dzamija u glavnom gradu Maldiva

 

Kad smo kod džamija, važno je napomenuti…

Maldivi su 100% muslimanska zemlja i islam je državna religija, te se ovde primjenjuje šerijatsko pravo, ali sa određenim prilagođenostima za turističku industriju.

Kada je riječ o pravilima oblačenja, situacija je interesantna jer postoji jasna razlika između rizort ostrva i naseljenih ostrva. U rizortima, koji su zapravo posebne turističke zone, pravila su znatno opuštenija i možete se oblačiti kao i na bilo kojoj drugoj tropskoj destinaciji. Međutim, kada posjećujete naseljena ostrva ili glavni grad Male, važno je pokazati poštovanje prema lokalnoj kulturi kroz način oblačenja.

Na naseljenim ostrvima, žene bi trebalo da nose odjeću koja pokriva ramena i koljena, a muškarci bi trebalo da izbjegavaju šetnju bez majice.

Korisni savjeti za putovanje

Kako bi vam bilo lakše da organizujete svoj put ovde, u tabeli se nalazi nekoliko najkorisnijih stvari na koje treba obratiti pažnju kad budete dolazili ovde. Siguran sam da će vam koristiti i dobro vas pripremiti za put, kako bi sve proteklo u znaku odmora i uživanja.

 

UV zračenje

Obavezno ponesite kvalitetnu zaštitu od sunca, jer je UV indeks izuzetno visok. Takođe, ne zaboravite repelent protiv insekata, iako većina rizorta redovno sprovodi zaštitu protiv komaraca.
 

Lokalna valuta i gdje mijenjati novac?

Lokalna valuta je maldivska rufija, ali većina rizorta prihvata i američke dolare i kreditne kartice. Na naseljenim ostrvima je korisno imati nešto lokalne valute za kupovinu suvenira i obroke u lokalnim restoranima.
 

 

 

Utičnice i adapteri

Jedno od čestih pitanja je vezano za električnu energiju i adaptere koje trebate ponijeti sa sobom. Mogu se naći tri različita tipa: britanski tip sa tri pina (tip G), evropski sa dva pina (tip C) i indijski sa tri pina (tip D).

Najbolje je ponijeti univerzalni adapter koji pokriva sve ove tipove utičnica. Većina luksuznih rizorta ima višenamjenske utičnice koje odgovaraju različitim standardima, ali je na naseljenim ostrvima situacija drugačija i tamo ćete najčešće naići na britanski tip utičnica. Ako planirate koristiti više elektronskih uređaja istovremeno, pametno je ponijeti i razvodnik sa više utičnica, uz odgovarajući adapter.

Voda za piće

Kada je riječ o vodi za piće, situacija je jasna – voda iz česme na Maldivima nije pogodna za piće. Većina vode na ostrvima dolazi iz desaliniziranih izvora ili se skuplja kišnica, i iako je sigurna za tuširanje i pranje zuba, nije preporučljiva za piće. Zanimljivo je da neki moderniji rizorti imaju sopstvene sisteme za prečišćavanje vode i proizvode svoju flaširanu vodu, što je dio njihovih ekoloških inicijativa za smanjenje upotrebe plastike. Neki čak svojim gostima daju višekratne boce koje mogu dopunjavati na posebnim stanicama za vodu raspoređenim po ostrvu, a takođe je korisno znati da je led koji se služi u rizortima siguran za konzumaciju jer se pravi od prečišćene vode.

Internet

Vrijedi znati da je internet na Maldivima često spor i nepouzdan, posebno na udaljenim ostrvima. Iako većina rizorta nudi Wi-Fi, brzina može varirati. Ako vam je potreban brz i pouzdan internet tokom boravka, razmislite o kupovini lokalne SIM kartice na aerodromu ili e-SIM kartice.

Jeste li znali da su Maldivi ekološki osviještena zemlja?

Na Maldivima, gdje je priroda glavni adut turizma, sve više rizorta preuzima aktivnu ulogu u očuvanju okoline kroz inovativne ekološke inicijative.

Posebno je dirljivo vidjeti kako mnogi rizorti vode programe zaštite korala, gdje gosti mogu “usvojiti” komad korala i pratiti njegov rast čak i nakon što se vrate kući. Neki rizorti su otišli korak dalje pa imaju svoje morske biologe koji vode edukativne programe za goste, uključujući i djecu, učeći ih o važnosti očuvanja morskog ekosistema.

ocuvanje prirode na Maldivima

Sve je češća praksa potpunog eliminisanja plastike za jednokratnu upotrebu, pa tako rizorti svojim gostima obezbjeđuju višekratne boce za vodu i koriste biorazgradive materijale umjesto plastičnih slamki i ambalaže. Posebno je zanimljiv projekat koji nekoliko rizorta vodi u saradnji sa lokalnom zajednicom, gdje se prikuplja plastični otpad sa plaža i okolnih ostrva, koji se zatim reciklira i pretvara u umjetničke instalacije. Neki rizorti su čak razvili i sopstvene sisteme za desalinizaciju morske vode i koriste solarnu energiju, čime značajno smanjuju svoj uticaj na okolinu.

novac na Maldivima sa ilustracijama zivotinja

Sve ove inicijative pokazuju da luksuzni turizam i očuvanje prirode mogu ići ruku pod ruku, stvarajući model održivog razvoja koji bi mogao poslužiti kao primjer drugim turističkim destinacijama širom svijeta, pa ako ste ekološki osvješteni i volite ovakav način zaštite životne sredine, razmislite o Maldivima kao svojoj sledećoj destinaciji jer ćete osim odmora dobiti i sjajno ekološko iskustvo.

Slične objave
smjestaj u bih
Najbolji smještaji u BiH (TOP 10 preporuka)
Znate onaj osjećaj kada vam nakon napornog dana putovanja treba samo dobra večera i udoban krevet? E...
Pročitaj Više
furaj-mir
Jedinstveni projekat za mlade u BiH!
Sjedeći u malom restoranu u srcu Tokija, posmatrao sam kako momak koji mi je maločas pokazivao put do...
Pročitaj Više
Las-vegas-putopis-
Šta vidjeti u Las Vegasu? (TOP 12 lokacija)
Vegas, Vegas, Vegas! Malo ko nije čuo za ovaj čudesni grad i čuvene stihove planetarno popularnog Elvis...
Pročitaj Više

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Viber Chat
Viber Avatar RIO Zajednica

Pridružite se našoj Viber grupi za putovanje! Dobijajte najnovije informacije o našim turama i komunicirajte s ostalim članovima. Kliknite ispod i postanite dio zajednice!

Pridruži se grupi
Scroll to Top